logo

trugen jacn

UYGUR İNSAN HAKLARI PROJESİNDEN”UYGUR AİLELERİN TAHRİBİ SOYKIRIMIN ARACI ” RAPORU

UYGUR HABER VE  ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

 Doğu Türkistanlı Uygur Türkü Aktivist Sayın Av. Mehmet Tohti’nin Direktörlüğünü yaptığı  Kanada Uygur Hakları Projesi Savunucu (URAP) ” Çin’in Soykırım Aracı : Uygur Ailelerin Yok Edilmesi ” eğitim bir raporda Kanada ilk olmak üzere uluslararası kurum ve kurumlar ve kamu oyu ile tanıtım raporları. 

Basın yayın merkezi ile kamuoyunun tanıtıldığı ve uluslararası basına iletildiği de açıklandı.

URAP.ca

Rapor 27 sayfadan oluşmakta olup, İngilizce olarak hazırlanmış,  ana başlıklar başlıklar halinde özeti şöyle :

 1.  Çininygurların genel uygulamalarının temel amacının U ailelerinin parçalarını ve sıktığı dağıttığı ve bu geniş kapsamının kapsamını ve ağırlığını daha da arttırdığı bölgenler ve iletiliyor. 
 2. Çinistan’da yaşanan bu yönetimin Doğu Türk’te yaşanabilecek bir olay yüzünden anlatıldığı anlatılıyor. 
 3. Uygur İnsandan oluşan Hakurma Projesi(UR) Uygur insanlarından 600 gönüllü ile yapılan ödevlerden yola çıkarak hazırlamıştır.
 4. Çin yönetimini aileyi kabul etmek için hedef olarak (UFD) yol uygulamaları ile farklı bir şekilde katagorik Aile Yıkımlarını inceliyor olarak.
 5.  URAP İcra Yönetmeni Mehmet Tohti, “Kurbanların ifadeleri yürek burkucu ve Çin hükümetinin aile birliğini izlemek için Uygur toplumunun temeli olan aile kurumuna kasıtlı olarak saldırmak için bu konudaki insanlık uygulamalarını ÇKP reddi tüm hızıyla devam eden soykırımlarını (doğasını )tıyor.”   sözler ile açıklıyor. 
 6.  Çin’deki diğer ailelerin günahları ve insanların dünyasındaki halkların geneli aynı zamanda Uygurların ve Türk topluluklarının nesilleri arasında bir kurum oyunu oynayan ve doğal olan bir olan ve izleyiciyle ilgili olan vurgulanır.
 7.  Çin bu uygulamalarının BM 1948’de eğitiminden İnsan Hakları Evrensel Bilge kabulü’nin 16 (3) ilene göre, “Aile, Toplum ve kapsamlı temel birimidir.” .
 8. Çin hükumeti, Uygur Ailesini yok olma, Çin’in homojen ve düşman tahayyülüne uyan ufacık modeli/ ailelerin gerçekliği için tüm Uygur resmiu sosyal olarak yeniden yapılandırmayı hedeflediği belirtiliyor.
 9.    Çin’in uygulamalarının Uydurma yapılmayacak, Çin’in ailelerin ailelerinin ailelerinin değerlendirilmesiyle Uygurlara karşıt koşullarının koşullarının ve değerlendirmenin yapılacağı anlatılıyor.
 10. URAP’ın ilk sahiplerinin analizi, yeniden uygulanana, tekrarlanan ve uygulananlara, Uygurlarla Yıkım uygulamalarının uzun bir geçmişe sahip olduğu, her düzeydeki hükümette uygulanabilmesi için entegre edilen ve uygulanan ailelerin uygulamalarının hayata geçirilmesine yönelik olarak sürdürülür.
 11. Nüfusun önemli bir bölümünün toplama kamplarında tutulması, aile bireylerini zorla dağıtarak birlerini kaybettirmesi, çocuklar dahil aile çevresi zorla birlerinden ayrılması bu konuya en kısa soykırım yönekleri vurgulanıyor.
 12. Uzun  süreli hapis  cezaları , zorla yerinden edilmeler, vatandaşlık haklarının reddedilmesi, zorla boşanma, Uygur kızlarının  Çinli erkeklerle   evlendirilmesi, aile üyelerini  birlerini ispiyonlama ve ihbar etmeye zorlanması ve bu suretle aile bireyleri arasında kin ve nefret tohumları ekilmesi ve bu suretle bir birlerini  ve diğer katogoriler ve yöntemler hakkında da kanıtlı ve  önemli bilgiler veriliyor. 

Rapor Hakkında Daha fazla bilgi için lütfen bizimle  iletişime Geçiniz:

İletişim:   URAP Direktörü : Mehmet Tohti +1 613 261 8512 Mehmet@urap.ca

Kayum Masimov +1 (438) 826-1346 – Kayum@urap.ca

 

Raporun PDF formatı İngilizce: 

       https://www.urap.ca/…/05/Uyghur-Family-Destruction.pdf

 

Kaynak : https://www.urap.ca/press-release-on-uraps-new-report-uyghur-family-destruction-chinas-continual-instrument-of-uyghur-genocide/

Share
292 Kez Görüntülendi.