logo

trugen jacn

İYİ PARTİ MİLLETVEKİLİ EROZAN : ÇİN DR.TOHTİ’Yİ BİRAN ÖNCE SERBEST BIRAKMALIDIR!

İYİ Partili Erozan: Çin'e İlham Tohti’nin Bir An Evvel Serbest Bırakması Çağrısında Bulunuyoruz

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

İYİ Parti Uluslararası İlişkilerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Ahmet Kâmil Erozan’ın düzenlediği basın toplantısında 2014 yılında ömür boyu hapis cezasına çarptırılan Uygur bilim insanı, İnsan Hakları aktivisti ve Uygurların vicdanı olarak anılan Uygur Türkü Doç.Dr. İlham Tohti’nin bir an önce serbest bırakılması için Çin yönetimine çağrıda bulunduğunu açıkladı.

Sayın Erozan’ın konu ile ilgili açıklaması şöyle ;

“2017 Weimar İnsan Hakları Ödülü ve 2019 Avrupa Konseyi İnsan Hakları Ödülü gibi prestijli ödüllerin sahibi Uygurlu Akademisyen ve fikir adamı İlham Tohti 23 Eylül 2014 tarihinde Çin Mahkemeleri tarafından “bölücülük” suçlamasıyla ömür boyu hapse mahkûm edilmiş olup şu anda Urumçi cezaevinde tek kişilik bir hücrede tutulmaktadır.

Pekin’deki Minzu Üniversitesi’nde ekonomist ve öğretim görevlisi olarak görev yapmış olan İlham Tohti, 20 yıl boyunca Han Çinlileri ve Uygurlar arasında daha iyi bir anlayış için kampanya yürütmüş, Uygurlu kardeşlerimizin milli benliklerinin korunması yönünde uğraş vermiştir.

Bilindiği üzere Doğu Türkistan’da yaşayan Uygur Türkleri’nin karşı karşıya bulunduğu baskılar konusu İYİ Parti tarafından yakından takip edilmektedir. Bu itibarla, Çin Halk Cumhuriyeti’ne İlham Tohti’nin bir an evvel serbest bırakması çağrısında bulunuyoruz.

İktidar Partisine ve/veya ortağına da Uygur Türkleri’nin sorunlarına lakayt kalma tutumlarından vazgeçmeleri ve Türkiye Cumhuriyeti adına İlham Tohti’nin özgürlüğüne kavuşturulması hususunda tavırlarını ortaya koymaları gereğini bir kez daha hatırlatıyoruz.”

Kaynak : http://www.haberiniz.com.tr/politika/iyi-partili-erozan-cine-ilham-tohti-nin-bir-an-evvel-serbest-birakmasi-cagrisinda-bulunuyoruz-464133h.html

Etiketler: » » » » » » » » »
Share
1185 Kez Görüntülendi.