logo

trugen jacn

İSTANBUL BŞB.BAŞKANI İMAMOĞLU: KAMP MAĞDURLARI İÇİN ELİMDEN GELENİ YAPACAĞIM

Ekrem İmamoğlu: Kanal İstanbul için ÇED Raporu'na onay veren isimlerden  biri 'Nuh Peygamber cep telefonu ile konuştu' diyen kişi! - Tele1

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Ekrem İmamoğlu Almanya merkezli Dünya Kurultayının twitter üzerinden Çin Toplama Kampı mağdurlarına yardım çağrısına olumlu cevap verdi ve kendisinin “Belediye Başkanı ve bir insan olarak elinden gelen gayreti göstereceğim.” ifadeleri ile açıkladı.

İmamoğlu Açıklamasında Doğu Türkistan veya Uygur Türkleri ile ilgili Kelimeleri hiç kullanmadı

İstanbul BŞB.Belediye Başkanı İmamoğlu twitter paylaşımında Doğu Türkistan,Uygur Türkleri, Çin Toplama Kampı ve mağdurları ve benzeri sözlerini hiç kullanmaması dikkati çekti. Bu konuda çok çekingen ve aşırı bir diplomatik bir dil kullandığı açıkça görüldü. Çin’i üzmemek ve ÇKP’nin kızgınlığını ve hışmını üzerine çekmemek için olsa gerek, adeta kelime oyunlarına baş vurduğu, buna karşılık kendisine duyulan güvenden söz ederek nezaket içeren cümlelerle Uygur Türklerinin gönlünü almaya çalıştığı görüldü.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Ekrem İmamoğlu Dünya Uygur Kurultayının 22 Ocak tarihli çağrısına 5 gün sonra cevaplandırdı.27 Ocak 2021 tarihi itibareyle yine twitter hesabı üzerinden verdiği cevapta ” ” Bu konuda İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı kimliğimle ve insani olarak elimden gelen gayreti göstereceğim. Görüşmede karşılıklı olarak bana duyulan güven için teşekkürler.” ifadelerini kullandı.

Türkiye Merkezli Uygur Tutuklu Yakınları Çin Konsolosluğunun Talepleri Kabul Etmesinin Ardından Protestoları Duraklattı

CHP. Çin Soykırımını Dafalarca Kınadı ve Tepki Gösterdi

İstanbul BŞB.Başkanı Sayın Ekrem İmamoğlu’nun bu çekingen söz ve tavırlarına karşılık bağlı olduğu Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Genel Başkanı Sayın Kılıçdaroğlu dafalarca Çin’in Doğu Türkistan Türklerine baskı ve zulmünü kınayan açıklamalar yaptı. CHP.TBMM Gurup Başkan Vekilleri açıklamalarında hükümeti Doğu Türkistan’daki Çin zulmü konusunda gerekli duyarlılığı göstermemekle eleştirdi ve tepki gösterdi. Bir çok CHP Milletvekili TBMM’de söz alarak Doğu Türkistan’daki etnik soykırımlarını eleştirdi ve tepki gösteren açıklamalar yaptı.Sayın İmamoğlu’nun baskı,zulüm ve soykırım uygulamaları konusundaki bu çekingenliği ve Çin’in Türklere yönelik baskı,zulüm ve soykırım cinayetlerini açıkça kınayamaması ve adeta görmezlikten gelmesinin sebebine bir anlam verilemedi.

Dünya Uygur Kurultayı, İmamoğlu’na Kamp Mağdurları İçin Yardık Talebinde bulundu

Yurt dışında yürütülen Doğu Türkistan Milli hareketinin en yetkili üst şemsiye kuruluşu konumundaki Almanya merkezli Dünya Uygur Kurultayı, Çin Toplama Kampı mağduru Doğu Türkistan Türklerinin İstanbul Çin Başkonsolosluğu önünde aile ve yakınlarından haber alabilmek için başlattıkları oturma eylemi için kendisinden destek talep ederek 22 Ocak 2021 tarihinde twitter üzerinden “ 22 Ocak İstanbul Çin Konsolosluğu önünde protesto 17 gün sonra, konsolosluk yetkilileri eksik yakınları hakkında belgelerine(dilekçelerini) almayı kabul için koşulsuz olarak serbest bırakılmalıdır. @İmamoglu_help(yardım)” çağrısında bulunmuştu.

İmamoğlu’nun Duraklara Çince İsimler Vermesi ve Çin İşgalini Kutlaması Tepki Çekmişti.

Millet İttifakı oyları ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olarak seçilen CHP’lı Ekrem İmamoğlu’nun bazı uygulamaları Türk Milletinin ve özellikle Çin soykırımından kaçarak Türkiye’ye sığınan Doğu Türkistan Türklerinin tepkilerine sebep oymuş ve sert şekilde kınanmıştı. Bu Uygulamalar ise şunlar :

1- Metro ve Tramvay Duraklarına Çince İsim Yapıştırılması

Millet İttifakının oyları ile seçilen CHP’lı İstanbul BŞ.Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu seçildikten bir süre sonra Doğu Türkistan’da Türk dilini eğitim ve öğretimde yasaklayan,etnik baskı ve zulüm uygulayan Çin yönetimi ile yaptığı bir anlaşmayı öne sürerek metro ve Tramvay duraklarına güya Çinli Turistlere kolaylık olması iddiası ile Çince adlar yapıştırmıştı.Bu Çince durak adları vicdanlı ve duyarlı Türk gençleri tarafından yapıştırıldıktan son kısa süre sonra sökülerek çöpe atılmış ve Çin’in Doğu Türkistan Türklerine yönelik bu soykırım uygulamalarına tepki gösterilmiştir.

İmamoğlu'ndan Çin mesajı: Vanşang hao

2-Çin’in Doğu Türkistan’ı İşgal Gününü Çince Kutlamıştı :

İstanbul BŞ.Belediye Bşkanı Ekrem İmamoğlu Mao Liderliğindeki Çin Kızıl Ordusunun büyük katliamlar yaparak Çin’de iktidarı ele geçirdiği ve Çin Kızıl Ordusunun Türklerin Düşmanı Stalin’in askeri yardımı ile bağımsız Doğu Türkistan Cumhuriyetini yıkarak Doğu Türkistan’i işgal ettiği tarih olan 01 Ekim gününde Çince video mesaj yayınlayarak soykırımı ve Doğu Türkistan’ın işgalini kutlamıştı.Bu kutlama Doğu Türkistanlılarca tepki ile karşılanmaş ve kendisini çeşitli şekilde eleştirilmişti.Doğu Türkistan’ın işgal tarihi olan 01 Ekim tarihini de Uygur Türkçesi ile bir mesaj yayınlayarak kutlaması yolundaki Doğu Türkistanlıların önerileri de cevapsız kalmıştı.

Medyascope on Twitter: "İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem  İmamoğlu'na, Kanal İstanbul'a karşı çıktığı gerekçesiyle soruşturma açıldı…  https://t.co/VtVcFQtbBi"

Ancak, İstanbul BŞ.Belediye Başkanı Sayın İmamoğlu’nun ilk kez Doğu Türkistan Türkleri ile ilgili böyle bir mesaj yayınlamış olması her şeye rağmen olumlu ve sevindirici bir gelişme olarak karşılandığı bildirildi. Sayın Belediye Başkanı İmamoğlu’nun İstanbul’da yaşayan ve Çin zulüm ve sıykırımlarının mağduru on binlerce Doğu Türkistanlı Hemşehrilerine de Çin’e gösterdiği ilgisini göstermesini diliyoruz.

Share
438 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ