logo

trugen jacn
17 Şubat 2015

İŞGALCİ ÇİN’DEN YENİ BİR İDDİA : KUNMİNG SALDIRGANLARI TÜRK PASAPORTLU …!

Çin’in Yunnan eyaletine bağlı Kunming kentindeki tren istasyonunda geçtiğimiz yılın mart ayında düzenlenen ve 33 kişinin öldüğü, 133 kişinin de yaralandığı bıçaklı saldırıyla ilgili aranan 9 kişiden dördü Endonezya’da yakalandığı iddia ediliyor.

Çin’in resmi gazetesi Halkın Günlüğü’nün İngilizce sitesindeki yer alan bir habere göre Şincan Uygur Özerk Bölgesi’nden oldukları düşünülen şüphelilerin üzerinden Türk pasaportu çıktığı öne sürüldü.

    Çin  gazetesının iddiasına göre,  Endonezya polisinin sorgusunda önce Çin’in Şincan Uygur Özerk Bölgesi’nden olduklarını söyleyen eylemciler, sorgunun ilerleyen bölümlerinde ifadelerini değiştirerek Türkiye’den geldiklerini anlattığı, 9 kaçaktan diğer 5’i ise yakalanamadığı iddia edildi.

Çin’de geçtiğimiz ay, Uygur Türklerinin ülkeden çıkışı için sahte pasaportlar temin etmekten suçlanan 10 Türk vatandaşı tutuklanmıştı. Şahısların her bir sahte pasaport için 60 bin yuan (9 bin 700 dolar ya da 22 bin TL) aldığı belirlenmişti.

Bu kişilerin Suriye, Afganistan ve Pakistan’da cihada katılma amacı taşıdığı da iddia edilmişti. Bu durum, akıllara, Endonezya’ya Türk pasaportuyla giren şahısların tutuklanan sahte pasaport çetesinden yardım almış olabileceğini   tehmin edilmekte.

Kaynak : http://www.son-dakika.gen.tr/80701-33-kisinin-katilinde-turk-pasaportu-cikti.html

Etiketler: »
Share
1290 Kez Görüntülendi.