logo

trugen jacn

ÇİN,COVİD-19 BAHANESİYLE TÜRKLERİ ÇİN’E SÜRGÜN EDEREK ETNİK SOYKIRIMINI SÜRDÜRÜYOR

ÇİN İŞGAL YÖNETİMİ ÇİNVİRÜSÜ COVİD-19 BAHANESİYLE DOĞU TÜRKİSTAN’DAKİ ETNİK SOYKIRIMINI DEVAM ETTİRİYOR. BİNLERCE UYGUR GENCİ KİTLELER HALİNDE ÇİN’İN İÇ BÖLGELERİNDEKİ FABRİKALARA KÖLE İŞÇİ , HAPİSHANELERE MAHPUS VE KAMPLARA TUTSAK OLARAK YERLEŞTİRİLEREK ASİMİLE İLE YOK EDİLİYOR

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Çin’de yaşanan koronavirüs salgını sonrasında Doğu Türkistanlılar, Çin Komünist Partisi’nin köle gibi çalıştırmayı amaçladığı hedefler haline geldi.

Uygur aktivistlerden Arslan Hidayet’in sosyal medya hesabından yayınladığı videolarda yüzlerce kişinin otobüslere doldurularak Çin’in iç bölgelerinde zorla çalıştırılmak üzere gönderildikleri görüldü. Videolarda tek tip kıyafet giydirilen Uygurların, geniş bir alanda otobüslere binmeyi bekledikleri görülüyor.

Çin, Doğu Türkistan’da yaklaşık 2 milyon kişiyi toplama kamplarında tutuyor. Koronavirüs salgını başladığından beri toplama kampındaki Doğu Türkistanlıların Çin’in iç bölgelerinde köle gibi çalıştırıldığına dair birçok rapor yayımlandı. Dünyaca ünlü markaların Çin’den sağladıkları ürünleri üreten fabrikalarda da Doğu Türkistanlılara uygulanan angaryanın örneklerinin görüldüğü çeşitli raporlarda ifade edildi.

Bir diğer iddiaya göre ise Çin, iç bölgelere gönderdiği bu kişileri toplama kamplarından kitleler halinde seçiyor. Doğu Türkistanlı aktivistler bunun tam bir soykırım olduğunu Doğu Türkistan’daki Türk topluluklarının nüfusunu düşürmenin amaç haline getirildiğini vurguladı.

Kaynak://twitter.com/arslan_hidayat/status/1240939633250373632?ref_src=twsrc%5Etfw%7

Share
444 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ