logo

trugen jacn

ÇİN’İN 86 YAŞINDAKİ UYGUR TÜRKÜ ABDULKERİM İSMAİL’İ KAMPTA ŞEHİT ETTİĞİ BİLDİRİLDİ

Görüntünün olası içeriği: 4 kişi, ayakta duran insanlar

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

İşgalci ÇKP faşist yönetimi Doğu Türkistan’da yaşayan Müslüman Türklere yönelik toptan soykırım cinayetlerini pervasızca sürdürmeye devam ediyor. İstanbul’da yaşayan T.C.Vatandaşı Doğu Türkistanlı Uygur Türkü İsmail Abdulkerim’in Kaşgar’ın Yenihisar İlçesinde yaşayan 86 yaşındaki babası Abdulkerim İsmail’i bir süre önce tutuklayarak hapsettiği ve 10 yıl hapis cezasına çarptırdığı kendisinin tutulduğu Hapshanediki baskı,zulüm ve insanlık dışı işkencelerle şehit edildiği bildirildi.

Uyghurnet.org haber sitemize babası şehit Abdulkerim İsmail ile ilgili bilgi veren İsmail Abdulkerimoğlu şunları ifade etti ; Biz ailece Kaşgar’ın Yenihisar İlçesi merkez Eyitgah semtinin Yeni mahallesinde yaşamakta idik.Babam tarım ile uğraşan bir Çiftçi idi.Ayrıca küçük çapta esnaflık yaparak biri kız 6 evladını bakmaya çalışan kendi halinde bir yaşlı insandı. Buna rağmen Çinli işgalcılar Babamı ve tüm ailemi ve orada yaşayan oğlumu tutuklayarak cezalandırdı.Bunun tek sebebi ise, benim geçmişte çocuklarımıza din eğitimi verdiğim ve Türkiye’deki Doğu Türkistan ile ilgili sosyal ve kültürel faaliyetlere aktif olarak katlmamdır. Çin işgal yönetimi 017 yılında Babam 83 yaşında iken tutuklayarak 10 yıl hapisle cezalandırdı.Onu Turfan’da Teklemekan çölünün içindeki Aydınköl(Çince Dahiyan) Hapishanesinde tuttuklarını ve geçtiğimiz hafta bu Hapishenede şehit edildiği haberini aldım. Buradaki bu Hapishanede hükümlu olarak kalanların anlattıklarına göre burada kalan Mahkumların tamamı bir Çimento Fabrikasında çok ağır şartlarda ve uzun süre ile çalıştırıyorlarmış Babamın de buradaki ağır çalışma şartlarına dayanamadığı için şehit olduğunu tahmin ediyorum.Çok büyük acı ve üzüntü içindedeyim. ÇKP.’lı işgalci Zorbalar Babamı sırf benim yüzümnden şehit ettikleri için bu durum beni çok daha fazla üzüyor. 6 yıldan beri zaten haber alamıyordum. Şehit edildiği haberini bugün başka bir kaynaktan öğrendim.Bilindiği üzere Doğu Türkistan ile haberleşme tamamen kesik ve yasaklanmış durumda.Yurt dışı ile haberleşenlen terörist olarak damgalanıyor ve ağır cezalara çarptırılıyor. Bütün Kardeşlemin 86 yaşındaki şehit Babam için dua etmelerini istıhram ediyorum. şeklinde konuştu.

BAŞSAĞLIĞI : ÇKP’li Faşist işgalcıların 86 yaşında şehit ettiği Abdulkerim İsmail Atamıza Allah’tan rahmet ve mağfiret diliyoruz. Türkiye’de yaşayan oğlu İsmail Abdulkerimoğlu’na tüm ailesi ve yakınlarına baş sağlığı ve sabırlar diliyoruz. Ayrıca Abdulkerimoğlu ve ailesinin üzüntü ve acısını yürekten paylaşıyoruz. Merhumun kabri nur,mekanı cennette olsun.Amin (UYHAM)

Share
294 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ