logo

trugen jacn
11 Ağustos 2015

İŞGALCI ÇİN; YARKENT-İLİŞKU’DA BİR YILDIR, SIKIYÖNETİM UYGULUYOR

خىتاي قوراللىق كۈچلىرىنىڭ ئۇيغۇرلارنى ئاختۇرۇش، تۇتقۇن قىلىش ھەرىكىتىدىن كۆرۈنۈش. ۋېنجۇ.

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)

28 Temmuz 2014’te  Doğu Türkistan’ın tarihi başkenti ve kadim kültür merkezlerinden Yarkent’e bağlı İlişku ve civarında meydana  İşgal karşıtı gelen Halk  ayaklanması  binlerce masum sivil katledilerek kanlı şekilde bastırılmasına rağmen,Çin işgal Ordusu’nun bölge’de sıkıyönetimi sürdürdüğü ve terör estirmeyi sürdürdüğü   bildiriliyor.

        İşgalcı Çin’in Doğu Türkistan’daki Hakim-i Mutlak  etnik Çinli  Diktatörü sözde Özerk bölge Komünist Partisi Genel Sekreteri Jang Jün Şen’in  6 ve 7 Ağustos tarihlerinde  ayaklanmanın meydana geldiği bölgenin merkezi konumundaki İlişku kentini ziyaret ettiği ve Çin işgal Ordusunu  operasyon bölgesinde denetlediği ve onlara moral aşıladığı  bildiriliyor.

Özgür Asya Radyosu internet Sitesinde yer alan haberlere göre , Çinli diktatör Cang’in ziyareti,Çin’in İlişku  katliamından sonra bölgeyi ziyaret eden ilk yüksek düzeyli bir  İşgal yetkilisi  ve  ÇKP.Merkez Komitesi Politbüro Üyesi olmaktadır.

Sözde Özerk bölgesel ÇKP.genel sekreteri Cang’ın ziyaret ettiği İlişku kenti Yönetim binasında ÇKP.yerel yetkileleri.Kent  yetkilileri ile bin kısım  köylüler ,öğretmen ve sözde din adamaları ile  çeşitli kesim temsilcileri ile bir  araya geldiği  bildiriliyor.

Ziyaret ile ilgili adı geçen radyo’ya konuşan  Noçi kenti Yetkilisi  şunları ifade etti, “ ÇKP.Genel sekreteri Cang’ın ziyaretinde şimdiye kadar çözüme kavuşturalamayan şu 4 ana önemli  konu  halledilmiştir, bunlar ise ;

  1. Plana aykırı doğumların önlenmesi
  2. Yasalara aykırı eylem ve davranışların bertaraf edilmesi
  3. Zorunlu eğitim ve öğretime uyum gösterilmesi( mecburi Çince eğitim)
  4. Anlayış ve bilinç yoksunluğunun ortadan kaldırılması(Ak ve Karayı fark edememe durumu)

Kent yetkilisi  halledildiği belirtilen bu hususların detayı hakkında bilgi vermekten kaçındı.

zhang-chunshyen-elishqu.jpg

İlişku- Noci kenti Güvenlik Sorumlusu(Amanlık Saklaş Hadımı) :  bölgemizde en önemli ve büyük sorun olaylardan sonra çocukları öldürülen veya hapsedilen yaşlıların sorunudur. Örneğin, 5 kişilik   aileden  3 kişi tutukludur ve evde kalan yaşlı karı-koca kimsesiz kalmış ve bakımsız durumdadır,Bunların günlük normal hayatlarını kendi başlarına sürdürememektedirler.Ayrıca,olayalardan sonra bölge’de sıkıyönetim(Harbihalet)devam etmektedir.Çin Ordusu kışlasında ancak,Özel Jandarma Birlikleri ve diğer bölgelerden gelen Emniyet güçleri 24 saat aralıksız olarak bölgede devriye gezmekte ve denetimlerini sürdürmektedir.Yeşil kart(Bölge’den bölge’ye seyahet için verilen seyahat izin belgesi) olmadan başka yerlere gidilemiyor. Olayaların meyedana geldiği bölgelerde yaşayan halk’tan hiç kimsenin bulunduğu yerder ayrılmasına izin verilmiyor.Onların acil ihtiyaçlarını  diğer bölgelerde yaşayan yakınları karşılamaya çalışıyor. Bulunduğu bölgeden  başka yerlere gitmek isteyenler izin belgesi almak zorundadın.İzin belgesi olmayanlan kontrol noktalarından geçirilmiyor. Bir kent’in Güvenlik elemanları ve  bir başka kent’te görev yapıyor.Kendi bölgesinde çalıştırılmıyor. Bizim Noçi kentin’den tutuklananlar benim bildiğim kadarı ile 200-200 kişi civarındadır.

شەرقىي تۈركىستاندا خىتاي تاجاۋۇزچىلىرى مەخسۇس زەربە بېرىش ھەركىتى ئېلىپ بېرىلماقچى

  Yarkent-İlişku  Halk Ayaklanaması :   28 Temmuz 2014 Ramazan’in son günü akşamı meydana gelmiştir.Bir evde toplanarak ibadet eden kadın ve çocukları yasadışı dini faaliyet yaptıkları iddiası ile karakola götürülerek hapsedildi.Bunun üzerine olaylar meydana geldi.Kısa süre’de çevre bölgelere de  sirayet etti.ve genel halk ayaklanmasına dönüştü.Çin ordusu ağır silahlar kullanarak İlişku ve bağlı bölgeleri acımasızca  bombaladı.Çin işgal Ordusu İLişku’daki operasyonlarında ilk kez İnsansız Hava Aracı kullandı.Çin işgal yönetimi ise,olayalarda 56’si bölge  halkından olmak üzere 98 kişinin hayatını kaybettiğini iddia etti.Ancak.Çin’in sansürünü aşarak dış dünya’ya  ayaklanma ile bilgileri aktaran Ebubekir Rahim olayalarda ölenlerin sayısını 3-5 bin  arasında olduğunu  açıkladı. ve 15-16 ve 17. kentlerin   sakinleri ile birlikte bombalanarak  tamamen haritadan silindiğini bildirdi.

Dünya Uygur Kurultayı ise, Çin’in masum  sivil halka karşı ağır silahlar kullandığını  ve soykırım yaptığını  bildirdi.Binlerce kişinin kaybolduğunu ve bunların araştırılması için BM. Ve başka uluslar arası  bağımsız kuruluşların bölge’de inceleme yapmasını talep etti.

Etiketler: » » » » » » » » »
Share
1365 Kez Görüntülendi.