logo

trugen jacn

ÇİN, UYGUR ÇOCUKLARINI ÇİNLİLEŞTİRME CİNAYETLERİNİ HIZ KESMEDEN SÜRDÜRÜYOR

Müslüman Uygur çocukları ateist Çinli yapılıyor!

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

İşgal altında tuttuğu Doğu Türkistan’da toplama kampları kurarak Müslüman Türklere yönelik soykırım uygulayan ateist kızıl Çin, toplama kamplarına kapattığı ailelerin çocuklarını da “Melekler Okulu” adını verdiği çocuk toplama kamplarında, dinlerinden ve kültürlerinden uzaklaştırarak ateist Çinli yapıyor.

Türkistan Press sitesinde yer alan habere göre; Çin’in yayın organı Tanrıdağ ajansı 24 Haziran’da verdiği haberde Çin hükümeti Doğu Türkistan’da “2035 yılına doğru Eğitimi modernleştirme’’ adı altındaki “Eğitimi ulusallaştırma hizmetini hızlandırma planını” açıkladı.

Bilgilere göre 2035 yılına kadar uygulanacağı belirtilen planda 2019 yılı sonunda Doğu Türkistan’daki okul öncesi yatılı eğitim için toplam kayıt oranının yüzde %51’lik oranda arttığı, bu sorunun Merkezi yönetimin desteği ile çocukların anaokul eğitimi için kalıcı olarak Çin illerinden 140.000’den fazla Çinli öğretmenin işe alınmasıyla çözüme kavuştuğu ileri sürülüyor.

Analistler Çin hükümetinin Doğu Türkistan’daki Yatılı anaokulu eğitim planı kapsamında Ebeveyinleri Ceza kampında tutulan yüzbinlerce Uygur yetimin “Çinli eğitimine tabi tutularak “ulusal kimliklerinden” ve “dini kimliklerinden” çıkmalarının istendiği Tek Çin Ulusu anlayışı sindirilmekte olduğunu savunuyor.

The New York Times 17 Mart’ta yayınlanan bir makalede Çin Komünist Partisinin Uygur Türklerini ve Doğu Türkistan’daki diğer Müslüman halkları dilinden, kültüründen, inançlarından ve kimliklerinden vaz geçirmeye çalıştığı anlatılıyor.

KAYNAK : http://habernida.com/musluman-uygur-cocuklari-ateist-cinli-yapiliyor/?fbclid(The New York Times)


Etiketler: » » » » » » » » » »
Share
468 Kez Görüntülendi.