logo

trugen jacn
04 Nisan 2015

BARIN AYAKLANMASI : DOĞU TÜRKİSTAN BAĞIMSIZLIK MÜCADELESİNDE BİR DÖNÜM NOKTASI

Bugün 05 Nisan 2015.

Doğu Türkistan Bağımsızlık oyunu, 20.yüzyıldaki en önemli dönüm noktası olan Barın milli ayaklanmasının 25.yıldönümüdür. Barın Ayaklanmasının Önderi Doğu Türkistan Islahatçı İslam Partisinin Lideri Zeyyiddin Yusuf Başta olmak üzere bütün şehitlerimizi bir kez daha rahmet ve minnetle anıyoruz. 

Hamit Göktürk / UYgur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)

Barın İlçesi Kaşgar Merkeze 60 Km. Yenihisar İlçesine ise, 35 km.dır.Yenihisar İlçesi daha yakın olan için Barın halkı daha çok Yenihisar’ı tercih ediyor. Ayrıca bu ilçede önemli olan Kırgiz Türkü Kardeşlerimiz de yaşayacaksınız.

Barin-basturulghan-Uyghurlar-305.jpg
Aktu İlçesi ile ona bağlı Barın kenti Pamir dağları eteklerinde, Taşkurgan yolu üzerinde ve ona çok yakın konumda ve askeri bakımdan çok önemli bir taraftadır. İlçenin zamanın şartlarına göre yaklaşma zorunluluğu ve diğer etkenler burada İstilacıların fazla nüfuz edemediği, dini ve milli duyguların çok güçlü olması ve iyi durumda bulunduğu bir yerde yeridir. 1860’lı yıllar Mançu-Çin limancilerine karşı Doğu Türkistan’da milli ayaklanmanın Kaşgar Cephesi’nde Barın’ın bağlı olduğu yerde Aktu İlçesinden Sıddık başladı. 1944’te Kurular Doğu Türkistan Cumhuriyeti’nin genel Kurmay Başkanı Şehit Genel İshakbek Mononov de bu bölgeedendir. Dünya’ca ünlü Kırgiz Türkü Manasçımız Yusuf Mamay Aktu’ludur. Aktu İlçesi ve onun kalbi sayılan Barın kenti buradaki ile bir çıkmaktadır.
Barın Aktu ilçesine 17 km.uzaklıkta olup, yüzölçümü bin Km2.dır. 1990 yılı istatistiklerine göre nüfusu 20 bin kadardır. Bölge Çin İşgalcilerca 1955 yılından beri Artuş merkezli Kızılsu Kırgız Özerk Oblastı (Özerk İli) ‘na bağlandı.

Kızılsu Aktu Hrt.
ÇİN İŞGALİNDEN SONRA BARIN’DA MEYDANA GELEN KARŞILIK HAREKETLERİ
1. 1950’de Barın Kenti Başkan Yardımcısı Hekim Taş İsyanı : 1950’de Barın Kenti Başkan Yardımcısı Hekim Taş Lideri katliama tabi tutularak kanla bastırıldı.Ayakalanma Lideri Hekim Taş yakalarken idam edildi.
2. Aziz Osman İsyanı: 16 Ağostos 1969 Mao’nun başlattığı tarihin en büyük felaketi sayılan kültür devrimi inanıyorum koymuştur.Ayaklanma imkanı onlarca odada öldürüldüldüğü ve yüzlerce orada tutuklandığı tahmin edilmektedir.
3. Mehmet İsa İsyanı: Aziz Osman isyanından hemen sonra 20 1969’da Ağostos 1969’da Mehmet İsa adında bir Önderin başlatılıyor bir yerde karşıtı ayaklanamadır.Katılanların sayısı 700 olarak açıklandı. Çin Ordrusundan, silahlarla silahlanan Mücahidler kanlarının son damlasına kadar ele geçirmekte olup, Çin’deki ordusu ile gerilla savaşı hazırladı ve oradacilere karşı kayıplar verdirmiştir.
4. Zeyyiddin Yusuf İsyanı: Doğu Türkistan İslahatçı İslam Partisi Lideri Zeyyiddin Yusuf komutasında 05 Nisan 1990’da önde büyük bir halk ayaklanmasıdır. Bu ayaklanma haberi ilk kez uluslar arası medya’da ve Türkiye’de yankı bulmuştur. Bu ayaklanmanın Doğu Türkistan’ı bağımsızlık yapabiliresinde 20.yüzyılın sonunda bir ilk ve dönemeç olarak kabul edilir. Doğu Türkistan Reformcu İslam Partisi, Türk- İslam dünyası ve insanlık alemine bir beyanname neşrederek ayaklanma hakkında bilgi verilmiş ve tüm dünyalardan kendilerine yardım etmeyi talep ettik ve bu yüzden Liderlerin resimleriyle neşrettikleri açıklamaname, 05 Nisan 1993’te Zaman Gazetesi’nde tam sayfa olarak yayınlandı. Bu ayaklanma daha örgütlü ve sistemli olarak yapılan bir Milli harekettir.İsyanın bastırılması haftalarca yapılır. Çin’in Ordusu Çin’den özel Paraşutçu birlikler sevkederek bastırıldı.7 köyü haritadan silindi.Beşikteki Çocukların safrası katledildiği biliniyor. Zamanın Kukla Sözde Devlet Başkanı Timur Davamet’in bölgeye ait ziyareti ziyaret ediyorsanız vahşetten çok etkilendiği ve gözyaşlarını tutamadığı adı geçenin maiyetinde bulunan bir görgü şahidiyle bizi dile getirdi. Yanındaki Çince komutana dönerek “Beşikte öldürülen bu bebeklerin ne günahı vardı de de de katlettiniz? dediği nakledilmiştir. Yanındaki Çince komutana dönerek “Beşikte öldürülen bu bebeklerin ne günahı vardı de de de katlettiniz? dediği nakledilmiştir. Yanındaki Çince komutana dönerek “Beşikte öldürülen bu bebeklerin ne günahı vardı de de de katlettiniz? dediği nakledilmiştir.

     Doğu Türkistanlı yazar Azamat Bey, “Bağımsızlık Savaşı” adlı eserinde Barın inkârını şöyle değerlendirmektedir;

“Barın Ayaklanması Demir Perde (Duvar) içinde 40 yıldır, İşgalcılarca Kölelik eğitimi ile sindirilmeye çalışılan Barın … kesin bir işareti olduğunu. Doğu Türkistan’da Barın Kenti mevcut. Çinlilerin tabiri ile “Bir Damla Suda da Güneş Işığını Görmenin Mekte Olduğu” nun bir delilidir. Doğu Türkistan halkının Barın İnkilabı “Biz daha ölmedik. Ayaktayız ve bize hürriyet ve Bağımsızlık onu daha fazla elzemdir. Zamankinden daha fazla elzemdir. ”Sedasını bütün dünya’ya haykırdığı bir sestir.
Barın İnkilabının Lideri Şehit Mücahit ve Önderimiz Zeyyiddin Yusuf ve onun Kahraman Silah ve Mücadeleleri ışık olmuş ve unutulmaz kutsal bir ülkü açıldı.Barın İnkilabı Doğu Türkistan’ın İstiklalini, Müslüman Uygur Türklerinin onurunu tekrar elde etmenin ve korumanın yegane yolunun bu türünü kazanıyorden geçtiğini belirliyor. Barın İnkilabı,

        Barın Ayaklanması Doğu Türkistanlılar için bir kurtuluş reçetesi ve meşalesidir. Müslüman Uygur Türklerinin onurdur ve gururudur. Barın’ı asla unutmayacağız ve unutturmayacağız.
Barın Milli Bağımısızlık hareketinin 25.yılında Şehit Liderimiz Zeyyiddin Yusuf’ın bütün mücahitlerimizi, şehitlerimizi bir kere daha minnet ve rahmet ile anıyoruz.

   Barın Şehitilerimizi ve Mücahitlerimizi ve diğer Şehitleerimizi unutmak lazım en büyük ihanettir. Unutmayacağız ve unutturmayacağız.

Selam Olsun Kahramanlar Yurdu Şanlı Aktu’ya!
Selam olsun Gazilerin ve Mücahitlerin Kaynağı ve Tükenmez Kutlu Diyarı Kahraman Barın’a!

Etiketler: » » » » » » »
Share
2319 Kez Görüntülendi.