logo

trugen jacn

ÇİN’İN,KAZAKİSTAN’I YENİ BİR VİRÜS SALGINI YALANI İLE TEHDİT ETMESİNİN SEBEPLERİ (8)

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Çin’in Doğu Türkistan Türklerinin özgürlük ve bağımsızlık mücadelesini onların komşuları ; Soydaş,dindaş ve kardeşlerinin de yanına çekerek boğmak amacı ile kurduğu Şenghay İşbirliği örgütü’nün en önemli üyesi Kazakistan ile Şanghay Çetesinin tartışılmaz patronu Çin arasında son zamanlarda soğuk rüzgarlar esmeye devam ediyor.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev’in Kazakistan topraklarının Yabancılara satılmasını yasaklayan Kararnameyi yayınlamasından sonra Çin buna karşı alçakça iftıra kampanyası başlatarak Kardeş Kazakistan’ı tehdit etmeye başladı.

Çin’in Nur Sultan’daki Büyükelçisi 09 Temmuz 2020 günü yaptığı açıklamada Kazakistan’da ismi konulmayan bir virüsün salgın halinde yayılmaya başlandığı yalan haberini yaydı.Daha sonra ÇKP yönetimi bu asılsız Çin yalanlarını sosyal medyayı kullanarak yaydığı görüldü.

Günümüzde Kazakistan ile Çin arasında diplomatik ve medya üzerinden bir gerginlik yaşanıyor.Bunun ayrıntıları ile Türk dünyası açısından önemini bilmek istiyorsanız Haber Sitemiz yazarı Sayın Mehmet Emin Hazret’in aşağıdaki videolu açıklamasını lütfen izleyiniz.

Youtube kanalımıza abone olmak suretiyle davamıza katkı ve yardımlarını lütfen gösteriniz !

Share
154 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ