logo

trugen jacn

DOĞU TÜRKİSTANLI UYGUR YAZAR FERHAT TURSUN VE ESERİ ” ARKA SOKAK”ROMANI

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)

2018’ten beri Çin  tipi Nazi Toplama Kamplarında  esir tutulan Doğu Türkistanlı Uygur Türkü yazar Ferhat Tursun “Arka Sokak” romanı ile Çağdaş Uygur Edebiyatının Kayıp Sesleri arasında  yer almış  bulunmaktadır.   

 Çin Yönetimi. işgalindeki Doğu  Türkistan’da 2017 yılında Faşist Lider Adolf Hitler’den ilham ve örnek alarak kurduğu yüzlerce Çin tipi Toplama Kamplarında bu ülkede yaşayan  içlerinde bilim insanları, Akademisyenler, Şair ve Yazarlar, Sanatçılar ve Sporcuların de bulunduğu milyonlarca Uygur, Kazak ve diğer Türk halklarını toplu tutuklamalarla esir olarak hapsetmiş bulunuyor.  Çin rejiminin resmi açıklamalarına göre sayılarının yaklaşık 12 milyon olduğu öne sürülen  Uygurların neredeyse tamamının böyle bir kampta alıkonulduğu  ya da  köle/İşçi olarak çalışmaya zorlanan birinci dereceden bir aile üyesi var.

Çağdaş Uygur edebiyatının önde gelen isimlerinden Perhat Tursun da Çin işgal rejiminin tutuklayarak Kamplarda esir tutulanlardan biri. Perhat Tursun 2018’de  aniden ortadan kayboldu. Daha sonra  nasıl ve hangi suçu işlediği  belirtilmeksizin  16 yıl  hapis cezasına çarptırıldığı  açıklandı.

Ferhat Tursun : Arka Sokak Romanı  ile Çağdaş Uygur Edebiyatının Kayıp Seslerinden Biri 

Ferhat Tursun  1990 yılında yazmaya başladığı “Arka Sokak” isimli eserini tamamlayarak okuyucuları ile buluşturdu.  Roman, hem tarihten bir kesit hem de  Çin’in Uygur bölgesinde uyguladığı  etnik dışlayıcı etnik-ırksal ayrımcılığa maruz kalmış  bir yabancının çok yönlü bir edebî masaldır.  Uygurların kendi memleketinde yabancılaştırılması, ötekileştirme, toplumsal şiddet, insandışılaştırma, kentsel yalnızlık ve izolasyon temaları etrafında gelişen romanda; Tursun’un genç başkahramanı, Coetzee’nin ifadesiyle, bizlere baskılarla dolu bir dünyayı anlamlandırma mücadelesinin karanlık ve şiirsel bir  hikayesini sunmaktadır.

Kırsalın acılarından ve yoksulluğundan kaçmak için devlet dairesinde geçici bir iş bulduktan sonra Ürümçi’ye gelen bu isimsiz Uygur genci, şehirde yalnızca soğuk bakışlarla karşılaşır ve kendisinin reddedildiğini kısa zamanda anlar. Sayılar ve kokulardan, şehvet ve nefretten, delilikten, rüyalar ve anılardan oluşan bir monolog söyleyerek acı bir sisin çöktüğü kışın kirli atmosferinde ve kent gürültüsü eşliğinde sokaklarda dolaşır. Uygurlara düşman bir şehrin ortasındaki bu  Uygur genç, “kapana kısılmışların boğuk sesi”dir.

Kimi zaman absürtleşen kimi zamansa ölümcül derecede ciddileşen üslubu ve romanındaki temel izlekler; Perhat Tursun’u, kitaplığınızda  ünlü romancı yazarlar Camus, Coetzee, Kafka ve Ralph Elison gibi isimlerin yanına yerleştirtecek niteliktedir…

Kaynak : https://dergibi.com/arka-sokaktata-bir-yuruyus-perhat-tursun-ve-cagdas-uygur-edebiyatinin-kayip-sesleri/

Share
313 Kez Görüntülendi.