logo

trugen jacn
10 Ağustos 2014
Genel

DOĞU TÜRKİSTAN’DAKİ ÇİN ZULMÜ …

      Bugünlerde bütün dünya doğal olarak İsrail’in Gazze’deki katliamlarına kilitlenince Doğu Türkistan’dan yükselen feryat iyice duyulmaz oldu. Zaten önceden de pek fazla duyulmuyordu bu uzak coğrafyadan gelen sesler..

bekirfuat1                                                                BEKİR FUAT

Kaşgar vilayetine bağlı Yarkent (Yeken) ilçesinin Elişku ve Hangdi köylerinde yerli halk ile polisler arasında kanlı olaylar yaşanıyor ve bölgeden çok sayıda yaralı ve ölenler olduğu bilgisi geliyor.

Geçtiğimiz hafta 120’den fazla kardeşimiz katledildi.

Uygur Müslümanlarının dinî vecibelerini yerine getirmelerine izin verilmiyor, özellikle oruç tutmak ve namaz kılmak yasaklandı. Erkeklerin sakal bırakması ve kadınların başörtüsü takmaları da yasaklandı. Tesettürlü kadınlar örtülerini açmaya zorlanıyor, kabul etmeyenler para cezasıyla ya da hapisle cezalandırılıyor.

İşgalci Çin yönetimi İslam’ı devlet için tehdit olarak görüyor. Doğu Türkistanlı Türk Müslümanları da tam da bu yüzden İslam’dan uzaklaştırılıyor ve yasak üstüne yasak konuyor.

Çin, açık açık, Doğu Türkistanlılara ‘ya yok olacaksınız ya da bizim gibi dinsiz imansız Çinli olarak yaşayacaksınız’ diyor.

65 yıldan bu yana bitmeyen zülüm, her geçen gün daha da sertleşiyor.

Doğu Türkistan’da şu an hiç kimsenin can ve mal güvenliği yok. Her gün binlerce genç hepse atılıyor ya da öldürülüyor. Keyfi tutuklamalar, yargısız infazlar devam ediyor. Doğu Türkistanlılar ‘ne zaman evime baskın yapılır’ korkusuyla yaşıyorlar.

Onlar dinî inanç, kültür ve medeniyetlerini korumak için Çin’in yasaklarına uymadan haklı oldukları davada can ve mallarını feda ederek varlıklarını sürdürmeye çalışıyorlar.

Çin, Doğu Türkistan’da suç işliyor, dünya sessizce seyrediyor.

Çin zulmünü kınıyorum. Çin’in ata yurdumuz ve Kaşgarlı Mahmut ile Yusuf Has Hacip’in yetiştiği topraklarda büyük bir katliam yapmasından endişe ediyorum. Türkiye ve dünya daha ne kadar sessiz kalacak orada yaşanan katliamlara? Çin zulmüne dur demek için daha çok konuşmamız, daha çok yazmamız gerekmiyor mu? Daha duyarlı davranmamız gerekmiyor mu?

Kaynak   :  04.08.2014 tarihli   Milat gazetesi

Etiketler: » » »
Share
759 Kez Görüntülendi.