logo

trugen jacn

ÇİN,TÜRKİYE İLE TİCARET YAPTIĞI SUÇU İLE 2 UYGUR’U 15’ER YIL HAPİS CEZASINA ÇARPTIRDI

Çin işgal yönetimi Türkiye ile geçmiş yıllarda ticaret yapan Gulca kentin’den olan Enver Tursunhoca ile oğlu Azimet Enver’i 15’er yıl hapis cezasına carptırdı.Yurt dışında yaşayan yakınları bu durumu uluslararası hukukçular ve Birleşmiş Milletlerin ilgili bölümlerince taşıyarak bu haksızlığı giderilmesi için talepte bulunduğu bildirildi.

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Türkiye ile ticaret yapan Uygur Türklerine Çin’den 15 yıl hapis cezası!

Doğu Türkistanlı aktivistler, Azimet Anwar’ın 15 sene hapis cezasına çarptırıldığı bilgisine ulaştı. Ayrıca, davadan sorumlu olan avukat Michael Polak, yapılan yasa dışı işlemlerin insanlık suçu olduğunu vurguladı.

TÜRKİYE İLE TİCARET YAPTIKLARI İÇİN TUTUKLANDILAR

Gulca’daki Taksim Alışveriş Merkezinin sahibi olan Anwar Tursungoja’nın Türkiye ile ticari ilişkilerinin bulunması ve oğlu Azimet Anwar da Türkiye’de eğitim almış olması sebebiyle 2018 yılından beri tutuklu olduklarını bildirildi.

Geçen yıl Anwar Tursungoja ve Azimet Anwar’ın Kanada, Norveç, Almanya ve İsveç’te yaşayan akrabalarının, bu tutuklamalara itiraz ettikleri kaydedildi. Özel bir hukuk şirketi de bu davalar ile ilgili soruşturma başlattı. Şirketin web sitesinde yer alan habere göre, soruşturmadan sorumlu avukat Michael Polak, geçen ay BM Zorla veya İstem Dışı Kayıplarla Mücadele Çalışma Grubu ile video görüşmesi yaparak; Çin hükumetine belgeler gönderdi. Şirketin, Çin hükumetinden Anwar Tursungoja ve Azimet Anwar’ın neden tutuklandığı ve nerede olduğuna dair bilgi talep ettiği öğrenildi.

BM yetkilileri ve tutukluların akrabaları, Çin’den yanıt beklerken, Azimet Anwar’ın 15 yıl hapis cezasına mahkûm edildiği haberini aldı. Azimat Anwar’ın Kanada’daki teyzesi Munawar Tursungoja, Azimat Anwar’ın duruşmasının geçen ayın ilk haftasında yapıldığını, duruşmada hiçbir avukatın bulunmadığını ve mahkemenin ailesine yazılı bir karar iletmediğini kaydetti. Yaptıkları telefon görüşmeleri sonucunda, bölgedeki mahkemelerin bu konu ile alakalı herhangi bir bilgi veremeyecekleri cevabını aldıklarını söyledi.

DOĞU TÜRKİSTAN’DA DEVAM EDEN HUKUK DIŞI TUTUKLAMALAR İNSANLIK SUÇUDUR

Avukat Michael Polak’ın konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Çin’den gelen haberin doğru olması durumunda, bunun Doğu Türkistan’daki masum insanların hapis cezasına çarptırıldığının ispatı olacağını ifade etti. Çin’in Uygur mahkûmlara suç listesi belirleyerek imzalatmaya zorladığını hatırlatan Polak, Azimat Anwar’ın da benzer bir durumla karşı karşıya olabileceğini belirtti. Doğu Türkistan’da devam eden hukuk dışı işlemlerin insanlık suçu olduğunu ve dünyanın buna seyirci kalmaması gerektiğini vurguladı. Çin’in BM’nin mektuplarına henüz yanıt vermediğini belirten Michael Polak, Azimat Anwar ve Anwar Tursungoja’nın hemen serbest bırakılmalarının ve aileleriyle tekrar bir araya gelmelerinin doğal hakları olduğunu sözlerine ekledi. Ayrıca avukat Polak, uluslararası toplumu Çin’e baskı yapmaya çağırdı.

kAYNAK : Qırım Haber Ajansı(QHA)

Etiketler: » » » » » » » » »
Share
238 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ