logo

trugen jacn

ÇİN,KENDİ ÜRETİMİ ÇİNVİRÜSÜ MİKROBUNU RESMEN İHRAC ETMEYİ SÜRDÜRÜYOR

Çin’in, İngiltere ve Avustralya’ya verdiği tıbbi malzemelerde koronavirüs çıktı. Çin malı tıbbi malzemelerin kalitesiyle ilgili sorular dünya çapında tartışılırken, Pekin yönetiminin diğer ülkelere ihraç ettiği tıbbi malzemeler ile ilgili skandal bir iddia ortaya atıldı. İngiltere, Çin’den alınan test kitlerinde koronavirüse rastlandığını açıklarken, Avustralya, 12 milyon dolar değerinde 800 bin civarında koronavirüslü ve hatalı Çin malı maske ele geçirdiklerini duyurdu.

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

in’in diğer ülkelere ihraç ettiği tıbbi malzemeler ile ilgili skandal bir iddia ortaya atıldı. 

İngiltere, Çin’den alınan koronavirüs test kitlerinden koronavirüs rastlandığını açıkladı. Lüksemburg merkezli bir şirket tarafından araştırılan kitlerde Kovid-19 bulunduğu belirtilerek teslimatın ertelendiği duyuruldu.

800 BİN MASKE KUSURLU VE KORONAVİRÜSLÜ ÇIKTI

Avustralyalı yetkililerin virüsün yayılmasına karşı Çin’den ithal edilen koronavirüs maskelerine el koydukları bildirdi. Avustralya, 12 milyon dolar değerinde 800 bin civarında koronavirüslü ya da kusurlu yüz maskesini ele geçirdiklerini duyurdu.  

Hollanda da koronavirüsün (Kovid-19) yayılmasını önlemek amacıyla Çin’den ithal ettiği 1,3 milyon maskenin 600 bininin yeterli standartları taşımadığı gerekçesiyle toplatılmasına karar verdi.

MASKELERİ AYAKKABILARINA SÜRDÜ

Öte yandan Çin’de maske üreten ve yurt dışına ihracat yapan bir firmanın skandal görüntüleri ortaya çıktı. Çinli bir fabrika işçisi, yüz maskelerini ayakkabısına sürerek canlı yayın yaptı.

ÇİN’DEN PEŞ PEŞE ÇALIŞMALAR

Çin malı tıbbi malzemelerin kalitesiyle ilgili soru işaretleri Filipinler’den Hırvatistan’a, Türkiye’den İspanya’ya dünya çapında dile getirilirken, Çinli yetkililer bu endişeleri yatıştırmaya yönelik açıklamalar yaptı.

Çinli yetkililer, tıbbi malzemelerin bozuk çıktığına dair şikayetlerin medya tarafından yansıtılışının ‘gerçekleri tüm boyutlarıyla yansıtmadığı’ dile getirdi.

Ticaret Bakanlığı yetkilisi Jiang Fan “Çin’in diğer ülkelerden farklı standartlarının ve farklı kullanım alışkanlıklarının olması gibi birçok etken söz konusu. Kaliteyle ilgili şüphelerin nedeni yanlış kullanım bile olabilir” dedi.

Dışişleri Sözcüsü Hua Çunying, Batı medyasına ‘Çin’den ithal edilen tıbbi malzemeleri siyasete alet etmemesi ve aksaklıkları abartmaması’ yönünde pek çok çağrı yaptı.

SALGIN EN ÇOK ÇİN EKONOMİSİNE YARADI

Öte yandan koronavirüs salgının patlak verdiği ilk ülke olan Çin, salgını yaydığı ülkelere 1 Mart’tan bu yana 3.86 milyar maske, 37.5 milyon koruyucu kıyafet, 16 bin solunum cihazı, 2.84 milyon test kiti ihraç ettiğini duyurdu.

Çin gümrük yetkilileri, bu kapsamdaki tıbbi malzeme ihracatının 1.4 milyar dolar değerinde olduğunu, bunların sipariş veren 50’den fazla ülkeye gönderildiğini açıkladı. 

KAYNAK : https://www.karar.com/cinin-ingiltere-ve-avustralyaya- verdigi-tibbi-malzemelerde-koronavirus-cikti-1554721

Share
319 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ