logo

trugen jacn

ÇİN’İN ZULÜM POLİTİKASI VE YALNIZLIĞIN CENDERESİNDEKİ ESİR DOĞU TÜRKİSTAN

Ne esinti,ne akış
Ne kanat sesi,ne kuş
Ne bir dal,ne bir yuva
Gök paslı,renkler sönük
Güneş tersine dönük
Ateş dolu bir kova
Esir Doğu Türkistan
(Niyazi Yıldırım Gençosmanoğlu)

Görüntünün olası içeriği: 2 kişi, iç mekan

Kazim GÜLTEPE

Zulmün Tarihi İnsanlık Tarihi Kadar Eskidir.

Zulümler,katliamlar,soykırımlar insanlık var olduğundan beri olmuştur.
Türk-İslam Medeniyetinin beşiği olarak kabul edilen DOĞU TÜRKİSTAN neredeyse ikibuçuk asırdır,zalim ve hilekâr Çinlinin zulmü altında ezilmektedir,yok olmaktadır.Doğu Türkistan’ın diger zulüm ve işgal altında bulunan ülkelerden farkı ise tamamen unutulmuş olmasıdır.Adeta Kızıl Çin’in olmayan insafına terk edilmiş olmasıdır.
Başta Türk-İslam devletleri olmak üzere,buradaki zulme maleseff dünya sessizdir.Bugün nerede ne zaman Çin’den bahsedilse.Bütün uluslararası kuruluşlar.Han Çinlilerinin zulmüne uğramış Tibetlilerden ve onların önderi Dalay Lama’yı ve Moğolları dile getirmektedirler.
1.8 milyon km kare yüzölçümüne sahip Türk Dünyasının doğuda ki tek kalesi.Ve Doğu Türkistan da yaşayan 35 milyon soydaşımız zalim Çin’in hegomonyası altında yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalmıştır.Eğitim ve dil sorunu,Bölgeye zorla yerleştirilen Çinli,sabıkalı göçmenler sorunu,Zorunlu doğum yasağı ve mecburi kürtaj.Nüleer denemeler ve çevre katliamı sorunları da cabası.

Doğu Türkistan Türkleri çok kahraman ve lider yetiştirmiştir.
Bunlardan biri de merhum İsa Yusuf Alptekin’dir1901 senesinde Kaşgar vilayetine bağlı Yenihisar kasabasında dünyaya gelmiştir.Çin istilasına kadar Doğu Türkistan başbakanı olarak görev yapmıştır.1995 yılında İstanbul’da vefaat etmiştir.
Dünya tarihinde ilk Türk Dil Bilgisi eserinin yazarı olan Kaşgarlı Mahmut’un hemşerisi olan,İsa Yusuf Alptekin.Gerçekten Türk dilinin mimarı Kaşgarlı gibi,kendide bahadır ve kahraman Türk oğluydu.Bir asra yakın hayatını doğu Trükistan davasına adamıştı dersem yalan olmaz.1952 yıllarında Türkiye ye gelmiş,gelir gelmez DOĞU TÜRKİSTAN GÖÇMENLER DERNEĞİNİ kurmuş.Doğu Türkistan’ın Sesi,dergisinin yayınlanmasını sağlamış.Hiç boş durmadan Doğu Türkistan davasını bir çok ülke ve devlet başkanlarına giderek tanıtmaya çalışmıştır.Uygur Türklerinin lideriydi.

Görüntünün olası içeriği: 2 kişi, gülümseyen insanlar, yazı

Rabia Kadir Hanım ise, 2006 yılından beri Almanya merkezli DÜNYA UYGUR KURULTAYI’nın başkanı olarak bu davayı sürdürmeye çalışmaktadır. Rabiya Kadir, 1947 doğumludur ve halen ABD’de yaşamaktadır.
1999 yılında Amerika’ya sığınmak zorunda kalan eşine,
Çince bir gazete gönderir ve Çinliler tarafından.Çin devletinin sırlarını yabancılara veriyor diye,8 yıl ağır hapis cezasına çarptırılır.
Değişik af örğütleri ve parlemento guruplarının ciddi girişimleri sonucu hapisten kurtarılır ve ABD.’nin Pekin Büyükelçiliği görevlileri denetiminde ABD gitmek üzere uçağa bindirilir.Bütün mal varlığına ise el konulur. Çinde ilk milyoner 100 iş kadını olarak ilan edilir. Kendisinin Doğu Türkistan davasının önderi olması bir tesadüf değildi,çünkü daha çocukluğunda hayalindeki kahramanın İpar Han(Dilşad Hatun) olduğunu söylüyor.Kızıl Çin tarafından.Bizzat kaleme aldığı hayat hikayesi,değişik dillerde basıldı.Türkiye de ”Ejderha Savaşcısı”adıyla Pegasus yayınları tarafından yayınlandı.Beş çocuğu halen Doğu Türkistan da göz hapsindedir.

Rabia Kadır Hanım Dünya Uygur Kurultayı Başkanı ve Doğu Türkistan milli hareketinin önderi olarak Avrupa ülkelerinin çoğunu geziyor, Avustralya,kanada,Japonya gibi ülkelere ziyaretler yapıyor. Maleseff Türk -İslam Aleminin tutumu bu konuda kocaman bir sıfırdır.Türkiye’ye gelmek için müracatları olmuştur.Ne acıdır ki vize alamamıştır. Türkiyemiz bu konuda tutarsız bir politika izlemektedir.

Doğu Türkistan’ın Son Dönem Tarihi
Doğu Türkstan’ın kısa tarihine bakarsak.neredeyse 250 yıldır hep Çinlilerin istilalrına işgallerine maruz kaldıklarını görürüz.12 Kasım 1933 tarihinde kurulan,Doğu Türkistan İslam Cumhuriyeti.6 Şubat 1934 yılında Çinliler tarafından yıkıldı.12 Kasım 1944 yılında tekrar oluşan Doğu Türkistan Cumhuriyeti 20 Ekim 1949 yılında tekrar yıkıldı.Ve Çin Halk Kurtuluş Ordusu tarafından,Ruslarında yardımıyla Doğu Türkistan’ın işgali tamamlanmış oldu.Bu işgallerde ve saldırılarda 35 milyon Doğu Türkistanlı katledildi.Çin işkencesi tabiri vardırya,Doğu türkistanlılara akla hayale bile gelmeyecek işkence türleri denenerek öldürüldüler.DOĞU TÜRKİSTAN adı kaldırılarak yerine Çince de yeni eyalet,yeni yurt anlamına gelen SİNCAN- SİNKİANG adı verildi.
Doğu Türkistan’ın işgal edildiği 1949 yılında sadece yüzde 5 olan Çinli nüfus 1983 yılında yüzde 40’a ulaşmıştır.Bölgenin 200 milyon insanı besleme kapasitesine sahip olduğunu iddia eden Çin yönetimi durmadan çinli göçmen getirmektedir.Çinli göçmenlerin en verimli ve güzel yerlere yerleştirilmesi,Çin devleti tarafından ekonomik olarak desteklenmeleri de bir başka yürek yarasıdır.

Mesud Yılmaz’ın Başbakanlığı döneminde GÖKBAYRAK (Doğu Türkistan Bayrağı)Bir genelgeyle yasaklandı.O tarihlerde 1992’den beri İstanbul’da faaliyet gösteren DOğu Türkistan Kurultayı başta Doğu Türkistan Sivil Toplum Kuruluşlarının faaliyetlerine kısıtlamalar ve yasakalamalar getirildi.Bunun üzerine Doğu Türkistan Milli Kurultayı Ekim 1999’da Türkiye’den Almanya’nın Münih kentine taşındı.Altay kahramanı Osman Batur’a Silahını teslim et diyen Çinlilere.”Bu gün silahımızı alacaksınız yarın canımızı”Sözü doğru çıktı.
Silahsız Doğu Türkistan da Çinli aşikâri katliamlar yapmaktadır.Uygur çocukları Çin’in iç kesimlerine zorla götürülmekltedir,ve geri dönmeleri imkansızdır.Çin yönetimi Uygurları Kültürlerinden ve İslam dininden koparmak için her yola başvurmaktadır.Asimilasyon hızla devam etmektedir.Büyük bir medeniyete sahip olan,Uygurlara ülkenin adı SİNKİANĞ dedirtmek,ve bunu kabullendirmek kolaymı ?.

Evet Doğu Türkistan’da kurulan Türk Devletleri Çinliler tarafından zalimce katliamlarla yıkılmıştır. Ama Doğu Türkistanlılar asla teslim olmamıştır.Gerk Doğu Türkistanda,gerekse dünyanın değişik ülkelerinde yaşamak zorunda bırakılan Uygurlar vatanlarının istiklali için mücadelelerini sürdürmektedirler.
Türkiyemiz de ise biraz ilginin artmasına rağmen,DOĞU TÜRKİSTAN bilinmiyor.Bilindiği gibi 2008 yılı UNESCO tarafından Kaşgarlı Mahmut yılı ilan edilmişti.Bu nedenle değişik toplantı ve seminerler yapılmıştı.Onun eşsiz eseri Divan-i Lügat’it Türk tanıtılmıştır.Adama bakıyorsun üniversite bitirmiş,İmam Hatip bitirmiş Doğu Türkistan’ı bilmiyor.Kaşgarlı Mahmut’u biliyorum diyor,peki Kaşgar nerede ? cevap yok.Nasıl bir eğitim aklım almıyor.Tarihine,soyuna kan ve din bağı olan kardeşlerine sahip çıkmayana ne denir ?.İşte böyle lakayt oluşumuzdandır ki,dünya da Türk’ten başka esir yok gibidir.

ÇİN’İN ZULÜM POLİTİKASI VE YALNIZLIĞIN CENDERESİNDEKİ ESİR DOĞU TÜRKİSTAN

Doğu Türkistan Türklerinin Lideri İsa Yusuf Alptekin,diyor ki,
”Doğu Türkistan meselesinin halledilmesi davasında öncülük şerefi Türkiyenin hakkı olsun . Malesef bugüne kadar bunu göremedik.”

Etiketler: » » » » » » » » » » »
Share
1269 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ