logo

trugen jacn

ÇİN’DEN, UYGUR SOYKIRIMININ SUÇ ORTAĞI HUAWEİ’NIN TÜRKİYE’Yİ ÜS SEÇTİĞİ İDDİASI

Uygur Soykırımı'nda parmağı olan Çinli şirket, üs olarak Türkiye'yi seçti!

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ(UYHAM)

İşgalci Çin,   Doğu Türkistan’daki Türk soykırımının  suç ortağı  ve Çin’in dijital zulmünün uygulayıcısı  Çin’in küresel teknolojik şirketi HUAWİ Avrupa Birliği ve diğer  yakın ülke pazarlarına açılabilmek için  Türkiye’yi üs olarak seçtiğini iddia ettiği bildirildi.

Sinsi bir şekilde teknoloji hırsızlığı yaparak korkutucu bir şekilde teknolojik gelişimine devam eden Çin, Doğu Türkistan’daki Uygur Türkleri ve diğer Türk topluluklarınha yönelik baskı,zulum ve etnik soykırım cinayetlerine  kayıtsızca  devam ediyor.  Uygurları sürekli gözetim ve kontrol altında tutabilmek için Huawei başta  diğer Çin teknoloji şirketlerini ve  Uydular kullanarak dijital zulmüne devam eden  Çin, bir insanın kim olduğunu dahi tespit edebilecek teknolojiler geliştiriyor. Doğu Türkistan   genelinde  kurduğu yüzlerce Çin tipi Nazi Kamplarında   esir tuttuğu  milyonlarca Uygur ve diğer Türk Halklarına mensup   insanları  inşa  bu ettiği toplama kamplarında  Çin’in bu küresel teknoloji  Şirketi  Huawei’nin  geliştirdiği  dijital sistemler ile sıkı bir şekilde    denetime  ve zulmüne tabi tutuyor.

TOPLAMA KAMPLARINDA HUAWEİ TEKNOLOJİSİ

Ayrıca Huawei’nin Çin Ulusal Fikri Mülkiyet Hakkı İdaresine (CNIPA) yaptığı bir başvuru kalabalıklar  arasında bulunan Uygur Türklerinin yapay zeka ile tespit edilebilmesi için teknolojiler geliştirdiğini gösteriyor. Huawei sadece toplama kamplarına atılan Uygurları gözetlemekle kalmıyor, sokakta yürüyen yayalar arasında Uygur Türkü olup olmadığını tespit edebilen teknolojiler geliştiriyor. Birçok demokratik devlet ise ülkelerinde insan haklarını hiçe sayan teknoloji şirketi Huawei ile olan anlaşmalarını askıya almış bulunuyor.

TÜRKİYE ÇİNLİ ŞİRKETLER İÇİN BİR ÜS MÜ OLACAK?

Tüm bunlar yaşanırken, Huawei’nin bir hafta önce Çin’in başkenti Pekin’de düzenlediği Çin-Avrupa Liderlik Forumu’nda Türkiye’nin, Çinli şirketlerin Avrupa pazarına açılması için önemli bir konumda olduğu vurgulandı. Toplantının, “Türkiye: Çin Yatırımların Yeni Destinasyonu/Rotası “ başlıklı bölümünde Türkiye’nin Avrupa’ya açılan bir kapı olarak Çinli şirketlere sağlayabileceği ticari ve ekonomik avantajlar ele alındı. Huawei Cloud Yönetim Kurulu Başkanı Cang Şiucıng toplantıda, Türkiye’nin Huawei ve diğer şirketler için pazarlama konusunda önemli bir üs haline geldiğine dikkat çekti.

HUAWEİ’NİN BULUT SİSTEMİ TÜRKİYE’DE

Huawei Cloud Avrupa Başkan Yardımcısı Pan Cie de küresel erişime açık gelişmiş bir bulut bilişim altyapısı geliştirdiklerini, Avrupa’da 7 ülke ile İrlanda ve Türkiye’de bölgelerin ihtiyaçları ve uyumluluk prosedürlerine göre tasarlanmış 110’dan fazla bulut bilişim hizmeti sunduklarını kaydetti.

“TÜRKİYE: DİRENÇLİ ORTAĞINIZ”

Huawei gibi Uygur Soykırımı’nda parmağı olan 100’den fazla Çinli şirketin katıldığı etkinlikte, “Türkiye: Dirençli Ortağınız” başlıklı tanıtım filmi gösterilirken, Türkiye ile ticaret ve Türkiye’de yatırım fırsatlarını anlatan konuşmalar yaptı.Uygur Soykırımının ortağı Huawei’nin organize ettiği etkinlik kapsamında, ilerleyen günlerde Dongguan ve Şanghay şehirlerinde de toplantılar düzenlenecek. Türkiye’nin odak ülke olduğu Pekin’deki etkinliğe Çinli şirketlerin temsilcileri de büyük ilgi gösterdiği bildirildi.

Kaynak : .Qırım Haber Ajansı(QHA) 

Share
352 Kez Görüntülendi.