logo

trugen jacn
10 Temmuz 2014

ÇİN,İN ORUÇ YASAKLARINA KARŞI TÜRKİYE VE ULUSLAR ARASI TOPLUMUN TEPKİLERİ DEVAM EDİYOR.

image

Hamit Göktürk / Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)

Çin işgal yönetimi, Urumçi patlamalarını bahane ederek ,27 Mayıs’tan itibaren Doğu Türkistan çapında Çin Devlet Terörü temelli “Terörle Mücadele” operasyonlarını sürdürürken, Ramazan yasaklarına yeni tedbirler ilave ederek devam ettirmekte. Merkezi Çin’de yaşayan Tunganlara(Müslüman Çinlilere = Hui,lere) Ramazan yasağı uygulamayan Çin’in bu yasaklamalarının sadece Türkçe konuşan Müslüman Uygurlara olduğu gözlenmektedir. Bu farklı uygulamanın , Çin’in “Aynı Ülke’de iki ayrı Politikası ve çifte Standart “ olarak tanımlanmaktadır. Çin’in bu iki yüzlü ve riyakar tutumunun temel nedeni ise Çin’deki Müslüman Toplumları arasında fitne Tohumları ekmek ve İkilik Yaratmak olarak yorumlanmaktadır.
Çin’in Doğu Türkistan’da Müslüman Uygur Türklerine karşı icra  ettiği Ramazan yasaklarını İnsan Hakları,Temel hak ve hukuk ve İnanç özgürlüğü noktasından değerlendiren Türkiye ve uluslar arası toplum peş peşe yayınladıkları bildiriler ile Çin’in bu insanlık dışı uygulamalarını eleştirmeyi ve kınamayı sürdürmekte.
Türkiye’de ise en dikkate değer ve sert tepki’yi Milli Gazete gösterdi. Gazete’nin 29 Haziran tarihli sayısında Çin’in oruç yasakları birinci sayfa’dan büyük pontularla ve flaş haber olarak yer aldı.” İslam Dünyası Bu Yıl de Ramazan’a kan ve Gözyaşı ile birlikte girdi.” adlı haber-analizinde, Doğu Türkistan’ın de içinde bulunduğu bir çok   mahkum ve mazlum  islam diyarlarının yerleri harita’da ayrı  ayrı gösterilerek tanıtıldı. Doğu Türkistan ile ilgili şu bilgilere yer verildi ; “Çin, Doğu Türkistan’daki zulüm ve baskılarını günden güne arttırmaktadır.Bu nedenle bölge’de ölümle sonuçlanan ve  ve Çin’in baskılarına tepki niteliğindeki şiddet olayları meydana gelmekte.İnsan Hakları Aktivistleri hapishanelere kapatılmış durumda. Çin, sözde “Terörle Mücadele”’yı bahane ederek dini özgürlüklere açıktan açığa saldırmakta.” İfadelerine yer verdi.
Doğu Türkistan’daki Ramazan yasaklarına karşı bir tepki de Ülkü Ocakları Teşkilatı’ndan geldi.Ülkü Ocakları Genel Merkezi’nin internet sitesinde yer alan açıklamalar yer aldı; “ Çin, Doğu Türkistan’da yaşayan Müslüman Uygur Türkü Kardeşlerimize karşı  asimilasyon yöntemlerinin yanında,  ifade ve dini  inanç özgürlüğü noktasında da devam ettirmektedir. Çin Müslüman Uygur Türkü kardeşlerimizi her türlü bahane ve gerekçelerle hapsetmekte,uzun hapis cezaları ile idama mahkum ederek yok etmeye çalışmaktadır.  Biz Milletimizden ve Devlet Yetkililerimizden Doğu Türkistan’daki bu İnsan Hakları ihlallerine karşı duyarlı olmalarını ve gereken tepkiyi göstermelerini bekliyoruz. “

Avrupa Parlamentosu’nun Müslüman asıllı İngiliz Muhafazakar Milletvekili ve aynı zamanda AP-Çin Dostluk gurubu üyesi de olan Sejjad Karim,  Çin’in oruç yasaklarını AP.Dış İşleri Temsilcisi Chatrine Ashton’a görderdiği bir mektupla gündeme taşıdi ve konunun Çin yönetimi nezdinde araştırılmasını talep etti.Ayrıca,Çin’in AB.Büyükelçisi Yang Yen Yi’ye bir mektup göndererek ile bu yasaklamalara derhal son verilmesini ve bu yasakların bölge’de mevcut gerginlikleri daha da arttıracağı uyarısında bulundu.
ABD.Dış İşleri Bakanlığı de dün yaptığı açıklamada ; “Çin’de etnik ve dini azınlıklara yönelik özellikle kutsal ramazan ayında uygulanan ayrımcılıklardan derin kaygı duyuyoruz. Bölge’de gerilimi azaltacak yönde adım atmalarını çağrısında bulunuyoruz. Çin’in dini özgürlükleri ve diğer evrensel insan hakları temelli değerleri  koruyacaklarına dair imzaladığı anlaşmalara uyması ve sözlerini tutmasını bekliyoruz. “
6 Temmuz’da ABD.Parlamentosu’na bağlı Uluslar arası Dini Özgürlükler Komitesi özel bir bildiri yayınlayarak Çin’den Ramazan’daki Oruç ve diğer dini faaliyetlere karşı koyduğu yasaklamalara derhal son vermesini istedi.
Komite başkanı Kathrine Lantos Swich “ Çin’in Uygur bölgesinde özellikle 2009’dan itibaren dini özgürlükler bağlamında uyguladığı yasak ve engellerin misli görülmemiş derecede arttığına dikkkat çekerek şöyle devam etti : “ Çin, bölge’deki uygulamaları ile bizzat imzalayarak taahhüt ettiği insan haklarına,vatandaşlarının dini özgürlüklerini çiğnemekte ve  açık şekilde saygısızlık yapmaktadır. Güvenlik tedbirleri adı altında Müslüman Uygurların dini inançlarının zayıflatılmasına yönelik “Yasadışı Dini Faaliyetlere sürekli Sert Darbeler” vurması asla kabul edilemez ve biz bu durumdan derin endişe duyuyoruz.  ”
Öte yandan Uluslar arası Af Örgütü Amerika Şubesi bir açıklama yaptı.Açıklamada, Çin’in Oruç ve ramazan yasaklarına dikkat çekildi. ABD.Dış İşleri Bakanı Jhon Kerry’den Çin ziyareti esnasında bir Uygur Cami’sini ziyaret etmesini istedi.Açıklama’da Kerry’nin bir Uygur cami’sini ziyaret etmesinin en az ABD-Çin Stratejik ve Ekonomik Diyalog görüşmeleri kadar önemli olduğunu , inanç özgürlüğüne büyük bir saldırı niteliği taşıyan bu yasaklamaların “İkincil” bir konumda görülemeyeceği de belirtildi.
Af Örgütü’nun ABD şubesi yetkilileri Çin’e olan tepkisini ortaya koymak için Dünya Uygur Kurultayı başkanı Rabia Kadir ve bu ülke’de yaşayan Müslüman Uygurlar için özel bir iftar yemeğini düzenleyeceğini de bildirdiler. Örgüt’ün önümüzdeki günlerde Dünya Uygur Kurultayı ile birlikte konunun ayrıntılı ve geniş bir şekilde ortaya konulması için özel bir toplantı düzenleyeceği de gelen bilgiler arasında.
Dünya Uygur Kurultayı sözcüsü Dilşat Reşit de bir açıklama yaparak Çin’in Ramazan yasak ve engellemelerin sert dille eleştirdi ve “Halk” gazetesinin DUK ve kendisi hakkındaki suçlamaları tümden reddettiğini bildirdi. O, açıklamaların şöyle sürdürdü ; “ Çin’in oruç yasakları , uluslar arası topluma ve medya’ya net ve açık şekilde ulaştı ve gereken tepkiyi gördü.Çin yönetimi ise,Uluslar arası toplum ve medya’nın bizzat gördüğü ve şahit olduğu Ramazan yasaklarını hala inkar etmeye çalışması ve Dünya Uygur Kurultayı’nı ve beni suçlaması yersiz ve gülünç’tür.” Dedi.
Çin işgal yönetiminin Doğu Türkistan’daki bu Oruç yasakları ve uluslar arası toplumun bu konuda gösterdiği tepki ve açıklamalar dünya’nın önemli medya kuruluşlarından olan BBC,CNN,Reuters,AFP, Elcezire ve vebenzeri yayınlarda önemli haber olarak yer almıştır.

Etiketler: » »

Share
1095 Kez Görüntülendi.