logo

trugen jacn

ÇİN’İN İŞGALINDEKİ DOĞU TÜRKİSTAN’DA YIKARAK YOK ETTİĞİ CAMİLER

Çin işgali altında bulunan Doğu Türkistan’daki Çinli İşgal Yetkililer ile Çin’in Ankara Büyükelçisi ve diğer ÇKP’nın yurt dışı Temsilcileri ülkedeki Müslümanlara ait Cami ve ibadet mekanlarına dokunulmadığını aksine, yeni Camiler inşa ettiklerini iddia ediyorlar. Anacak Çin’in bütün bu yalanlama İddialarının aksine Çin’in Doğu Türkistan’da 2017 yılından beri en az 16 bin Camiye yıkarak yok ettiği biliniyor.Çin’in Doğu Türkistan’da yıkarak yok ettiği Camiler ,Medreseler ve dini mekanları yerleri ve tüm ayrıntılarına ait bilgiler tespit edilebiliyor.

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Çin Halk Cumhuriyeti’nin (ÇHC) tarihi olarak Doğu Türkistan adıyla bilinen Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki etnik Türk asıllı Müslüman halka ve onların yerli kültürlerine yönelik yürüttüğü baskı ve zulüm politikalarının izleri inanç sistemi üzerinde de yoğun şekilde görülebiliyor.

Doğu Türkistan’daki yaklaşık 16 bin caminin 2017’den bu yana yıkıldığı ya da ağır hasar gördüğü uydu görüntüleriyle tespit edilebiliyor. Ancak Çin Halk Cumhuriyeti yetkilileri bu iddiayı yalanlamayı sürdürüyor.

Çinli yetkililer cami yıkılmadığını, Doğu Türkistan’da 24 binden fazla caminin bulunduğunu, bu durumun Çin’in inanç özgürlüğüne saygısını gösterdiğini iddia etmişti.

Avustralya merkezli düşünce kuruluşu Avustralya Stratejik Politika Enstitüsü’nün (Australian Strategic Policy Institute – ASPI) Uluslararası Siber Politika Enstitüsü (International Cyber Policy Institute – ICPI) ile birlikte  hazırladıkları raporda uydu görüntülerini kullanarak, Doğu Türkistan’daki binlerce cami ve türbenin yok edildiğini ortaya koymuştu.

Ancak, Çin Dışişleri Bakanlığı, ASPI’nın Doğu Türkistan genelinde 2017’den bu yana binlerce caminin yıkıldığı yönündeki raporunu yalanlayarak, bölgede 24 bin cami olduğunu öne sürmüştü.

Nathan Ruser, James Leibold, Kelsey Munro ve Tilla Hoja tarafından hazırlanan “Cultural erasure Policy Brief Report No. 38/2020 Tracing the destruction of Uyghur and Islamic spaces in Xinjiang” başlıklı raporda Çin yönetiminin bölgedeki türbe, mezarlık ve diğer dini mekanların % 30’unu ortadan kaldırdığı, % 27,8’inin hasar gördüğü tespit edilmiş.

çin cami yıkmıyoruz

AVUSTRALYA MERKEZLİ ASPİ VE İCPİ ARAŞTIRMA KURULUŞLARINCA ORTAKLAŞA HAZIRLANAN RAPORLAR

Bu iki Kuruluşun ortaklaşa hazırladığı raporda, Doğu Türkistan’da zarar gören ya da yıkılan camilerin bölge bazında oranı şu şekilde resmedilmiş:

Çin’in Tahrip ederek ortadan kaldırdığı camiler Tesbit Edilebiliyor

çin yıktığı cami türbeler
yıkılan cami

Doğu Türkistan’daki cami sayısının aşağı yönlü bir trend izlediği görülebiliyor.

doğu türkistan cami sayısı

ASPI & ICPI tarafından hazırlanan raporda, Doğu Türkistan’da zarar gören ya da yıkılan camilerin bölge bazında oranı şu şekilde resmedilmiş:

doğu türkistan yıkılan cami oranı

Doğu Türkistan’da zarar gören ve yıkılan camilerin sayısı ise şu şekilde aktarılmış (kırmızı renk yıkılan (tahminî) cami sayısının, turuncu renk ise zarar gören (tahminî) cami sayısının yüksekliğiyle orantılı):

doğu türkistan yıkılan cami sayısı

Sağlam kalan camilerin de % 75’inin kapısına kilit vurulduğu ve ibadet edilmesinin imkanı olmadığı bildirilmektedir.

BBC, Doğu Türkistan’da camilerin yıkılması da dahil olmak üzere İslâm üzerinde baskı ve kontrol politikalarının uygulandığına dair kanıtlar paylaşmıştı.

Kaynak : https://www.malumatfurus.org/dogu-turkistanda-yikilan-camiler/?fbclid=IwAR2yb

Share
193 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ