logo

trugen jacn

ÇİN’İN DOĞU TÜRKİSTAN’DAKİ KÜLTÜREL SOYKIRIMI TÜRKLERİN EVLERİNE KADAR UZANDI

Çin’in Doğu Türkistan’daki kültürel soykırım icraatları evlerin içine kadar uzanmış bulunuyor. Çinli yetkililer, yürütülen bir kampanya kapsamında Uygurları evlerindeki ev döşemesi ile kullandığı geleneksel mobilyalara kadar değiştirmeye zorluyor. Geleneksel Uygur eşyalarının yerlerine ise Çin kültürüne ait eşyalar le Çin usulü modern kanepe ve masalar ile değiştirmeye zorlandığı buna uymayanların ise fişlendiği ve toplama kamplarına hapsedilmekle tehdit edildikleri belirtiliyor.

geleneksel Uygur ev resimleri ile ilgili görsel sonucu

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Özgür Asya Radyosu(rfa.org)’un haberine göre Çin’e bağlı Şincan Uygur Özerk Bölgesi’nin kuzey batısında yer alan tarihi Kaşgar şehrinde başlatılan Sanxin Huodong (Üç Haber) kampanyasıyla Uygurların evinde etnik kökene ait, dini değerleri hatırlatıcı kilim, halı, minder ve seccade gibi eşyaların atılmaya zorlandığı ve bunların modern kanepe, yatak ve masa gibi eşyalarla değiştirildiği belirtildi. Söz konusu kampanyadansa çoğunlukla Han Çinlisi girişimcilerin fayda sağladığı ve Çinli yetkililerin haftada bir kez kampanyanın işleyişini kontrol ettiği belirtildi.

Pekin yönetiminin Doğu Türkistan’da başlattığı söz konusu kampanya için 4 milyar yuen (575 milyon ABD Doları) bütçe ayırdığı ifade ediliyor.

Kimliğini açıklanmadan konuşmayı kabul eden kampanya çalışanları Üç Haber girişiminin şu manaya geldiğini söyledi; “Öncelikle evlere sofa ve kanepeler girecek. Daha sonra yataklar ve son olarak da yemek masası ile çocukların çalışması için sıralar. Daha önceden Uygurlar yerde, halının üzerinde yemek yiyordu ve insanlar minderlerde oturuyordu.”

Çinli yetkililer Kaşgar iline bağlı Yenişehir (Yengisheher) ilçesinde yaşayan Uygurların yüzde 80-90 oranında kampanyaya katılmayı kabul ettiklerini ifade ediyor.

Bunun yanında Uygurların 2017’de başlatılan “Paylaş ve Aile Ol” kampanyası kapsamında evlerine çağırmak zorunda oldukları Çinli yetkilileri yeni aldıkları yataklarda yatırdıkları, onlara hayatları ve politik görüşleriyle ilgili düzenli bilgi verdikleri kaydedildi.

RFA’nın ulaştığı Çinli yetkililerinse konuyla ilgili konuşmayı reddettiği belirtildi. Üç Haber Kampanyası’nın 2018 Ekim’inde başladığı düşünülüyor.

Çin, Uygurlara ait geleneksel mobilyaları 'zorla' modern eşyalarla değiştiriyor

Çin’in, Doğu Türkistan genelinde inşa edilen yüzlerce toplama kampında ‘çoğunluğu Uygur Türkü, Kazak, Kırgız ve Huizu (Çinli Müslüman) azınlıklarını tutarak Komünist Parti doktrinleri ve siyasi ideolojiyle alakalı eğitim verdiği belirtiliyor. Bu kamplara katılan aileler çocuklarından ayrı tutularak onlara gelenek ve dinlerine bağlı unsurlar unutturulmaya çalışılıyor. ABD Dışişleri Bakanlığı’nın verilerine göre Doğu Türkistan’daki kamplarda yaklaşık 3 milyon civarında Müslüman azınlığın tutulduğu belirtiliyor.

Kaynak : https://tr.euronews.com/2020/01/10/cin-uygurlara-ait-geleneksel-mobilyalari-zorla-modern-esyalarla-degistiriyor


Etiketler: » » » » » » » »
Share
1757 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ