UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ(UYHAM)

Geçtiğimiz Şubat ayında  göz altına alınarak  tutuklanan ve aralarında Çin’in Başkonsolos Yardımcısının de içinde bulunduğu   7 Çin casus hakkında hazırlanan dosya Mahkemece kabul edildiği bildirildi. Çin Başkonsolos Yardımcısının başını çektiği  bu Çin Casusları  Türkiye’de yaşayan Doğu Türkistanlı aydınlar kanaat önderleri ve Çeşitli STK.lar hakkında bilgiler toplayarak  Çin  İstihbaratına iletiyordu. Bu Çin casuslarının birinin cep telefonundan 933 Doğu Türkistanlı Uygur Türklerine ait bilgiler çıktığı ortaya çıktığı bildirildi.    

Uygurhaber.com’da yer alan bilgilere göre  tutuklu 7 Çin casusu hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu’nca hazırlanan iddianamede çarpıcı bilgiler yer alıyor.

İddianamede bir Çin  ajanının  Çin’in istihbarat teşkilatı olan Çin Devlet Güvenlik Bakanlığı (MSS) görevlisi “Li” kod adlı ajanla görüşmeler yaptığı, ayrıca, bu Çin Ajanının 2000’li yılların başından itibaren diğer iki Çin istihbarat görevlisi ile telefonla ve yüz yüze  sıklıkla görüştüğü ve ayrıca  Şubat 2023’te Hong Kong ve  Suudi Arabistan’ın Cidde kentinde Çin istihbarat görevlileriyle   bir araya geldiği bilgisi  iddianamede  yer alıyor.

Çin’in Başkonsolos Yardımcısı De Çin Ajanı Çıktı  

Yakalanan  Çin Casuslarından birisinin 2023’ün son günlerinde Bursa Osmangazi’deki bir otelde Çin istihbarat ajanı olduğu değerlendirilen Çin İstanbul Başkonsolosluğu eski başkonsolos yardımcısı Zhong Xuegang’la birlikte kaldığı ve  görüştüğü bildirildi.

Yakalanan diğer bir Çin Casusunun  cep telefonunda yapılan incelemede  Doğu Türkistanlı Uygur Türklerine ait  ait kimlik, pasaport gibi kişisel veriler ile Uygur Türklerine ait çok sayıda toplantı ve faaliyetlere ait görsellerin  de bulunduğu belirlendi. İddianamede çok sayıda para alış verişine ilişkin dekontların yer aldığı telefondaki belge ve bilgilerin Çin istihbarat ajanlarıyla paylaşıldığı, bunun karşılığında  parasal çıkar  elde edildiği belirlendi.

Ajanlardan birinin Çin İstanbul Başkonsolosluğu eski başkonsolos yardımcısı Zhong Xuegang’la birlikte Bursa’ya seyahat ettiği, Çin’e gittiğinde de bu Çin Ajanı  Xuegang tarafından misafir edildiği, dolayısı ile aralarında istihbarat paylaşımı yapıldığı  değerlendirildi.

Büyük Miktarda ve Önemli Bilgiler Toplamışlar  

Bir Çin Casusunun  cep telefonu incelemesi sonucunda  933 Uygur Türküne ait kimlik bilgilerinin yer aldığı ve Çin istihbarat ajanlarıyla WeChat, Signal ve Telegram aracılığı ile eşleri üzerinden irtibat kurdukları bilgileri haklarındaki   iddianamede yer aldı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının   hazırladığı iddianamede şüpheli Çin Casuslarının  her biri için casusluk suçundan 30 yıla kadar, kişisel verileri  yasa dışı olarak  elde etme  ve yayma suçundan ise 42 yıla kadar olmak üzere toplam 72 yıla kadar hapis cezası talep edildiği belirtildi.