logo

trugen jacn

ÇİN BÜYÜKELÇİLİĞİ,MERAL AKŞENER VE YAVAŞ’İ BARIN KATLİAMI PAYLAŞIMI İÇİN TEHDİT ETTİ

Çin, Doğu Türkistan Türklerine yönelik zulmünü bu kez Türkiye’ye taşıdı. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ile Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın 05 Nisan 1990’da Kaşgar’ın Aktu ilçesinde Çin işgal güçlerince katliamla şehit edilen  Uygur Türkü şehitleri twitter hesabı üzerinden anarak  onlara  rahmet dileyen mesaji için  yine  Twitter üzerinden  Türkiye topraklarında yaşadığını   düşük düzeyli Çinli  aklı ile unuttu ve  hadsız cümleler kullanarak   kendilerini tehdit etti.

Çin Büyükelçiliği'nden Meral Akşener ve Mansur Yavaş'a tehditkar cevap

 

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Uygur Türkleri’ni zulüm kamplarında çeşitli asimilasyon politikalarına maruz bırakan Çin Halk Cumhuriyeti’nin Ankara Büyükelçiliği, resmi sosyal medya hesabından paylaştığı mesajlarda, Meral Akşener ve Mansur Yavaş’a tehditkar bir dille cevap verdi. Akşener ve Yavaş’ın ‘Barın katliamı’ konulu sosyal medya paylaşımlarına karşılık yapılan açıklamada, “Çin tarafı karşılık verme hakkını saklı tutmaktadır” ifadelerine yer verildi. Büyükelçi Liu, paylaşımları nedeniyle Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı.

 

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ile İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in ‘Sincan’ın barın kentinde katliam yapıldığı’ yönündeki paylaşımlarını yanıtlayan elçilik, paylaşımlarında şunları söyledi:Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği, Twitter hesabından yaptığı paylaşımlarda Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ile İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’i etiketleyerek Sincan Uygur Özerk Bölgesi’yle ilgili açıklamalarda bulundu.

‘HAKLI KARŞILIK VERME HAKKINI SAKLI TUTMAKTADIR

Bir şunu diyen bir yazı 'Çin Büyükelçiliği Ankara/ 中国驻… Çin tarafı, herhangi bir kişi veya gücün Çin'in egemenliğine ve toprak bütünlüğüne herhangi bir şekilde meydan okumasına kararlılıkla karşı çıkmakta ve bunu şiddetle kınamaktadır. Çin tarafı, haklı karşılık verme hakkını saklı tutmaktadır.@meral_aksener tutmaktadır. @meral @mansuryavas06 1.126 153 Çin Büyükelçiliği Ankara/ 中国驻. 2sa Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi, Çin toprağının ayrılmaz bir parçasıdır. Bu dünyaca kabul edilen ve tartışılamaz bir gerçektir.@meral_aksener @mansuryavas06 554 548 143' Twitter ekran görüntüsü olabilir

 

BÜYÜKELÇİ DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI’NA ÇAĞRILDI

Çin’in Ankara Büyükelçisi Liu Şaobin, Büyükelçiliğin sosyal medya paylaşımlarından duyulan rahatsızlık nedeniyle Dışişleri Bakanlığına çağrıldı.

Yetkililerden edinilen bilgiye göre, Dışişleri Bakanlığına çağrılan Çin’in Ankara Büyükelçisi Liu’ya, Büyükelçiliğin Twitter hesabından yapılan paylaşımlardaki ifadeler konusunda duyulan rahatsızlık dile getirildi.

epshhuhw8aav2tf.jpg

NE OLMUŞTU?

​Yavaş ile Akşener, Twitter hesapları üzerinden yaptıkları paylaşımlarda Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde bulunan Barın kentinde yaşanan çatışmalarla ilgili olarak ‘katliam’ ifadelerine yer vermişlerdi.

BARIN KATLİAMI

Barın’da 5 Mart 1990 tarihinde yaşanan olaylarda, Türkistan İslam Partisi (TİP) yöneticisi Zeydin Yusup önderliğinde silahlanan yaklaşık 200 kişi, Afganistan’dan gelen silahlı militanlarla birlikte Barın’da ‘cihata başladıklarını’ ilan etmişlerdi. Çin güvenlik güçleri tarafından yapılan müdahale sonucunda ise resmi rakamlara göre 15 kişi hayatını kaybetti ve çatışmalar sona erdi. Afganistan’da ve Suriye’de faaliyet gösteren Türkistan İslam Partisi (TİP), Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde ‘şeriat devleti’ kurmak istediğini belirten bir silahlı örgüt. Türkiye, Türkistan İslam Partisi’ni ‘terör örgütü’ olarak gördüğünü açıklarken, ABD ise geçen sene Kasım ayında TİP’i terör örgütleri listesinden çıkardığını açıklamıştı.

KAYNAK : https://www.karar.com/cin-buyukelciliginden-meral-aksener-ve-mansur-yavasa-uygur-turkleri-cevabi-1611794

 

Share
117 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ