logo

trugen jacn

SON BELGELERE GÖRE ÇİN, NAZİ KAMPLARINDAKİ SOYKIRIMINI ACIMASIZCA SÜRDÜRÜYOR

Uygur Haber - Nazi Kampları ve Çin Kampları | Facebook

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Son elde edilen bilgi ve belgeler.Çin işgal yönetiminin Doğu Türkistan’da yaşayan Türklere yönelik zulüm,işkence ve soykırım cinayetlerinin şiddetini daha da arttırak sürdürdüğü bildirildi.

The Washington Post (TWP) 3 Eylül 2020’de “Toplama kamplarının Yeni Kanıtı, Çin’in Uygurları yok etme kararlılığını daha da daha da arttırarak sürdürdüğünü gösteriyor” başlıklı bir başyazı yayınladı.

Makale, Çin hükümet yetkililerinin Uygur Özerk Bölgesi’nde toplama kamplarının varlığını sürekli olarak inkar ederken, bu Çin tipi Toplama kamplarının varlığının doğru olduğunu kanıtlayan daha fazla kanıtın sızdığını bildirdi.

ABD’de BuzzFeed tarafından geçen hafta yayınlanan 27 Ağustos 2020 ‘deki raporunda en son ulaştığı bulguları şu şekilde aktarıyorlar: Rapora göre yeni bulguları Çin hükümetinin Doğu Türkistan’da yaşayan Türklere yönelik etnik soykırım uygulamalarında çok daha acımasız ve daha da kararlı ve iddialı olduğunu gösteriyor. Çin hükümeti Uygur kültürünü tamamen ortadan kaldırarak yok etme hedefini daha da güçlü şekilde sürdürğü belirtiliyor.

BuzzFeed News Network, geçtiğimiz hafta Doğu Türkistan’daki Çin Nazi Kamplarının sayısı ve yeri hakkında yeni bir anket raporu yayınladı. 

Google uydu görüntüleri ve Çin’in Baidu ağındaki uydu haritaları ile yapılan karşılaştırmaların yanı sıra kamp tanıklarıyla yapılan görüşmeler sonucunda 2017’den bu yana bölgede yeni inşa edilmiş 260’tan fazla kampın varlığını belgeledikleri açıklandı.

Çin’in Baidu sitesindeki haritada 50 binden fazla “silinmiş” yer tesbit ettikleri bildirildi. Silinen noktalar arasında gözaltı merkezleri, hapishaneler ve kamplarla birlikte yaklaşık 10 bin adet yeri hedef noktası tezbit ettiler. Raporda Uygur Özerk Bölgesi’ndeki bu tür tesislerin sayıları ve yüz ölçümlerinin hala genişlediğini ve güvenlik önlemlerinin ise daha da sıkılaştırıldığı bildirildi.

The Washington Post gazetesinin yayın kurulu bir önemli noktayı daha vurguladı: “Bu yeni bulgular, ABD hükümetinin ve diğer Çin’i eleştiren ve yaptırım uygulayan ülkelerin bütün tepkilerine rağmen, Çin’in bu konudaki uygulamaları ile baskılarının şiddetini yavaşlatmadığını tam aksine şiddetini daha fazla arttırdığını gösteriyor.” şeklinde ifade ediyor. ABD hükümeti, insan hakları ve işçi örgütlerinin bir süre önce bölgedeki Hapishane ve kamplarda tutulan Uygurların Köle/İşçi olarak çalıştırdıkları için bölgede üretilen bir çok ürünün ithalatını yasaklamıştır.

The Wasington Post’daki bu başyazının sonunda uluslararası topluma ve ülkelere yönelik şu ifadeler de yaralıyor ; “Dünyanın dört bir yanında yaşayan insanlar kendi vatandaşı olduğunu iddia ettiği Çinli olmayan diğer azınlık toplumları yavaş yavaş yok ederek ortadan kaldırmaya çalışan Çin yönetiminin başkenti Pekinde yapılması planlanan 2022 Kış Olimpiyatları’na ev sahipliği yapacak ahlaki yetkiye sahip olup olmadığını sorması gerekiyor. Bunun aksi yönündeki her türlü iddia ve tür uydurmalar hakkında yorum yapmanın gerekli olduğunu düşünmüyoruz.” sözleri yar alıyor.

Share
222 Kez Görüntülendi.