logo

trugen jacn

ÇİN,DOĞU TÜRKİSTAN’DA TÜRK ÇOCUKLARINI ANA VE BABASINDAN AYIRARAK ASİMİLE EDİYOR

Türk Dünyasının Yetimleri Uygur Çocuklar || Gökbayrak Dergisi

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

ÇKP İşgal yönetimi, Doğu Türkistan’da yaşayan Türklere yönelik baskı,zulüm ve asimilasyon cinayetlerinin şiddetini arttırarak sürdürüyor.

Ana babalarını ülke genelinde kurdukları yüzlerce Çin tipi Toplama Kamplarına kapatarak onların çocuklarını ana ve babasından zor la ayırıyor. Daha sonra ise bu kimsesiz çocukları Melekler Mektebi adı ile açtıkları Çocuk dönüştürme kamplarında Çinli olarak yetiştirerek Çin’deki Çocuksuz ailelere evlatlık olarak veriyor.

Çin’de milyonlarca Uygur ve Kazak Türkünün tutulduğu toplama kampı uygulamasının binlerce çocuğu anne babalarından ayırdığı ortaya çıktı.

Çin’in toplama kampları üzerine çalışmalarıyla tanınan ünlü Alman antropolog Dr. Adrian Zenz, Çin hükumetine ait raporları derleyerek elde ettiği bulguları kamuoyuyla paylaştı.

Çin Uygur Türklerinin ailelerini parçalıyor.


Dr. Zenz açıklamasında, sadece 2018 yılında Yarkent’teki 9.500’den fazla Uygur Türkü çocuğun ya annesinin ya babasının ya da her iki ebeveyninin de Çin’in toplama kamplarında tutulduğunu ifade etti.

Anne babaları toplama kamplarında tutulan Uygur Türkü çocukların devlete ait yatılı yerleşke ve eğitim merkezlerine yerleştirildiği, bu çocuklara sadece Çince eğitim verildiği ve kendi dillerini kullanmalarına müsaade edilmediği bildirildi.

Ünlü antropolog Çin’in Uygur Türkü çocuklarla ilgili uygulamasının gelecek neslin zihinleri ve kalplerine karşı bir savaş olarak değerlendirdi.

Kaynak: (https://amp.theguardian.com/world/2020/oct/16/thousands-of-uighur-children-orphaned-by-chinese-detention-papers-show?utm_term=Autofeed&CMP=twt_gu&utm_medium=&utm_source=Twitter&__twitter_impression=true, 16/10/2020) Türkçesi : mıllıdusunce.com.A.Selim Babaoğlu

Share
227 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ