logo

trugen jacn

CEVHER ” BİR UYGUR KIZINA GÖRE ÇİN’DEKİ DİNİ ÖZGÜRLÜKLER” TOPLANTISINDA KONUŞTU

Cevher İlham resimleri ile ilgili görsel sonucu

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Çin zindanlarındaki Uygurların vicdanı Doç.Dr.İlham Tohtı’nın ABD’de öğrenim gören kızı Cevher İlham “Bir Uygur Kızının Anlatımı ile Çin’deki Dini Özgürlükler ” konulu toplantı’da Çin’in işgalı altındaki Doğu Türkistan’da yaşayan Müslüman Türklere yönelik dini ve milli baskı,zulüm ve soykırım uygulamaları hakkında konuştuğu açıklandı.

Özgür Asya radyosunun haberine göre ; Toplantı geçtiğimiz hafta “ABD.Özgürlük Günü” kutlamaları çerçevesinde Aile Araştırmalar Vakfı’nca düzenlenen bu toplantıda konuşan Cevher İlham, Çin’in günümüzde dünyadaki en ağır baskı,zulüm ve insan hakları ihlallerinin Doğu Türkistan’da yaşayan Müslüman Türklere yönelik olarak uygulanmakta olduğunu, ifade ederek sözlerini şöyle sürdürdü ; ” Çin yönetimi Doğu Türkistan’da kurduğu Toplama Kamplarında 1-3 milyon arasında Türk soylu Müslümanları haksız ve hukuksuz olarak hapiste tutmaktadır.Bu insanların hiç biri her hangi bir suç işlemiş değildir.Bunlar sırf dini kimliği olarak Müslüman ve etnik olarak Türk olduğu için hapsedilmişlerdir.” dedi ve Ülkesindeki mevcut insanı kriz hakkında ayrıntılı bilgiler verdi.

Cevher İlham resimleri ile ilgili görsel sonucu

Babam Dr.Tohti Etnik Sorunları Barışçıl ve Diyalog yolu ile Çözmek İstedi.

Konuşmasında 2014 yılında Pekin’deki evinde tutuklanarak 23 Eylul 2014’de ” Devleti Parçalamak ve Bölücük Yapmak ” suçlaması ile ömür boyu hapis cezasına çarptırılan ve haler Urumçi’deki bir Hapishanede cezasını çekmekte olan Uygurların Vicdanı olarak anılan Babası Dr.İlham Tohtı hakkında da bilgi vererek şunları şöyledi , “Babam Doğu Türkistan’daki etnik sorunların çözümü noktasında karşılıklı diyaloğ ve anlayış birliği sağlamak suretiyle halledilmesi için yönetime yardımcı olmak için çabaladı. Çin buna rağmen Babamı takdir edecek yerde onu haksız yere tutukladı ve Bölücülük suçlaması ile ömür boyu hapse mahkum etti. Babam aslında Çin yönetiminin şövenist hırsının etnik olarak kurbanı olmuştur.”şeklinde konuştu.

Doğu Türkistan'da toplama kampları

#DoğuTürkistan'da inancınız sizi toplama kampına sürükleyebilir.Ana dilde konuşmak, geleneksel kıyafetler, sakal, yurt dışına çıkmış olmak, Çinliden gelen evlilik teklifini reddetmek vs. aşırılık olarak kabul edilir ve toplama kamplarına gönderilmeye neden olur.

Gepostet von Uygur Haber am Freitag, 10. Januar 2020

Etiketler: » » » » » » » » »
Share
1350 Kez Görüntülendi.