logo

trugen jacn

BM.’DEN İŞGALCİ ÇİN’E ÇAĞRI : DOĞU TÜRKİSTAN’DAKİ İNSAN HAKLARI İHLALLERİNE SON VER!

 BM.Teşkilatı’nda Gözlemci Statüsünde bulunan STK.ların oluşturduğu Uluslararası Sivil Toplum Örgütleri Birliği Çin’in Uygur Bölgesi’nde yaşayan Müslüman Türklere yönelik, baskı, zulum ve toplu gözaltı uygulamaları ile insan hakları ihlallerini kınadı ve bu uygulamalarına bir an önce oğul vermesi çağrısında bulundu.

Çin'e Şincan'da İnsan Hakkı İhlallerini Sonlandırma Çağrısı

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Çin’in Uygur Özerk Bölgesi’nde diğer yaşayan Müslüman Türk azınlıklar ile etnik gruplara yönelik baskı, şiddet ve gözaltı iddiaları, düzenlenen üst düzey sanal bir panelde tartışıldı. Panele Birleşmiş Milletler üyesi çok ülkenin temsilcisi katıldı.

Uluslararası sivil toplum örgütlerinin de katıldığı paneldeki konuşmacılar arasında, Türkiye’nin BM Daimi Temsilcisi Feridun Sinirlioğlu da vardı. Üst düzey panele katılmayan BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet eleştirildi.

BM. ‘ deki Türk Temsilci Sinirlioğlu: Çin’in Uygurlara Yönelik ciddi Hak İhlalleri Var

Panelde konuşan Türkiye’nin BM Daimi Temsilcisi Sinirlioğlu, “Uygur Türkleri’nin Çin vatandaşlarıyla eşit haklara sahip olduğunu, barış içinde yaşadıklarını, tüm özgürlük yasalarının korunduğunu görmek istiyoruz ama oğulları elimize ulaşan uluslararası örgütlerin raporları elimize ulaşan uluslararası örgütlerin raporlarını ciddi insan hakları ihlallerini gösteriyor” dedi.

ABD: “Çin uluslararası insan haklarına saygı duyuncaya kadar mücadelemiz sürecek”

ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Linda Thomas Greenfield, Doğu Türkistan’da halkın işkence olduğunu, zorla kısırlaştırıldığını belirtti. Greenfield, din, inanç ve ifade özgürlüğü isteyen birçok Uygur hakkında çok sayıda raporlar aldıklarını belirterek, “Çin hükümeti Uygur bölgesinde insanlığa karşı işlenen suçları ve Uygurlar ile diğer azınlıkların soykırımını durdurana kadar mücadele edeceğiz. Çin hükümeti uluslararası insan haklarına saygı duyana kadar müttefiklerimiz ve ortaklarımızla birlikte devam edeceğiz ”diye konuştu.

İngiltere Temsilcisi: Uygur Bölgesinde Olanlar En Kötü Hak İhlalidir

İngiltere İngiltere’nin BM Daimi Temsilcisi Barbara Woodward, Şincan’da yaşananların sonlarındaki kötü insan hakları krizinden biri olduğunu ifade etti. Woodward, Şincan’da etkililar hakkında güvenilir kaynaklardan ellerinde kanıtlar olduğunu belirterek, “Bugün bu tartışmak için buradayız. Çin’den BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği’ne sınırsız erişime izin vermesini istemek için buradayız” dedi.

Almanya’nın BM Daimi Temsilcisi Christoph Heusgen, panelde BM İnsan Hakları Yüksek Komiser Michelle Bachelet’nin bulunmamasının dışında çok şaşırttığını ifade etti. Heusgen, “Bugün burada bize katılmaktan daha önemli bir iş düşünemiyorum” dedi.

Çin Temsilcisi Guo Şaşırtmadı: Soykırımı İnkar Yine Etti 

Panele katılan Çinli diplomat Guo Jiakun ise, Şincan’da soykırım, zorla çalıştırma, sistematik tecavüz ve işkence suçlamalarını reddederek, Bu “asla gerçekleşmeyecek olan yalanları” olarak değerlendirdi. Kendisine panelde az süre tanındığını belirten Jiakun, “Bu tür asla olmadı ve olmayacak. Şincan, Çin’in özerk bir bölgesi. 40’ın üzerinde basın toplantısı düzenleme, ancak medyanız haberini vermeyi reddetti, çünkü gerçeklerden korkuyorsunuz Çin’in Şincan ‘ da saklayacak hiçbir şeyi yok Şincan her zaman açık.Herkesi Şincan’ı ziyaret etmeye davet ediyorum, ancak yalanlara her türlü soruşturmaya karşı çıkıyoruz “diye konuştu.

BM, Sözcüsü Bachelet’in Bu   Toplantıya Katılmaması Tepki çekti 
Öte yandan Toplantının  düzenleyicilerinden olan Kenneth Ruth, BM İnsan hakları  Konseyi Yüksek  Konseyi Sözcüsü Sarah Bachelet, Çin’in işgalindeki Doğu Türkistan’da uyguladığı insan Hakları ihlallerenin müzakere edileceği su toplantıya katılmamasını eleştirdi. Roth twitter hesabından yaptığı açaklamasında şunları  paylaştı : ”  Bugünkü BM Güvenlik Konseyi Sözcüsü bu Örgütün  yan  Kuruluşlarının düzenlediği etkinliğine neden katılmadı? Sözcü Baclelet’in çok meşgul olduğuna inanamıyorum. Bu konudan daha  önemli ne olabilirdi? Yoksa  Çin yönetimi baskı mi  uygulandı ?  Uygur bölgesinde Çin’in soykırım uygulamaları  sona erdirinceye kadar
  Ancak BM.İnsan Hakları Yüksek  Konseyi Sözcüsü  Bachelet kendisine yönelik  soru ve eleştirilere  yönelik olarak şimdiye kadar sessiz kalmayı tercih ettiği görüldü.  

 Kaynak: https://www.ha-ber.com/cine-sincanda-insan-hakki-ihlallerini-sonlandirma-cagrisi/206830/
Share
336 Kez Görüntülendi.