logo

trugen jacn

AK PARTİ SÖZCÜSÜ ÖMER ÇELİK : UYGUR TÜRKLERİNİN DURUMUNU YAKINDAN İZLİYORUZ

Son dakika... AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik'ten önemli açıklamalar

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan AK Parti Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısı sona ermesinden sonra AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik bir basın toplantısı düzenledi.Çelik konuşmasında iç ve dış olayları değerlendirdi ve çeşitli konular hakkında açıklamalarda bulundu.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik Çin’in işgali altındaki Doğu Türkistan’da yaşayan Türklerin durumuna da değindi ve şunları söyledi ;

UYGUR TÜRKLERİ VE UYGUR BÖLGESİ SORUNU

Dünyadaki gelişmelere bakarken bütün bu insan haklarının ihlallerinin söz konusu olduğu coğrafyaları gözden geçiriyoruz. Uygur Türklerinin durumundan yakından olarak izliyoruz. Bizim bu konudaki tek arzumuz Uygur Türkleri’nin Çin’de refah ve huzur içinde yaşamasıdır. Uygur meselesinin şeffaflık ve işbirliği içerisinde ele alınması gerektiğini arzu ediyoruz.

Çin’in Sincan Uygur özerk bölgesinde keyfi tutuklamalar herkes tarafından yakın bir şekilde takip ediliyor. Yurt dışında yaşayan Uygurların dönmeye zorlanmaları yakından takip ettiğimiz konulardır.

BM ırk ayrımcılığının ortadan kaldırılması ve çok kurumun gerçekleştirdiği raporlar bu konuda kaygı duymamız gereken tespitlere sahiptir. Uygur Türklerinin durumuyla yakından ilgileniyoruz.

Türkiye insan haklarına saygı gösterilmesine, dini inançlara saygı gösterilmesiyle ilgili sürekli çağrı yapıyor. Bu konudaki tek arzumuz Uygur Türklerinin kendi vatanlarında (Çin’de) refah ve huzur içinde yaşamalarıdır. Uygur meselesinin şeffaflık ve işbirliği şeklinde ele alınmasını arzuluyoruz.

Türkiye, Çin’in egemenlik ve toprak bütünlüğüne saygı gösteriyor, aynı şekilde Çin’in terörle mücadelesine de saygı gösteriyor. Teröristlerle masumlar arasında çok ciddi bir ayrım yapılması gerekiyor. Bu konuda Çin tarafıyla açık bir dille, şeffaflıkla meselenin çözülmesi noktasında çalışmalarımız, diyaloglarımız sürecek. Bu konudan büyük bir üzüntü duyduğumuzu bir kez daha belirtmek istiyoruz.” şeklinde konuştu.

Kaynak : ensonhaber.com/?

Share
331 Kez Görüntülendi.