logo

trugen jacn

ABD’DEN ÇİN’E YENİ YAPTIRIMLAR : ÇİN’İN HOUSTON BAŞKONSOLOSLUĞUNU KAPATIYOR

Son dakika… Gerilim büyüyor: Başkonsolosluğun kapatılmasını istediler

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Geçtiğimiz ay yürürlüğe giren Uygur İnsan Hakları ve Politikası yasası çerçevesinde ABD’nın Çin’e yönelik başlattığı yaptırım kararlarına bir yenisi daha eklendi.ABD ile Çin arasında bir süredir devam eden gerilim kızışıyor… Çin’in resmi medya kuruluşu Global Times, “ABD, Çin’den Houston’daki başkonsolosluğu 72 saat içerisinde kapatılmasını talep etti” iddiasını ortaya attı. Çin yönetimi bu talebi sert bir dille eleştirirken, diplomatik kaynaklar, Çin’in de ABD’ye ait Wuhan’daki konsolosluk binasını boşaltmak için harekete geçeceğini iddia etti.

ABD ile Çin arasındaki tansiyon yükselmeye devam ediyor… Corona virüsü salgınının küresel bir pandemi halini almasında Washington’ın suçladığı Çin’den flaş açıklamalar geldi… Geçen hafta Çinli siber saldırganların corona virüsü araştırmaları ve aşı çalışmalarını çalmak için saldırıya geçtiğine dair iddiaların ardından bugün peş peşe tansiyon yükselten açıklama uluslararası kamuoyunda büyük yankı uyandırdı.

Çin’in resmi medya kuruluşU Global Times’ın ortaya attığı, “ABD, Çin’e 72 saat süre verdi ve Houston’daki başkonsolosluğun kapanmasını istediği” iddiasında gerçeklik payı olduğu ortaya çıktı.

Çin Dışişleri Bakanlığı bugün bir açıklama yaparak, ABD’nin Houston’daki başkonsolosluk için böyle bir talebi olduğunu doğruladı. Günlük basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlayan ve açıklamalarda bulunan Wang Wenbin, “Salı günü bize böyle bir talep geldi ve konsolosluğun kapatılması istendi. Konsoloslukta çalışmalar normal bir şekilde devam ediyordu. Bu talebi kınıyoruz. ABD yanlış kararını düzeltmeli ya da karşılığına hazır olmalı” dedi.

ABD basınında son günlerde yer alan haberlerde, Houston’daki Çin’in başkonsolosluğunun arka bahçesinde bazı belgelerin yakıldığı öne sürülmüştü.

ABD’DEN ÇOK SERT AÇIKLAMA
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ortagus bugün konuyla ilgili bir açıklama yaptı.

Ortagus, “Houston’daki Çin Başkonsolosluğu’nun kapanması için talimatı verdik. Bunu ABD’nin fikri mülkiyetini ve ABD’lilerin özel bilgilerini korumak için bu kararı aldık. ABD, Çin’in toprak bütünlüğümüze karşı ihlallerini ve halkımızı sindirmeye çalışmasını tolere edemeyiz” ifadesini kullandı.

ABD’YE WUHAN MİSİLLEMESİ
Yaşananların adından Reuters haber ajansı flaş bir iddia ortaya attı… Ajansa konuşan kaynaklar, Çin’in ABD’ye ait olan corona virüsü salgınının patlak verdiği Wuhan’daki konsolosluğu kapatmak üzere harekete geçtiğini öne sürdü.

Çin Dışişleri Bakanlığı konuyla ilgili bir açıklama yapmadığı bildirildi.

Kaynak : sözcü.com.tr

Share
262 Kez Görüntülendi.