logo

trugen jacn

ABD ESKİ DIŞİŞLERİ BAKANI KİSSENGER’DEN ÇİN LİDERİ Xİ’YE DOĞU TÜRKİSTAN UYARISI

1970’lı yıllarda ABD-Çin diplomatik ilişkilerinin Mimarı, Nixon döneminde Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı ve eski Dışişleri bakanı Hanry Kissenger Çin Lideri ile görüşmesinde Doğu Türkistan sorununu de gündeme getirdiği açıklandı. 90’lı yaşlardaki Hanry Kissenger aynı zamanda Yahudi Lobisinin en önde gelen simalarından olduğu ve son yıllarca Çin’e en az 100 kez ziyaret gerçekleştirdiği biliniyor .

Kissenger’dan Çinli lidere Uygur Türkleri uyarısı

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ(UYHAM)

Eski ABD Dışişleri Bakanı Henry Kissenger, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile Pekin’de bir araya geldi. Sürpriz görüşme, Beyaz Saray tarafından duyuruldu. Cnbc’de yer alan habere göre Beyaz Saray Ekonomi Danışmanı Larry Kudlow, 96 yaşındaki ‘efsane’ Dışişleri Bakanı Kissinger’ın Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile buluştuğunu, ikilinin ticaret savaşları, Hong Kong protestoları ve Uygur Türkleri hakkında konuştuklarını açıkladı.

Kudlow, Kissenger’ın önceki ABD başkanları Richard Nixon ve Gerald Ford’un da kendi dönemlerinde Çinli liderlerle görüştüklerini, bu görüşmenin de en az onlar kadar önemli olduğu yorumunda bulundu.

TEMEL KONU İNSAN HAKLARI İHLALLERİ   

Dikkat çeken zirvede, ABD ile Çin arasında başlayan ‘ticaret savaşları’ ele alınırken, Kissenger, gündeme gelen diğer konularda önceliklerinin insan hakları ve demokrasi olduğunu vurguladı.  Kissenger’ın Jinping’e Uygur Türkleri’ne yönelik baskıya karşılık uyarı gibi “barışçıl çözümler üretilmesi” gerektiğini söylediği belirtildi. 

Kaynak : https://www.borsakredi.net/kissengerdan-cinli-lidere-uygur-turkleri-uyarisi/?fbclid

Etiketler: » » » » » » » »
Share
656 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ