logo

trugen jacn

HUKUK FAK. SON SINIF ÖĞRENCİSİ, UYGUR TÜRKÜ ABDULMECİT İDRİS 3 AYDIR GÖZALTINDA

Türkiye Cumhuriyeti devletimizce 1992 yılında başlatılan Büyük Öğrenci Projesi kapsamında Türk Cumhuriyetleri ve Akraba Topluluklarından  gelen Türk öğrencilerden,Doğu Türkistanlı Uygur Türkü öğrenci Abdulmecit İdris’ın  26 Haziran 2016 tarihinden itibaren İstanbul Emniyet Müdürlüğü, Yabancılar Şube Müdürülüğünün Kumkapı Yabancılar misafirhanesinde tutulduğu açıklandı.

2011 yılında Doğu Türkistan’dan yüksek öğrenim yapmak amacı ile Türkiye’ye gelen öğrencinin Bilim ve Sanat Vakfı tarafından kurulan İstanbul Şehir Üniversitesi’nin Hukuk Fakültesine kayıt yaptırdığı ve çok başarılı bir ve manevi ve milli değerlere bağlı örnek ve sevilen bir öğrenci olduğu  ifade ediliyor.  Kaşgar’ın Artuş ilçesinden olan Abdulmecit  İdris’in serbest bırakılması ve öğrenimini bitirebilmesi için Okul arkadaşları ve  Üniversite’den hocalarının bir çok  kez girişimlerde bulundukları ancak,şimdiye kadar olumlu bir sonuca ulaşamadıkları bildiriliyor.

Abdulmecit İlyas’ın serbest kalabilmesi için arkadaşları sosyal medya üzerinden  bir kampanya başlatmış bulunuyor.Kampanya’dan bütün Müslüman Kardeşlerimizden  İdris’in serbest kalması için dua edilmesi isteniyor.

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM) :  Abdulmecik İdris Kardeşimize   destek olmak, bu konuda kamu oyu desteği için katkıda bulunmak amacı ile dost ve  arkadaşlarının sosyal medya üzerinden yayınladıkları  kampanya mesajini aşağıda yayınlıyoruz.

Bütün  duyarlı herkesin Emniyet  Teşkilatımızın Doğu Türkistanlı kardeşleri konusundaki hassasiyetini,ilgisini, anlayış, müsamaha,  ve şafkatını her zaman gösterdiğini  gibi, İdris konusunda da  aynı duyarlılığı göstereceğinden emin olmasını bekliyoruz.Ayrıca,   sonucu  sukunet ve sabırla beklemesini ümit ediyor ve  hayırla sonuçlanacağına  güvenmelerini diliyoruz.  T.C.Devletimize  ve Hükümet organlarımıza  ve özellikle Emniyet Makamlarımıza daima güvenmelerini  özellikle tavsiye ediyoruz.  Devletimizin bizleri, bizden  çok daha iyi  bildiklerini ve anladıklarını  ve ona göre davranacaklarını biliyor ve güveniyoruz.
Abdulmecit İdris Kardeşimize de geçmiş olsun dileklerimizi sunuyor ve bir an önce  serbest kalması için dua ediyoruz.

ABDULMECİT İDRİS’E HÜRRİYET ! 

İstanbul Şehir Üniversitesi Hukuk Fakültesi 4. sınıf öğrencisi Uygur Türkü İdris Abdulmecid (Mijiti Yiderisi) 27 Haziran 2016 Pazartesi günü, üniversitedeki derse girdikten sonra İnsani İkamet İznini yenilemek için gittiği İstanbul İl Göç İdaresi Müdürlüğü’nde polis tarafından “teknik takibe takıldığı” gerekçesiyle gözaltına alındı. O tarihten itibaren, 3 aydır İstanbul Kumkapı’daki Yabancılar Şube Müdürlüğü’nde tutuluyor.
İdris ilk gözaltına alındığında, üniversiteden arkadaşları olarak Uluslararası Mülteci Hakları Derneği (UMHD) ile irtibata geçerek yardım talebinde bulunduk. UMHD avukatları İdris’in terör ya da terör ile ilişkili herhangi bir suçla ilişkilendirilMEDİĞİNİ belirtiyorlar. Şu anda İdris’in ne ile suçlandığı bilinmiyor.
İdris için verilen sınır dışı kararının iptali için UMHD avukatlarının açtıkları dava ile sınır dışı edilme kararı geçici olarak durdurulmuş durumda. Ancak İdris’i Kumkapı’dan çıkartmak için açılan iki dava da sebebsiz yere reddedilmiş.
Atatürk Havalimanı’nda 28 Haziran 2016’da yaşanan patlama, Ramazan Bayramı, 15 Temmuz darbe girişimi ve Kurban Bayramı derken adli sürecin uzaması ile İdris için büyük bir mağduriyet meydana gelmiş durumda. İki bayramı ve bugün itibariyle tam 83 günü Kumkapı’daki Yabancılar Şube Müdürlüğü’nde geçirdi İdris.
Bu süreçte resmi ve gayri resmi birçok teşebbüste bulunulmasına rağmen maalesef bir sonuç alınamadı.
Hukuk Fakültesi son sınıf öğrencisi olan İdris, akademik başarısı ile fakülte hocalarının da yakından tanıdığı ve referans mektubu yazdığı bir öğrenci.
İdris’in bu mağduriyetinin giderilmesi için sizlerin dualarına ve desteğinize ihtiyacımız olduğunu belirtir, aşağıda verilen linklerden süreci takip edebileceğinizi ve telefon numarasından da ilgili kişilere ulaşabileceğinizi belirtmek isteriz.
idrisehurriyet.com
idrisehurriyet@gmail.com
@idrisehurriyet
0 532 470 51 40

Share
1311 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

#

HUKUK FAK. SON SINIF ÖĞRENCİSİ, UYGUR TÜRKÜ ABDULMECİT İDRİS 3 AYDIR GÖZALTINDA” için 1 yorum