logo

trugen jacn

33 FRANSIZ MİLLETVEKİLİ UYGURLARA SOYKIRIM YAPAN ÇİN’İN YARGILANMASI TALEP ETTİ

Fransa Meclisi Genel Kurulu

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Fransız Parlamentosu üyesi 30 Milletvekili Çin’in işgalindeki Uygur bölgesinde yaşayan Uygur Türklerine karşı İnsanlık Suçu işlediği gerekçesi ile Çin yönetiminin Uluslararası Ceza Mahkemesi(UCM)’nde yargılanmasını talep etti.

Bir süre önce iktidar Partiinden istifa eden Aurellin Tache’nın öncülüğünde kaleme alınan ortak dilekçeyi imzalayan Fransiz Milletvekilleri ,Cumhurbaşkanı Emmanuel Macran’un Çin aleyhine insanlık suçu işleyenlerin yargılandığı Ulaslararası Mahkemede dava açılması için girişimde bulunmasını istedi.

Bu arada Ekonomi Bakanı Bruno Le Maire, basına yaptığı açıklamada, Çin’de Uygur Türklerine yapılan baskıların ‘kabul edilemez olduğunu’ söyledi. Fransız bakan, Çinli muhataplarıyla yaptıkları görüşmelerde konuyu sürekli gündeme getirdiklerini de ifade etti.


Milletvekili Hubert J-Laferriere ise Meclis Genel Kurulu’nda, Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian’in yanıtlaması talebiyle Uygur Türklerine yönelik baskılarla ilgili soru önergesi sundu.

Image

Liberation : Çin yönetimi Uygurlara Soykırım Uyguluyor

Öte yandan Fransa’nın en fazla okunan yüksek trajlı gazetelerinden Liberation,Uygur Türklerinin yaşadıklarını ilk sayfasını tamamiyle konuya ayırarak verdi.

“Uygur soykırımı işlemde ” başlığını atan gazete, Çin’in Uygur kadınlarını kısırlaştırdığını ortaya koyan bir raporun yayınlanmasının ardından Çin’in “eğitim” kamplarından Avrupa’ya kaçan bir öğretmen ile görüştü.

Zorla çalıştırıldıklarını, tecavüze uğradıklarını ve işkence gördüklerini belirten öğretmen Çin Komünist Partisinin asimilasyon politikasının asıl Totaliter ve soykırıma dönük bir şekil aldığını anlattı. (https://www.liberation.fr/direct/element/a-la-une-de-libe-demain-ouighours-genocide-ecours_116601/?)


ABD’den yaptırım kararı Gelmişti
ABD yönetimi, Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki Uygur Türklerine yönelik insan hakları ihlallerinde rolü olduğu gerekçesiyle dün 11 Çinli şirketi yaptırım listesine dahil etmişti.

Görüntünün olası içeriği: yazı
Görüntünün olası içeriği: yazı

Kaynak : https://tr.euronews.com/2020/07/21/frans-z-milletvekilleri-cin-in-uygur-turklerine-yonelik-bask-lar-ndan-dolay-yarg-lanmas-n?fbclid=

Share
420 Kez Görüntülendi.