logo

trugen jacn

ZÜMRÜT İMRAN : ÇİN KUYUDAKİ KUR’ANİ KERİM VE DİNİ KİTAPLAR İÇİN 55 KİŞİYİ TUTUKLADI

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Pakistanlı İmran Han adında bir Müslüman ile evlenerek Pakistan’a yerleşen ve daha sonra Doğu Türkistan’daki ailesini ziyaret için gittiği Urumçi’de tututklanarak Toplama Kamplarına atılan Zümrüt İmran Davut başından geçenleri anlatmaya devam ediyor. Kendisinin Çinli İşgalcıların hapsettiği Toplama Kampında aylarca baskı,zulüm, fiziki ve psikolojik işkence gördüğünü ve çeşitli ilaç ve madahaleler sonucu kısırlaştırılarak çocuk sahibi olmasının engellendiğini belirtiyor.Pakistanlı eşinin girişimleri ile Pakistan yönetiminin olaya el koyması ile Kamptan kurtarılan Zümrüt İmran Davut Çin’in baskı,şantaj ve tehditleri yüzünden geçtiğimiz aylarda ailesi ile birlikte ABD’ne sığınmacı olarak göç etti.Zümrüt Davut Çinli işgalcıların Müslüman Türklere yönelik baskı zulüm ve soykırım uygulamalarını dünya medyasına ifşa etmeyi ve anlatmayı sürdürüyor. Geçtiğimiz aylarda ise ABD.Kongeresinde Doğu Türkistan’daki durum ile Çin Nazi Kamplarında başından geçenler hakkında canlı tanık olarak ifade verdi. Bunun üzerine Çin işgal yönetimi 80 yaşındaki Babasını göz altına alarak hapsetti.Yaşlı ve hasta olan Babası Çin Zindanlarındaki insanlık dışı yaşam şartları yüzünden hayatını kaybetti. Ağabeyisini ise Çin Tv.larına zorla çıkararak Kızkardeşi Zümrüt Davut’un anlattıklarınıın yalan olduğunu kendilerine hiç bir baskı ve zulüm yapılmadığı huzurlu ve varlık içinde yaşadıkları yalanını zorla söyletti.Ancak,buna rağmen Zümrüt Davut Doğu Türkistan’daki Kardeşlerine ve ailesine yapılan zulmü ve kampta gördüklerini anlatmaya devam edeceğini ve asla pes etmeyeceğini açıkladı. Sosyal medya üzerinden de İşgalci Çin ‘in baskı,zulüm ve soykırım uygulamalarını ifşa etmeyi ve anlatmayı yiğitçe ve cesaretle sürdürüyor.

Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi ve ayakta duran insanlar

KUYUYA ATILAN KUR’ANİ KERİM VE KİTAPLAR İÇİN MAHALLEMİZDEN 55 KİŞİYİ TUTUKLNDI

Çin Nazi Kampı mağduru Zümrüt İmran Davut,bugün itibariyle sosyal medya hesabından şahit olduğu bir olayı paylaştı .Zümrüt Davut bizzat kendisinin şahit olduğu ve Çinli işgalcıların acımasız hukuksuzluğunun çarpıcı bir örneği olan aşağıdaki olayı anlattı.Ayrıca bu olayı diasporada yaşayan Doğu Türkistanlıların yaşadıkları ülkelerin diline çevirerek yayınlamalarını ve kamu oyuna duyurmalarını de özellikle rica etti.

Benim Urumçi’de oturduğum ev çok katlı Apartmanın bir dairesi idi. 2018 yılının temmuz ayları idi.Dışarıda oynayan Çoçuklarıma bakmak için aşağıya inmiştim. Binanın önünde kanalizasyon borularının döküldüğü ve yağmur sularının tahliyesi için yapılan kapaklı bir kuyu vardı. Çinli işgal polislerinin bu kuyunun kapağını açarak kızgınlıkla Çince Ayya ayya diye bağırdıklarını duyarak acaba kuyuya çocuklarım mi düştü diye çok korktum ve yüreğim adeta dışarı fırlayacaktı. Kuyuya bir kez göz attım,ama tekrar bakmaya cesaret edemedim.Çünkü kuyu ağzına kadar Kur’ani kerim, çeşitli başörtüler,Seccadeler ve diğer Uygurca kitaplarla dolu idi.Bu yüzden kanalizasyon tıkanmıştı. Bir önceki hafta Çin’in maskeli ve silahlı Özel Birlikleri Mahallemizdeki Uygurların tamamının evlerinde arama yapmış, evlerde Kur’ani Kerim, dini ve Uygurca kitaplar,Seccade ve baş örtüsü bulunduranların tamamını tutuklayıp götürmüşlerdi. Daha sonra Çin İşgal Asker ve Polisleri kuyudaki bu Kurani Kerim,seccade,başörtüsüve Uygurca dini kitapları çıkardılar.Ben bu olaya tesadüfen canlı şahidi olmuştum. Çinlilerin kendi aralarındaki konuşmalarına şahit oldum.Başka kuyularda da bunların atılması mühtemeldir. Bunlara da bakalım ve kontrol edelim..Ayrıca,güvenlik kamera kayıtlarını da inceleyelim. Kuyuya kimlerin bunların attığını hemen bulabiliriz,Polis Merkezine haber verelim diye konuşuyorlardı.

Bu olaydan 2 gün sonra bir sabah Mahallemiz Çin işgal polis ve askerlerince kuşatılarak genel ev araması yapıldı. Kuyudan çıkarılan Kur’ani Kerim ve kitapların arasında bazı notlar ve telefon numaralarını bulmuşlardı. Ayrıca güvenlik kamerası kayıtlarından da bunları kuyuya atanları de tesbit etmişler. Bu genel aramada mahallemiz sakinlerinden 55 kişi göz altına alınarak götürüldüğünü duydum.

Görüntünün olası içeriği: su

TAŞ ÖSTENG KURUDUĞU İÇİN KUYULARA ATILMIŞ

Daha sonra mahalle komşularımızdan biri şunları anlattı ; eskiden böyölesi aramalardan önce haber alan komşularımız Çin’in bulmasından ve kendilerinin cezalandırmalarından korktuğu böylesi yasaklanan eşyaları Mahellemizin içinden akan TaşÖsteng (Taşlı Der) ye atarak kendilerini kurtarmaya çalışırlardı. Mahalleli Çin’in genel aramasından gizleyerek kurtardığı bu eşyaları derenin Suyu Kuruduğu İçin bu Kanalizsayon ve yağmur tahliye kuyusuna gizleyerek kendilerini kurtarmaya çalıştığını söylemiştir.

Uluğ Allah’im,Mübarek Kelami Şerifin hürmetine bu Çinlı komünist zalimleri bir an önce Aziz Vatanımızdan defet ve helak eyle ! Amin

NOT : bu uygurca yazdığım hatıramı bildiğiniz dillere tercüme ederek yayanlamanızı ve duyurmanızı rica ediyorum.Şimdiden sizlere teşekkür ederim.

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, oturuyor
Etiketler: » » » » » » » » »
Share
553 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ