logo

trugen jacn

DÜŞÜNÜR -ŞAİR CELALEDDİN’İN “YANARIM YOK” ŞİİRİ UYGUR TÜRKÇESİ İLE SESLENDİRİLDİ

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Çin işgal yönetimince 2018 yılında tutuklanarak hapsedilen Doğu Türkistanlı bilim insani, Düşünür,Şair-Yazar ve kanaat önderi ,Urumçi Pedogoji Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof.Dr.Abdulkadir Celaleddin’in Çin Zindanlarından yazdığı ve The Washington Times Gazetesinde yayınlanan “Yanarım Yok = Dönüşüm Yok ” şiiri hakkında Ünlü Türklük Bilimi Alimimuz ve kendisi gibi düşünür olan Prof.Dr. Sayın Ahmet Bican ERCİLASUN Hocamız “Çaresizliğin Şiiri,Yanarım Yok “ başlıklı çok çarpıcı bir yazı kaleme alarak yayınlamıştı.

Bu yazı daha sonra Doğu Türkistanlı Şair-Yazar Mehmet Emin Hazret tarafından Uygur Türkçesine aktarılmıştı. Bu kez Sayın Prof. Dr. Sayın Ercilasun Hocamızın bu yazısı Avustralya’da yaşayan Doğu Türkistanlı seslendirme Sanatçısı Sayın Perizat GAYRET Hanım tarafından Uygur Türkçesi ile seslendirildi. Uygur Türkçesi ile seslendirilen bu sesli makale Milli düşünce.com.tr ve Uyghurnet.org başta bir çok haber siteleri ile sosyal medya üzerinden yayınlandı. Sayın Ercilasun Hocamızın yazdığı bu yazının Uygur Türkçe versiyonunun Sesli makalesi Türkistan Cumhuriyetleri başta dünyanın çeşitli ülkelerinde yaşayan Uygur Türkleri tarafından büyük bir ilgi ve beğeni ile izlendi ve on binlerce Uygur Türkü tarafından dinlendiği görüldü.

Prof.Dr.Ahmet Bican Ercilasun Hocamızın ” Çaresizliğin Şiiri -Yanarım Yok” başlıklı makalesinden çarpıcı bölümler :

== Uygur Düşünür ve Şair Prof.Dr.Abdulkadir Celaleddin’in Çin zindanlarından yazdığı bu şiiri 21. yüzyılın şaheserlerinden biridir,

== 21. yüzyıldaki Çin zulmünü, Çin soykırımını dünyaya duyuran, geleceğe aktaran ve insanlığın ölmediğini, duyguların öldürülemediğini, şiirin hâlâ nefes aldığını gösteren bir şaheser olarak kabul ediyor bu şiiri.

== Nice Uygur’un başına geleni, bir de onun penceresinden gösteriyor herkese.

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi

Avustralya’da Yaşayan Doğu Türkistanlı Uygur Türkü Seslendirme Sanatçısı Hörmetlik Perizat Gayret Hanımefendi

Prof.Dr.Sayın Ahmet Bican Ercilasun’un, aynı zamanda Türkiye Türkçesine aktardığı, buram buram hasret kokan şiir “Yanarım Yok” için kaleme aldığı yazıyı ve şiiri, Avustralya’da yaşayan seslendirme sanatçısı Sayın Perizat Gayret Hanım Uygur Türkçesiyle okuyor, biz de dinliyoruz:

Millidüşünce.com.tr’dan yararlanılmıştır. Teşekkür ederiz.(UYHAM)

Share
549 Kez Görüntülendi.