logo

trugen jacn

YENİ ZELANDA : ÇİN,DOĞU TÜRKİSTAN’DA UYGURLARA İNSAN HAKLARI İHLALLERİ YAPIYOR

Yeni Zelanda Parlamentosunda  Çin’in işgalindeki  Doğu Türkistan’da yaşayan Türklere yönelik baskı,zulüm ve işkencelerinin    Soykırım olarak tanınması yolunda 2  gündür yapılan  tartışmalar  sonuçlandı. Yapılan oylamada Çin’in Doğu Türkistan Türklerine yönelik  baskı, zulüm ve işkencelerinin soykırım olarak kabul edilmesi kararı çıkmadı. Soykırım  yerine Çin işgal yönetiminin bu ülkede yaşayan  Türkler ve Çinli olmayan diğer uluslara yapılanlar  insan hakları ihlalleri kabul edildi.  

Yeni Zelanda Parlamentosundan Doğu Türkistan kararı

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ(UYHAM)

Yeni Zelanda Parlamentosu’nda çarşamba günü yapılan oylamada, ‘Çin’in Doğu Türkistan’da Uygurlara karşı ciddi insan hakları ihlalleri yaptığı’ oybirliğiyle kabul edildi.  Yeni Zelanda hükümetin itirazı nedeniyle Çin’in politikaları ‘soykırım‘ olarak nitelendirilmedi.

ACT Partisi tarafından sunulan öneri, meclisteki tüm partilerce desteklendi, ancak son anda metinden “soykırım” kelimesi çıkarıldı.

Parlamentoda konuşan ACT Genel Başkan Yardımcısı Brooke van Velden, Başbakan Jacinda Ardern liderliğindeki iktidardaki İşçi Partisi’nin onayını almak için “soykırım” yerine “ağır insan hakları ihlalleri” ifadesini eklemek zorunda kaldıklarını dile getirdi.

Van Velden, “Vicdanımız, bir soykırım olduğuna inanıyorsak, bunu söylememizi talep ediyor.” sözleriyle tepkisini dile getirdi.

Çin’in Wellington Büyükelçiliği yorum taleplerine yanıt vermedi.

Hükümetin bu terimi kullanmama kararını savunan Yeni Zelanda Dışişleri Bakanı Nanaia Mahuta, Çin’e daha önce endişelerini dile getirdiklerini belirtmekle birlikte durumun resmi olarak bir soykırım olarak tanınmadığını belirtti.

“Bu endişe eksikliğinden kaynaklanmıyor.” diyen Mahuta, “Soykırım, uluslararası suçların en ağır olanı ve resmi bir hukuki tespit ancak uluslararası hukuk temelinde, titiz bir değerlendirmeden sonra sağlanmalıdır.” sözleriyle hükümetin tavrını savundu.

Yeni Zelandalı bakan, ülkesinin diğer hükümetlerle uyum içinde olduğunu, Doğu Türkistan’daki durumu tespit etmek için Çin’in Birleşmiş Milletler ve diğer bağımsız gözlemcilere anlamlı ve sınırsız erişim sağlaması yönündeki çağrılarını sürdüreceğini sözlerine ekledi.

Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada,Hollanda ve en son İngiltere  başta olmak üzere Batılı bazı ülkelerin parlamentoları, Çin’in Doğu Türkistan’daki eylemlerini soykırım olarak kabul etmiş durumda.

Askeri ve Jeopolitik Açıdan Okyanusya Analizi | Stratejik Düşünce Enstitüsü

Ancak Yeni Zelanda’nın komşusu Avustralya Parlamentosu’nda benzer bir girişim olmadan önce bu adım engellenmişti.

Kaynak: https://www.dunyabulteni.net/dunya/yeni-zelanda-parlamentosundan-dogu-turkistan-karari-h499036.html

Share
149 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ