logo

trugen jacn

İNGİLİZ MİLLETVEKİLİ MAHMUD : UYGURLARI ÖZGÜRLEŞTİRMENİN YOLUNU BULMALIYIZ !

ئەنگلىيە پارلامېنتىدا مەخسۇس ئۇيغۇرلارنىڭ ۋەزىيىتى ھەققىدە ئۆتكۈزۈلگەن مۇنازىرە يىغىنىدا ئەنگلىيە پارلامېنت ئەزاسى شابانا مەھمۇد ئۇيغۇرلارنىڭ ھازىرقى ۋەزىيىتى ھەققىدە ناھايىتى كۈچلۈك نۇتۇق سۆزلىمەكتە. 2020-يىلى 9-سېنتەبىر، لوندون.

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Birleşik Krallık Parlamentosunun alt kanadı Avam Kamerasının Müslüman asıllı üyesi Milletvekili Şabane Mahmud Çin’in işgalı altındaki Doğu Türkistan halkı için İngiltere başta uluslar arası toplumun özgürleştirme yolunu bulması gerektiği açıkladı.

Milletvekili Mahmud bu açıklamayı 9 Eylül’de İngiliz Parlamentosunda Uygurların durumuna ilişkin olarak düzenlenen özel oturumda yaptığı bildirildi.

Özgür Asya radyosunun haberine göre İngiliz Milletvekili Şabane Mahmud, Uygurların mevcut durumunu ayrıntıları ile birlikte güçlü şekilde gündeme getiren bir konuşma yaptı.Müslüman Milletvekili Mahmud konuşmasında şunları dile getirdiği bildirildi ; ” Bugün hükümetimizi Çin hükümetinin idaresindeki Uygur bölgesinde yaşayan Müslüman Uygur halkı ile diğer azınlık Müslümanlara yönelik soykırımını durdurmak için güçlü adımlar atmaya çağırıyorum. Şimdi Çin’in işlediği bu suç cezasız kalmamalı. Birisi çıkıp ‘Bu kadar yeter!’ Demeli.

Çin Uluslara arası Toplumun Duyarsızlığından Cesareet Alıyor

Çin hükümetinin Uygur Özerk Bölgesi’ndeki politikalarının tamamı soykırımdan başka bir şey değildir. Çin hükümeti ülkelerin ve uluslararası toplumun kayıtsızlığından cesaret alarak etnik soykırımını sürdürüyor. Ancak,son zamanlarda daha güçlü tepkiler ve sesler çıkmaya başladı.Fakat ben İngiltere hükümmetinin bu insani dram karşısında zayıf kaldığını düşünüyorum.Tepkiler güçlü olmalıdır.

Çin Toplama Kampı tanıklarının ifşaatları ve kanıtlanan bilgilere göre şu anda Doğu Türkistan’dakı kamplarda en az bir milyondan fazla Uygur tutukludur ve bunlar her türlü baskı zulüm ve ağır işkencelere maruz almaktadır.

Uygur kadının zorla kısırlaştırıldığına, insanların öldüğüne ve Uygurların sıkı gözetim ve baskı altında yaşadıklarına dair kesin kanıtlarla desteklenen haberler vardır.Çin’in işlediği bu suçların listesi benim anlatabildiklerimden daha fazla ve uzun vede daha korkutucu boyutlardadır.

Mulan Filmi Çin’in Uygurlara yönelik Baskılarını Gölgeleyen En iyi ve Son Örnektir

İngiliz Milletvekili Şabane Mahmut son günlerde tartışılan ve Doğu Türkistan’da çekildiği belirtilen Mulan Filmini de gündeme getirdi ve şöyle konuştu ; ”  Disney’in Uygurların çoğunlukta yaşadığı ve bir çok Toplama kampının bulunduğu Turfan bölgesinde çekildiği biliniyor.Walt Distey Şirketi filmin sonunda Turfan Emniyet Müdürlüğü ile ÇKP İl Propaganda Bürosuna özellikle teşekkür etmesi “Uygurların baskısını görmezden gelmenin en iyi örneği olmuştur. Mulan gibi aile, dostluk ve özgürlüğü anlatan bir film, Uygur kadınların zorla kısırlaştırıldığı ,ailelerin parçalanarak yok edildiği çeşitli baskı ve zulümlerin işlendiği kısaca insanlığa karşı bir suç niteliği taşıyan Soykırım cinayetlerinin işlendiği bir yerde çekilmiştir.

Çin hükümeti yıllardır Uygurlara zulmetse de, önümüzdeki birkaç yıl içinde Çin hükümetinin bu baskı ve zulmünü cesurca ve daha ağırlaştığını ve bunun sonucunda bir milyondan fazla insanın toplama kamplarında tutulduğunu ve şiddetli işkenceye maruz kalmıştır.

Miilletvekili Mahmud; Sıradan insanları da bunu bin insanı görev kabul etmelerini çözümü noktasında çabalar serfedenler arasında yer almaya teşvik etti: “Sizin ve diğer insanların yapabileceği şeylerden biri baskıya karşı tepki ve itirazınız sürdürmek .Bu tavır hükümet için bazı kararlar almasını sağlayacaktır.

İngiltene Olarak  Uygurları özgürleştirmenin bir yolunu bulmalışyız.

 Hükümetimizin bu felaketi durdurmada kilit rol oynayabileceğine inanıyorum. “Bence, zulümlerdeki rollerinden dolayı, ister kamu ister özel olsun, failleri cezalandırmanın zamanı gelmiştir.

Milletvekili Şabana Mahmood’un ifadesiyle, Çin hükümetinin ekonomik gücünü çeşitli hükümetlerin sessizliğini satın almak ve ona karşı çıkanları ekonomik avantajla cezalandırmak için kullandığı gerçeği karşısında, İngiliz hükümeti ve uluslararası toplum boyun eğmemeli, uluslararası toplum bağımsız ve bağımsız olmalıdır. Uygurları izlemek ve baskı altına almak için önlemler alınması gerektiğini hatırlattı. Ayrıca Uygurlar için zorla çalıştırma konusundan da bahsetti ve herhangi bir işletmenin zorunlu çalıştırmanın faydalarına kapatılması gerektiği konusunda uyardı. 

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in eylemleri yasaklanmazsa Bu yüzyılın korkunç olacaktır

Diğer birkaç milletvekili de sözlerini desteklemek için İngiliz hükümetinin Uygurlara karşı devam eden soykırımı sona erdirmede öncü bir rol oynaması gerektiğini vurguladı. Bayan Şabane Mahmud, “Yardım edemeyiz ama bu baskının farkında olacağız,” dedi. Onu bilmeli ve ona karşı önlem almalıyız. “Tarih, eylemlerimizi ve seçimlerimizi değerlendirektir. dedi.

İngiltere Parlamento Üyesi Nigel Adams ve Birleşik Krallık Dışişleri, Etnik ve Kalkınma İşleri Bakanlığı’ndan bir yetkili, konuşmasının sonunda milletvekilleri Şabane Mahmood’un sorularını yanıtladı. İngiliz hükümetinin Uygurlara yönelik zulmü yakından ilgilendirdiğini ve İngiliz şirketlerinin zorla çalıştırılmasını yasakladığını söyledi.

Milletvekillerinden biri İngiltere’nin Uygurlara yönelik zulmü durdurmada başı çekmesi gerektiğini vurguladığında, onunla aynı fikirde ve son Uygur soykırımını kanıtlayan raporlar gördü ve durumun “gerçekten gergin” olduğunu söyledi. The Christian Science Monitor’un Washington bürosu başkanı David Cook, bu bir öncelik, “dedi.

İngiliz Parlamentosunda Uygurların mevcut durumu ile ilgili yapılan toplantı ve Bayan Shabana’nın konuşması, Twitter da dahil olmak üzere sosyal medyada sert bir tepkiye yol açtı. Sözleri, çevrimiçi gazetenin editör yardımcısı Jamima Steinfeld tarafından çevrimiçi Hindech gazetesinde yayınlandı. Makalesinde, milletvekilinin İngiliz hükümetinin Uygurlarla ilgili bilgileri her bireye yayması, satın aldıkları ürünlerin nerede üretildiğine dikkat etmesi, protesto etmesi, Uygurlara bir şans vermesi ve Uygur insan hakları örgütlerine yardım etmesi çağrısını destekliyor. Baskı ve zulmün durdurulması çabalarını desteklemeye çağrıldı.

Birleşik Krallık’taki mevcut Uygur duyarlıllığı ve uyanışı tüm hızıyla devam ediyor, bir dizi İngiliz genç de 11 Eylül’de Çin hükümetinin Uygurlara karşı soykırımını protesto etmek için Londra’daki Çin büyükelçiliği önünde protesto gösterisi yapıyor. 

İngiliz Uygur Destekleme Hareketi’nin düzenlediği protestoya 100’den fazla kişi katıldı. Denizaşırı Uygur gözlemcileri, İngiliz hükümeti ile halk arasındaki bu tür tırmanan eylemlerin Uygurlar için önemli olduğunu söylüyor.

Share
168 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ