logo

trugen jacn

UYGUR MELİKE’NİN FERYADI : ÇİN’İN KAMPA KAPATTIĞI 80’LİK BABAMI LÜTFEN KURTARIN !

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

2014 yılından beri Türkiye’de yaşayan Doğu Türkistanlı Uygur Türkü Melikezat Habibul Çin işgal yönetiminin 80 yaşındaki babası Habibullah Abdul ile ablası ve Ağabeyinin Çin tipi Nazi Kamplarına hapsettiğini ve Babasının bir an önce serbest bırakılması için Türk-İslam aleminden uluslararası toplumdan yardım talebinde bulundu.

Doğu Türkistan’ın Turfan kentine bağlı Çatkal köyünden olan Melikezat Habibul Babası ve kardeşlerinin hapsedilmesi ile ile ilgili olarak sosyal medya üzerinden mesaj yayınladı. Melikezat Habubil mesajinda şunları ifade etti. ” Ailem Turfan kentine bağlı Çatkal Köyünden ve ben küçükken kendileri devlet Memuru oldukları için Turfan kent merkezine göç etmiş.Ben Turfan’da doğdum. 2016 yılında eşimle birlikte İstanbul’a gelerek yaşamaya başladım. Babam 30 yıl Çin işgal yönetiminde Polis olarak çalıştı.Son görevi Polis Merkezi Amirliği idi. Ağabeylerim ve ablalarımın hepsi Çin yönetiminde resmi devlet memuru olarak yıllarca hizmet ettiler. Babam 20 yıl önce Polis Amiri olarak emekli oldu. Beni ziyaret için Annem ile birlikte Türkiye’ye geldiler ve geri döndüler. Şu anda 80 yaşında ve ileri yaşlarda olmasından dolayı rahatsız durumda. Çin’in kendisine 30 yıl sadakatle hizmet eden babamı Çin tipi Toplama kamplarına hapsettiği haberini dolaylı yollardan aldım.

我2年多了没有跟家人联系.不是不联系而是联系不上.妈妈虽然还活着但是我2年没有听到妈妈的声音,每年的母亲节我妈妈都不在身边 连一声《妈妈生日快乐)都说不来 世界上还有这个更痛的伤疤吗!

Uyghurkizi Melike paylaştı: 10 Mayıs 2020 Pazar

4 yıldır,bütün Doğu Türkistanlılar gibi ben de ailemle haberleşemiyorum.Telefon ve diğer tüm iletişim kanalları kapatılmış durumda. Babamın haberini de çok sonraları dolaylı yollardan öğrendim. Çin kendisine 30 yıl sadakat ile hizmet eden babamı sadece Uygur Türkü ve Müslüman olduğu ve bir de benim İstanbul’a geldiği için suçladığını ve bu yüzden kampa hapsettiğini tahmin ediyorum. Toplama kamplarına kapatılması ile ilgili ayrıntıları bilmiyorum.Babam Çinli işgalcıların bu insanlık dışı ölüm kamplarında kendisine uygulanan baskı,zulüm ve işkenceler ile kötü yaşam şartlarına dayanamaz. Bu yüzden babamın sağlığından ve hayatından çok endişe ediyorum. Türkiye devletimizden,Türk-İslam ülkelerinden ve uluslar arası inisan hakları ve hukuk kuruluşlarından babamın bir an önce serbest bırakılması için yardımcı olmalarını talep ediyorum.” şeklinde konuştu.

Görüntünün olası içeriği: 4 kişi, açık hava

Doğu Türkistan’da yaşayan Babası ve ailesinin durumunu Türkçe ve Uygur Türkçesi ile göz yaşları içerisinde feryat ve figan içerisinde video görüntülü olarak anlattı ve sosyal medya üzerinden paylaştı.

Milikezat Habibul’un Babası ve ailesinin durumunu anlatan ve yardım çağrısında bulunan videoları aşağıda sunulmuştur.

80yaşındakı emekli polıs memuru olan babamı bu ayda tekrardan toplama kampa götürmışler #Çin ‘in karanlık zindanıda işkence çekiyor olan Acizane babam #hebibul abdulu kurtulması için yardım edin,Artık bu zulüme DUR deyin Lutfen.

Uyghurkizi Melike paylaştı: 19 Temmuz 2020 Pazar

Share
778 Kez Görüntülendi.