logo

trugen jacn

GURBETTEKİ UYGUR YAZAR HABİBULLAH ABDULHAMİT’İN “YOL” ADLI ROMANI YAYINLANDI

مۇھەممەدئىمىن بۇغرانىڭ كۈرەش ھاياتىغا بېغىشلانغان «يول» ناملىق تارىخىي رومان نەشىردىن چىقتى

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Almanaya’da yaşayan Doğu Türkistanlı Uygur Türkü Yazar Habibullah Abdulhamit’ın 1930’lı yıllarda işgalçi Çin’e karşı ülke genelinde başlayan Doğu Türkistan Bağımsızlık Savaşını konu alan YOL adlı romanı İstanbul merkezli Teklemakan Uygur Yayınlarınca yayınlandı.

Özgür Asya radyosuna YOL adlı romnı le ilgili açıklamarda bulunan Abdulhamit şöyle konuştu . ” Bu benim ilk roman denememdir.Romanın yazımı bir kaç yol sürdü. bölümden oluşan raman bin(1.000)sayfadan oluşmaktadır.

Romanın yayınlanan 1.bölümün esas konusu 1930’lı yıllardaki umumi bağımsızlık hareketinin Hoten Cephesi konu edilmiştir. Bu bölümde Hoten bölgesinde işgalcılara karşı Mehemet Emin Buğra(Emir Hazretim) Liderliğinde başlayan kutsal isyan ,bölge kurtarıldıktan sonra kurulan Hoten İslam Emirliği ile Sabit Damollam önderliğinde kurulan Doğu Türkistan İslam Cumhuriyeti ve sonrası dönemdeki siyasi gelişmeler ele alınmıştır. Ayrıca, Stalin’in Çin’e verdiği siyası ve askeri yardımı ve daha sonraki Sovyet Kızıl Ordusunun müdahalesi ile bu Milli devletlerin yıkılması ile sonuçlanan trajik olaylar anlatılmaktadır.

Bir 1 kişi görseli olabilir

Yol romanını 1.bölümü şu bölümlerden oluşmaktadır :

1- Hilalsız Aydınlık Gece 2- Parlayan Güneş 3-Dev dalgalı Derya 4- Gök bayrak Coşkusu 5- Aşkın Şehidi

Romanın yayınlanacak 2.bölümünde Mehmet Emin Buğra’nın Vatan mücadelesi ile geçen hayatının gurbette (ilki Afganistan ve Hindistan ikincisi ise Merkezi Çin’de)geçen iki ayrı safhası konu edilmiştir. Ayrıca,1942 yılında Hindistan’dan Çin’e gidişi Çin’de Dr.Mesut Sabri Baykuzu ve İsa Yusuf Alptekin ile birlikte yürüttükleri siyasi faaliyetleri ile Türkiye’deki çalışmaları ele alınmıştır.

Yol romanının 2. cildindeki başlıklar şöyledir : 1- Hicran yolu 2- Vatan Hasreti 3- Kalem Mücadelesi 4- Buz Tutan Şehir 5- Opkan 6- Hakikat Yolcusu

Vefatının 54. Yılında Mehmet Emin Buğra ve Üç Efendiler.. - OGÜN Haber -  Günün Önemli Gelişmeleri, Son Dakika Haberler

Göktürk : Yol romanı Hariçte Yaşayan Uygurlarca Yazılmış İlk Romandır

Uygur yazar ve Romancı Habibullah Adulhamit’in bu romanını Özgür Asya radyosuna değerlendiren Hamit Göktürk şöyle konuştu : ” Benim bildiğim kadarı ile Yol romanı, yurt dışında yaşayan bir Uygur yazarı tarafından kaleme alınıp yayınlanan ilk bir tarihi romandır. Bu romanın çok önemli olduğunu düşünüyorum. 20.yüzyılın ilk yarısında Doğu Türkistan genelinde başlayan ve Doğu Türkistan İslam Cumhuriyetinin ilan edilmesi ile taçlanan milli bağımsızlık hareketimizin tarihe kayıt düşülmesi açısından çok değerli bir çalışma olmuştur. Roman neşirden yeni çıkmış olduğundan tamamı tarafımızca henüz okunamamıştır. Ancak. Yazar bu romanın bazı bölümlerini sosyal medya hesabından zaman zaman paylaştı ve bu paylaşımından roman hakkında az da olsa haberdarım. Habibullah Bey, bu tarihi romanı yazarken gerçeklere uygun olması için çok titiz davranmış ve bu konuda araştırmalar yapmış ve gerçeklere uygun olması için büyük gayret göstermiştir. Bizden de bazı konular hakkında bilgimize başvurmuştu, biz de az da olsa bildiklerimizi kendisine iletmişizdir. Bu roman belgesel karakterli edebi ve tarihi bir eser olmuştur. Roman, Doğu Türkistan bağımsızlık hareketlerinin bizlere ve gelecek nesillere aktarılması bakımından çok önem arz etmektedir. Bu bir tarih kitabı değildir, ancak bu roman bize tarihimizi anlatmaktadır. Tarih yazmak, tarih yaratmak kadar önemlidir elbette. Bu eserin en kısa zamanda Türkçe’ye aktarılması ve diğer dillere de çevrilerek yayınlanması çok önemlidir ve bizlerin de en büyük arzumuzdur. Kendisine bu değerli eseri kaleme alarak bizlere sunduğu için çok teşekkür ediyor ve başarılar diliyorum.” şeklinde konuştu.

MEHMET EMİN BUĞRA —– ALINTIDIR | Abdullah Işık Kişisel Blog Sayfası

Turan : Roman Milli Bağımsızlık Hareketimizin Başlamasının 88.yıl dönümünde yayınlandı.

İstanbul merkezli Teklemakan Uygur Yayınevinin sahibi Abdulcelil Turan Yol romanı ile ilgili düşüncelerini Özgür Asya radyosuna şöyle anlattı. ” Yayınevi olarak Çinli İşgalcıların Doğu Türkistan’da yasakladığı ve yok ettiği eserleri yeniden bastırarak kültür hayatımızı canlı tutmayı esas ilkemiz olmuştur. Yazarımız Sayın Habibullah Abdulhamit’in Yol adlı bu ramınını neşrederek Türkiye’de ve dünyanın çeşitli yerlerinde yaşayan Doğu Türkistanlı Kardeşlerimize sunmaktan mutluyuz. Bu romanın 4 Şubat tarihinde yayından çıkması de bizim için tarihi yeniden yaşamak ve anmak olmuştur.Çünkü,24 Şubat 1932’de Emir Hazretim Komutasındaki Mücahitlerimiz Hoten’in Karakaş ilçesindeki İşgalci Çin’in Garnizonuna hücum ederek kale’de direnen İşgalci güçleri telef ettiği tarihi bir hadisenin 88,yıl dönümüne rastlamıştır.Buda ayrıca bize mutluluk vermiştir. Yazarımız Habibullah Abdulhamit Beyi kutluyor, sağlık ve başarılar dilerim. ” dedi

Share
521 Kez Görüntülendi.