logo

trugen jacn

UYGUR TÜRKÜ ÖMER FARUK’UN DRAMI : 2 AĞABEYİ ÇİNNAZİ KAMPIND, 2 KIZI İSE, REHİN

Ömer Faruk Hamdullah T.C.Vatandaşı bir Uygur Türkü.Ağabeyleri ile birlikte ortak olduğu Şirketin Türkiye’de 100 milyon $’lık yatırımı var. Ağabeyleri Ruzi(43 yaş) ve Mehmet(37 yaş) Hamdullah Çin Nazi Kamplarında hapiste . Çin işgal yönetimi 4 ve 5 yaşlarındaki 2 kızını 3 yıldır rehin almış durumda.Onların Türkiye’de yaşayan Ana ve Babalarının yanına gelmelerine izin vermiyor. Ömer Hamdullah T.C. Vatandaşı olan Yavrularını Türkiye’ye getirmek için yoğun çaba sarfediyor. Ama,şimdiye kadar sonuç alabilmiş değil.

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

aruh yetkililere İstiklal aracılığıyla böyle seslendi: Türkiye Cumhuriyetimizden kızlarımın Türkiye’ye getirilmesi için gerekli girişimlerde bulunmasını, Türkiye’ye yatırım yaptığından dolayı suçsuz yere hapse atılan abilerimin Çin’in karanlık zindanlarından kurtarılması için diplomatik girişimlerde bulunmasını talep ediyorum. 

Ailesini soran Uygur Türk'üne Çin elçiliğinden küstah cevap ...

ANAM, AĞABEY VE ABLALARIM…

Ömer Faruh (Hamdullah) yaşadıklarını İstiklal Gazetesi’ne anlattı: Ben Ömer. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı Uygur Türküyüm . ‎‏Anam, iki ağabeyim ve iki ablamla Doğu Türkistan’ın Korla şehrinde yaşıyorduk. Yaşıyorduk, diyorum çünkü şu an kim, nerede tam bir bilgi almak güç, hatta olanaksız. 43 yaşındaki ağabeyim Rozi Hamdullah, 37 yaşındaki ağabeyim Memet Hamdullah ile birlikte emlak işinde çalışıyor ve evin geçimini temin ediyorlardı. Ağabeylerim Ekim 2017’de tutuklanıp hapse mahkum edildiler.

ÖFKE VE NEFRET

‎‏Tutuklanmaları ya da ceza almalarını gerektirecek hiçbir neden yokken en verimli yaşlarında yaşamdan koparılıp alındılar. Hücrelerde Çinli gardiyanların önü alınamaz öfke ve nefreti ile baş başa kaldılar. Orada ne ile karşı karşıya olduklarını, ne gibi işkencelere maruz kaldıklarını bilmek bile istemiyorum. Siz belki bilmiyorsunuz ancak ben hep duyardım dillere destan o ünlü Çin işkencesini.

TÜM MAL VARLIKLARINA EL KONULDU

‎‏Ağabeylerimin sahip oldukları tüm mal varlıklarına el konuldu. Restoranlar, inşaatlar, banka birikimleri… Hiçbirinin gözümde zerre değeri yok, yaşıyor olduklarını bilsem yetecek. İki ablamla ilgili hiçbir haber alamıyorum. Diri ya da ölüler mi? Bir kampta ya da bir fabrikadalar mı? Çok acı çekiyorlar mı? Neler yaşamak zorunda kaldılar, hiçbir şey bilmiyorum. O kadar yoruldum ki acı çekmekten… Artık bilmek de istemiyorum.

Medya, Çin'de Müslüman Uygur Türklerinin Tutulduğu Kamplara Girdi

HER GÜN GÖZÜMÜZDE YAŞ KURUMUYOR

‎‏ Daha da acısı Türkiye vatandaşı olan 4 ve 5 yaşında olan iki kızımın 3 seneden fazla zamandır sesini bile duyamıyorum, Kızlarımın isimleri ZAHİDE FARUH ve  ZARİFE FARUH. Kızlarım var ama, gel kızım diye kucağıma alamıyorum, ilk zamanlar iki kızım kayın validemin yanında idi. Onlar da 2017 de toplama kampına alınmışlar, o günden beri onlar hakkında da hiç bir haber alamıyoruz, şuan iki kızımın nerede, nasıl bir durumda olduğunu dahi bilmiyorum,  kızlarım için hanımın gözünde her gün yaş kurumuyor.

HİÇBİR UYGUR ÇIKAMADI‎‏

Ben S. Arabistan’da okuyordum. Her tatilde memlekete gidip geliyordum, en son Eylül 2016’da tatil sonrası Arabistan’a döndüm. 2017 itibariyla Çin Uygur’a yurt dışına çıkma yasağı uyguladı, memlekete dönmüş olan Uygurlar’ın uçaktan iner inmez sebepsiz yere Çin polisi tarafından tutuklandığı haberini aldım, yurt dışına hiçbir Uygur çıkamadı ve ben de oraya dönemedim.

TOPLAMA KAMPLARI

Ağabeyim Kızılcahamam’da başlatmış olduğu sağlık turizm projesini benim devam ettirmemi söyledi. Bu proje 2016 yılında başlatmış olup 100 milyon dolarlık yatırım olacaktı. Abilerim tutuklanana kadar 5 milyon dolar harcanmıştı, abilerimin tutuklanmasıyla proje yarım kaldı, bu arada küçük abim benimle iletişime geçtikten 2 ay sonra tutuklandı,  daha sonra abimin şirketinde çalışan Çinli’den abilerimin önce toplama kampına alındığını ve daha sonra hapse mahkum edildiği haberini aldım. Annem 60 yaşındaki yol yürüyemeyen, tekerlekli sandalye kullanan bir anne, abilerim tutuklandıktan sonra annem ve ablalarımdan hiç haber alamadım.

Kaynak : istiklal.com.tr

Share
322 Kez Görüntülendi.