logo

trugen jacn

UYGUR RESTORAN SAHİBİ : TÜRKİYE’YE İHANET EDENLERİ ŞİDDETLE LANETLİYORUM

istanbul_turkistan

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)

Reina saldırısından sonra 7 çalışanı gözaltına alınan İstanbul- Zeytinburnu’nda faaliyet gösteren Turkistan Uygur Restoranı’nın İşletmecisi  Doğu Türkistanlı Uygur Türkü Şemsettin Dursun medya’ya açıklamalarda bulundu. Dursun,açıklamasında “Polis bana saldırganın resmini gösterip tanıyıp tanımadığını sordu. Tanımadığımı söyledim. İşyerinde çalışan ve burada kalan 7 çalışanımız gözaltına alındı. Doğu Türkistan’dan zulümden kaçtığımızda bize kucak açan tek ülke Türkiye oldu. Burası bizim 2.vatanımız ve ülkemiz. Saldırganın Uygur Türkü çıkması bizi çok üzer. Bu ülkeye hainlik yapanları lanetliyorum” dedi.

KATİL ZANLISI SALDIRININ ARDINDAN ZEYTİNBURNU’NA DÖNDÜ

Habertürk’ten Nihat Uludağ’ın haberine göre; serinkanlı ve profesyonelce hareket eden saldırgan, Reina’dan çıkıp Ortaköy yönüne 385 metre yürüdükten sonra taksiye binip Ulus’a hareket etti. 2 kilometre gittikten sonra parası olmadığı için taksiden indi. Hemen ikinci taksiye binen terörist, yeniden Zeytinburnu’na gitti ve kaldığı evin arkasında, Şuayip Seferoğlu Sokak’taki Uygur Türklerine ait restorandaki kişilerden yardım istedi. Taksinin ücretini restoran çalışanlarından alarak ödeyen terörist, ardından kayıplara karıştı. Kamera görüntülerinden yola çıkan terör polisi, restoranda hem çalışan hem de barınan 7 Uygur Türkü’nü gözaltına aldı.

GÖZALTI SAYISI 14’E YÜKSELDİ

Polis; Özbek, Kırgız, Kazak ve Doğu Türkistanlıların yoğun olarak yaşadığı Zeytinburnu’nda 50’yi aşkın adrese baskın düzenledi. Baskın sırasında kaçmak isteyen bir Afganlı yaralandı. Bölge, bir dönem Suriye’ye giden cihatçıların transfer merkezi olduğu iddialarıyla gündeme gelmişti. Soruşturmada gözaltı sayısı 14’e yükselirken, MOBESE ve güvenlik kameralarındaki kayıtların incelemesinin sürdüğü belirtildi.

Kaynak:www.turkishworld.org/tr/manset/turkiyeye-hainlik-yapanlari-lanetliyorum/Türk Dünyası Haber Ajansı

Etiketler: » » » » » »
Share
2557 Kez Görüntülendi.