logo

trugen jacn

UYGUR MÜSLÜMANLARI KANADA’DA BOŞ BİR KİLİSEYİ CAMİ’YE ÇEVİREREK İBADETE AÇTI

Uluslararası Kur’an Haber Ajansı(İQNA) Kanada’da yaşayan Doğu Türkistanlı Uygur Türklerinin  Toronto kentinde  terkedilmiş bir Kiliseyi  Kanada Uygur Türkleri İslam ve Yaşam Merkezi halinde yeniden ibadete açması üzerine bir haber – yorum yayınladı.”Kanada’da  Boş Bir Kiliseden Uygur  Camisine” başlıklı haber analizinde Kilisenin Son Papazı Robin Wilkie’nin açılış törenine katıldığını  belirterek : “Uzun yıllar ibadet yeri olan  bu binanın, farklı bir dine mensup olsalar bile, yeniden inananları kabul etmesinden  ve  ibadet edilmesinden memnuniyet duyuyorum.” çarpıcı sözlerine de yer verdi.   

Kanada: Boş bir kilisede Uygur camisi

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ(UYHAM)

Kanada’nın Toronto  kentinde boş bir kilise İslam kültürü ve toplum merkezi  olarak yeniden düzenlendi ve  Müslümanların ibadetine açıldı. 1873 yılında inşa edilen Mount Carmel Kilisesi,   Toronto kenti ve  civarında  yaşayan Doğu Türkistanlı Müslümanlarca Kanada Doğu Türkistan Birliği” (ETAC) tarafından 610.000 Kanada dolarına satın alındı ve yeniden düzenlenerek ” Kanada Uygur Türkleri  İslam ve Toplum Merkezi'” ne dönüştürüldü.

ETAC Genel Sekreteri Itibar Artış  25 Eylül Pazar günü Anadolu haber ajansına yaptığı açıklamada, Uygurlar tarafından satın alınarak yeniden  düzenlenen ve İslam ve Toplum Merkezi olarak açılan  bu merkezin   uzun süredir eksikliği hissedilen ve  sürekli dile getirilen   böyle bir dini ve toplumsal ihtiyacı gidermesinden  son derece memnun olduklarını söyledi. Artış, “Toronto ve çevresindeki Uygurların uzun zamandır dua edebilecekleri ve sosyal etkinlikler düzenleyebilecekleri bir merkeze ihtiyaçları vardı” dedi.

ETAC Genel Sekreteri, bölge ve civarında yaşayan Müslüman Uygur Türkü ailelerin  çocuklarına ” Dini bilgiler başta Doğu Türkistan’ın  ve Uygurların  örf-adet ve gelenekleri ve  zengin kültürlerinin öğretilerek kimliklerinin yaşatılıp korunması ve devam ettirilmesi için çok önemli bir mekan” olduğunu söyledi.

Kanada: Boş bir kilisede Uygur camisi

ETAC Başkanı Artış : Ramazan’da Teravih Namazımızı  Bu Cami’de Kılacağız

Tören  Kur’anı kerim tilaveti ve dualardan sonra  başladı, Açılış töreninde konuşan  ETAC Derneği Başkanı İtibar Artış İslam ve Toplum Merkezi için satın alınan bu mekanın satın alınması ve yeniden  Cami ve Toplum Merkezi olarak düzenlenmesinde maddi ve manevi yardımlarda bulunan ve emeği geçen her kese teşekkür etti. Bu İbadethane ve Toplum Merkezi’nin önümüzdeki  kutsal  Ramazan ayında Teravih namazı kılınması ile resmen ibadete açılmış olacağını de bildirdi.

 

 

Bir 1 kişi, ayakta ve iç mekan görseli olabilir

DUK Başkanı Dolkun İsa da Açılış Törenine Katıldı

Kanada Uygur Türkleri İslam ve Yaşam Merkezi’nin açılış törenine  Almanya merkezli Dünya  Uygur Kuruultayı Başkanı Dolkun İsa de Toronto’ye gelerek katıldı. Açılışta konuşan DUK Başkanı İsa, İslam ve Yaşam Merkezinin açılmasından çok gurur duyduğunu belirterek emeği geçenlere teşekkür etti. Açılış törenine DUK İcra Komitesinin bazı üyeleri ile ABD’de yaşayan Doğu Türkistanlılardan bir gurup da  Toranto’ya gelerek  iştirak ettiler. Kanada’nın Toronto ve civar bölgelerinde yaşayan Uygur Türkleri için  Bu merkezin önemini vurgu yaparak : ” Gurbette vatanımızdan ayrı yaşayan  bizler için bu merkez  çok önemlidir.Milli kimliğimizi korumak yaşatmak ve gelecek nesillerimize aktarmak   en öncelikli çabalarımızın başında gelmelidir.”dedi ve DUK’un çalışmaları hakkında açıklamalarda bulundu.

 

Bir bir veya daha fazla kişi, ayakta duran insanlar ve iç mekan görseli olabilir

Kanada Uygur Türkleri İslam ve Toplum Merkezinin  açılış  resmi törenin ardından  misafirlere hazırlanan  Uygur milli yemekleri ikram edildi.

Açılış Törenine Kilisenin son papazı da davet edildi

Açılış törenine İslam ve Toplum Merkezine dönüştürülen  Mount Carmel Kilisesi’nin son papazı Robin Wilkie de  yapılan  davet üzerine  katıldı. Pazaz Wilkie yaptığı konuşmasında : ” Uzun yıllar ibadet yeri olan binanın, farklı bir dine mensup  olsalar bile, yeniden inananları kabul etmesinden memnunum.  Tanrı’ya adanmış bu mekanın yine aynı şekilde Tanrı’ya adanmış bir ibadet yeri  olarak düzenlenmesinden  yeniden  ve   tekrar Allah’a  ibadet edilen bir mekan olmasından  dolayı mutluluk duyuyorum. Bu yeni ibadet mekanı insanlarca   her şeyden önce memnuniyetle karşılanmalıdır.  Çünkü bu Mekanı yeniden  bir  ibadet ve toplum merkezi haline dönüştüren ve  Türkçe konuşan Müslümanlar “Çin’in toptan  bir imha politikasına” maruz kalmaktadır.  Çin yönetiminin bu  uygulamaları asla  kabul edilemez. Uygur aileleri parçalanarak yok ediliyor. Uygur Çocukların ailelerinden zorla ayrılarak yatılı okullara gönderildiğini duydum” şeklinde konuştu.

Share
235 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ