logo

trugen jacn

UYGUR MAHKEMESİ TANIĞI : ÇİN,TUTUKLU AĞABEYİM İÇİN BENDEN CASUSLUK YAPMAMI İSTEDİ

Çin işgal yönetiminin Doğu Türkistan Türklerine yönelik etnik soykırım Cinayetlerini soruşturmak için kurulan  ve 10 Eylül  2021’de  İngiltere’nin başkenti Londra’da 2.duruşmasını gerçekleştiren Özel Bağımsız Uygur Mahkemesinde tanık olarak ifade veren  Uygur Türkü Ruzahan Muhammed Çin işgal yönetiminin Doğu Türkistan’da yaşayan Ağabeyisini  hapsettiğini ,  Ağabeyisi üzerinden kendisine şantaj yaptığını açıkladı.   Uygur Mahkemesine Yaşadığı Japonya’dan  görüntülü olarak verdiği ifadesinde  ” Çin yönetimi  Ağabeyimin serbest bırakılması karşılığında benden Japonya’da yaşayan Uygur Türkleri hakkında  Çin istihbaratı  adına casusluk ve  muhbirlik yapmamı istedi.” dedi. Ayrıca   Ruzahun  tanık olarak verdiği görüntülü  ifadesinde Çin Polisi ile telefon  konuşması  sırasında  kaydettiği  ekran görüntüsü fotoğraflarını  de Mahkeme ‘ye  kanıt olarak gösterdi.  

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ(UYHAM)

Çin işgal yönetiminin Doğu Türkistan’da yaşayan Uygur,Kazak,Kırgiz ve diğer Çinli olmayan Türk halklarına yönelik  Soykırımı iddialarını soruşturmak amacıyla Londra’da kurulan özel mahkeme, Uygur Mahkemesi’nin (Uyghur Tribunal) ikinci duruşmaları 10 Eylül 2021 Cuma  günü  başladı. 4 gün sürecek duruşmada Çin’in “eğitim merkezi” dediği kamplarda bizzat kendisi bulunmuş 3 tanık  ile Çin’in Nazı/Toplama Kamplarında  yakınları bulunan 5 tanık dinlenecek. 4’ü Uygur olmak üzere 30 araştırmacı ve akademisyen  Mahkeme Heyetine elde ettikleri bilgi de ve  kanıtlarını sunacaklar.  Mahkemeye tanık olarak ifade vereenlerden biri de Japonya’da yaşayan Doğu Türkistanlı Uygur Türkü Muhammeed Ruziahun idi.  Ruzahun verdiği ifadesinde . “Çin, ülkemde yaşayan Ağabeyimi hapsetti ve onun üzerinden bana şantaj yaptı. Japonya’da yaşayan Uygur Türkleri hakkında Çin İstihbaratı adına  Muhbirlik yaparsam Ağabeyimi Serbest bırakacakları teklifinde bulundu.” dedi.

Çin emniyeti istihbarat elemanlığı teklif etmiş

Japonya’dan görüntülü olarak katılan Muhammed Ruzahun, Çin’de kampta tutulan ağabeyi için ifade verdi. Ağabeyi ile bir polisin nezaretinde görüntülü konuşturulduğunu anlatan Ruzahun, polis tarafından kendisine; Uygur göçmenlerin yoğun yaşadığı Japonya’da Çin istihbaratı için muhbirlik yapmaya başlarsa, ağabeyinin serbest bırakılacağını söylediğini anlattı. Ruzahun görüntülü konuşma sırasında aldığı ekran görüntüsü fotoğraflarını gösterdi.

Ruzahun, büyük tedirginlikler sonucunda Çin’in dediklerini yapmamayı tercih ederek, ağabeyi ve diğer insanlar için uluslararası kamuoyuna konuşmaya karar verdiğini anlattığı anlarda gözyaşlarını tutamadı.

Ne olmuştu?

Çin’in Uygur Soykırımı suçlamasıyla yargılandığı Uygur Mahkemesi ilk duruşmalarını Haziran ayında gerçekleştirmişti. Uluslararası hukukçular, akademisyenler ve uluslararası insan hakları oluşumlarında görevli isimlerden oluşan mahkeme heyeti iki tur duruşmalar sonunda deliller ile tanık ifadelerini değerlendirerek muhtemelen Kasım’da karar açıklayacak. Mahkemenin başkanlığını Slobodan Miloseviç’in Uluslararası Ceza Mahkemesi’ndeki yargılamasına öncülük eden saygın hukukçu Geoffrey Nice yapıyor. Mahkeme ilk duruşmaları öncesinde Çin’e mahkemeye delil sunma, savunma yapma yönünde katılım çağrısında bulunmuş ama Çin mahkemeyi tanımadığını ilan etmişti. Soykırım suçlamasının gerçekliği ve ortaya konulan delillerin inandırıcılığını incelemeyi hedefleyen mahkemeden çıkacak karar hangi yönde olursa olsun uluslararası hukuk açısından bir bağlayıcılığı bulunmuyor.

Share
284 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ