logo

trugen jacn

UYGUR TÜRKÜ KIZ KARDEŞLER ÇİN’İN GİZLEDİĞİ ANNELERİ İÇİN AÇIK MEKTUP YAYINLADI

İşgalci Çin’in Doğu Türkistan’daki baskı,zulum ve soykırım cinayetlerine karşı tepkiler büyüyor. ABD’de bulunan Ziba ve Zamire Murat Kardeşler 2018’de Çin’in Nazi Kamplarına hapsettiği ve hakkında hiç bir haber alamadığı anneleri Dr.Gülşen Abbas için açık mektup yayınladılar. Murat Kardeşler haber alamadıkları anneleri için Çin Hükümeti’ne “ANNEM NEREDE ?” diye sordu.

Ablasını Arayan Uygur Rushan Abbas / DergiZan – DergiZan

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Çin hükümetinin işgali altında bulunan Doğu Türkistan’da, Çin’in Uygur Türklerine uyguladığı zulüm ve asimilasyon politikaları nedeniyle ailelerinden haber alamayan Uygurların sayısı her geçen gün artıyor.

Ziba Murat ve Zamira Murat isimli kardeşler 10 Eylül 2018  tarihinden bu yana annelerinden haber alamıyor. Annelerinin nerede olduğunu ve nasıl olduğunu merak eden kardeşler çareyi Çin hükümetine mektup yazmakta buldu.

İlk kez Aykırı’nın kamuoyuna duyurduğu mektupta çarpıcı ifadeler var. Murat kardeşler, 2018’den beri annelerinden haber alamadıklarını ifade ederken, annelerinin hayatından endişe ettiklerini belirttiler.

Ziba Murat ve Zamira Murat kardeşlerin Çin hükümetine yazdığı mektup şu şekilde:

Çin Hükümeti’ne Açık Mektup
 

Bizler Ziba Murat ve Zamira Murat, emekli doktor ve şu anda kayıp olan Gulshan Abbas’ın kızıyız.
 
Size bu mektubu annemiz Dr. Gülşen Abbas ile ilgili olarak yazıyoruz. O, Uygur Özerk Bölgesi Urumçi şehrindeki Xinjiang Field Company Ming Yuan Workers Hastanesinden dermatoloji uzmanı olarak emekli oldu. Sağlık nedenleri ile erken yaşta emekli olan Gülşen Abbas, merhametli bir doktor, bir entelektüel ve her şeyden önce Çin Halk Cumhuriyeti’nin kanunlara saygılı bir vatandaşıdır. Bizim onunla 10 Eylül 2018 tarihinde yaptığımız son görüşmeden sonra bir daha kendisinden haber alamadık ve onun nerede olduğunu bilmiyoruz.
 
Annemiz, sağlık alanında çok iyi eğitim almış, herhangi bir suç kaydı asla bulunmayan ve Çin yasalarının çok iyi bilen birisidir. Bizi ziyaret etmek için Amerika Birleşik Devletleri’ne gelmesinin dışında başka bir ülkeye gitmemiştir ve bağlantısı da olmamıştır. O kaybolmadan önce kendi mütevazi hayatını yaşamaktaydı.
 
Onun ne Amerika’daki birinci derece yakınları ne de Urumçi’den herhangi biri onun hakkında bize cevap verebilecek durumda değildir. Onun kızları olarak annemizin durumu ve bulunduğu yerin neresi olduğunu bilmek en doğal hakkımızdır.

Hiçbir yer güvenli değil: Uygurlar Çin'in yürüttüğü korkutma ...


 
Çin’in İlgili kurum ve kuruluşlara Şunları sormak istiyoruz :
 

 1. Annemiz Dr. Gülşen Abbas nerededir?
 2. Onun kaybolmasının gerekçeleri nelerdir?
 3. Onun sağlık durumu nasıldır? Sağlığı ile ilgili sorunlarla alakalı olarak gerekli desteği almakta mıdır? Şöyle ki;
  1. Şiddetli migren nöbetleri
  2. Dengede durmasını engelleyen bel ağrıları
  3. Daha önce birden fazla ameliyat geçiren gözlerinin durumu
  4. Kemik Erimesi
  5. Yüksek tansiyon
 4. Onun hayatta olduğunu gösteren delil talep ediyoruz.

Son olarak, uluslararası toplum, insan hakları mağdurları ve insan hakları savunucusu örgütlerden isteğimiz şudur ki, bize onun bulmak ve bir an önce serbest bırakılmasını sağlamak için destek verin.
 
Saygılarımızla
 
Ziba & Zamira
 

KAMPTA OLABİLİR
Çin, politikalarına ters düştüğünü öne sürerek on binlerce Uygur Türk’ünü kamplara alıyor. Kamplara alınan Türklere aile üyeleri de dahil hiç kimse ulaşamıyor, dış dünya ile bağlantıları tamamen kesiliyor. 

Uluslararası kamuyounun her geçen gün tepkisini artırdığı kamplarla ilgili yapılan yayınlarda; Çin komünist partisinin propagandasının yapıldığı görülüyor.

Türklere zorla dans, konuşma, partiye bağlılık gibi derslerin verildiği kamplarda anneler çocuklarından alınıyor, aileler parçalanıyor.

Ünlü Türk Ozanı Abdurrahim Heyit de senelerdir kampta tutuluyor.

Kaynak : https://www.aykiri.com.tr/cin-in-yanitlayamadigi-mektup/1962/

Etiketler: » » » » » » » » »
Share
303 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ