logo

trugen jacn
19 Haziran 2014

UYGUR EĞİTİMCİ ABDULVELİ EYYUP’UN URUMÇİ HAPİSHANESİNDE OLDUĞU ORTAYA ÇIKTI.

abduweli-ayup-ana-til-shirket.JPG

Uyghur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)

Geçen yılın Ağustas ayında Çin işgal yönetimince tutuklanan ve şimdiye kadar nerede olduğu bilinmeyen “ Uluslar Arası Uygur Ana Dil Okulları”nın kurucusu ve Yöneticisi Eğitimci ve Blog yazarı Abdulveli Eyyup’un Urumçi’deki Liyuduvan Hapishanesinde olduğu ortaya çıktı.
Abdulveli Eyyup ve diğer eğitimci 2 arkadaşının tutuklandıktan sonra,nerede tutulduğu konusunda ailesine ve kamu oyuna şimdiye kadar hiçbir bilgi verilmemişti.
Ailesi, Abdulveli Eyyup ‘un avukatı aracılığı ile onun bulunduğu yeri öğrendiklerini açıklamış,ancak kendisi ile görüşmelerine izin verilmediğini de bildirmiştir.
Edinilen bilgilere göre, Urumçi Tengritağ İlçesi Savcılığının hazırladığı iddianamen 17 Mayıs’ta Avukatına verilmiş ve Tengritağ Halk Sot Mahkemesine haklarında dava açıldığı ifade edilmiştir. Ana Dil Şirketinin kurucuları ve yöneticileri olan Abdulveli Eyyup,Dilyan Ebul ve Muhammed Sıddık’ın “Yasa dışı yollardan Para Toplamak”la suçlandığı açıklanmıştır.
İddianame,her Üç sanığın adlarına yazılmış olup,bunların üçünün de Liyudvan Hapishanesinde tutulduğu tahmin edilmektedir.
Abdulveli Eyyup,tutuklanmadan önce Uygur ana dil eğitimini yeniden uygulamaya koymak ve Uygurların ilköğretim sisteminde devrim niteliğinde reformlar yapmak konusunda ülke çapında bazı Konferanslar düzenlemiş ve halkı bu konuda aydınlatıcı Likseye(konuşmalar) yapmıştı.
Abdulveli Eyyup 2013 yılının Ocak ayında Kaşgar’ın Çinibağ Otelinde sadece hanımların katıldığı bir toplantıda “ Bütün Dünya, Annelere Borçludur ! “ adı altında verdiği bir konferansta ilk kez çocuklarda eşitlik anlayışının önemini vurgulamıştı.Çocuklarda eşitlik ve birliktelik bilinci verilmediği ve bunlarda bu düşünceler oluşmadığı takdirde ,büyüdüklerinde “Eşit Vatandaşlık Hak ve Hukuku”nu talep ve arzu edemeyeceğini ifade etmişti.O.konuşmasında ayrıca, ister ailede,ister Okul’da Çocuklara “Tevekkül Etme ,Güvenme ve Cesaret Duygusu” verilmesinin olmazsa olmaz bir ruh ve düşünce olduğunu belirtmişti.

Kaynak  : http://www.rfa.org/uyghur/xewerler/kishilik-hoquq/abduweli-ayup-06182014152722.html

Etiketler: »
Share
727 Kez Görüntülendi.