logo

trugen jacn

ÇİN ZİNDANLARINDAKİ UYGUR AYDINI DR. İLHAM TOHTİ’DEN SON ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Bugün 15 Ocak 2021. Uygur Demokrasi ve Hukuk Hareketi Lideri ve Uygurların Vicdanı Doç.Dr.İlham Tohti’nin Çin yönetimince Pekin’de çalıştığı Merkezi Milletler Üniversitesi’den Çin polisince evine çağırılarak 70 yaşındaki annesi ile tutuklanmış, 6 ay süre ile kendisinden hiç haber alınamamış ve daha sonra Urumçi’ye götürülerek Urumçi’deki bir Hapishanede konulduğu açıklanmıştı.

Uygur Demokrasi ve Hukuk Hareketi Lideri ve Uygurların Vicdanı olarak bilinen Doç.Dr.İlham Tohti, Doğu Türkistan Türklerinin 21.yüz yılda yetiştirdiği en önemli fikir ve aksiyon adamı ve önderlerinden biridir. Dr.Tohti çalışmalarında aynı zamanda bir hukuk adamı olarak daima yasal ve barışçıl kurallara uygun olarak hareket etmiştir.O,Doğu Türkistan’da yaşayan Uygurlar,Kazaklar,Kırgizlar ve diğer etnik Çin ırkından olmayanların da bu ülkeye demografik asimilasyon amacı ile sonradan göç ettirilerek yerleştirilen Han Çinlisi Göçmenler gibi yasalardan ve imkanlardan eşit vatandaşlar olarak yararlandırılmasını talep etmiştir.

Çin anayasası ile sözde Uygur Özerk bölgesi yasasında Çin vatandaşlarına kağıt üzerinde tanınan hakların uygulamada da verilmesini talep etmiştir. O, daima hak hukuk ve adaleti savunmuştur. Daime barışçıl ve yasal sınırlar içinde kalmaya özer göstermiştir.

Çin işgal yönetimi bütün bunlara rağmen kendi anayasa ve sözde yasalarının gereğini talep eden bu Uygur aydınını haksız ve hukuksuz olarak tutuklamış ve ömür boyu hapse çarptırmaktan çekinmemiştir.

Uygurların vicdani olarak tanınan Doç.Dr.İlham Tohti,2014 yılından beri Doğu Türkistan’in başkenti Urumçi’deki bir Hapishanede tutulmaktadır.

Video, Doç.Dr.İlham Tohti’nin tutuklanmadan önce Milletine vasiyet niteliğinde bıraktığı son konuşmalarını içermeketedir.

Bugün 15 Ocak 2021.

Uygur Türklerinin 21. yüzyıldaki bu Kahraman evladı ;Uygurların Sultangaliyev’i olarak adlandırılan Doç.Dr.İlham Tohti Çin zindanlarında 6. yılını doldurmuş bulunuyor.Kendisini bir kez daha minnet ve şükranla yad ediyoruz. Allah’tan kendisine dayanma gücü ve sabırlar diliyoruz.

DR.İLHAM TOHTİ’YE ÖZGÜRLÜK ! – FREE DR.İLHAM TOHTİ ! DR.İLHAM TOHTİ’GA AZATLIK !

Share
4874 Kez Görüntülendi.