logo

trugen jacn

VAN- ULUPAMİR KIRGİZ KÖYÜ SIRADAN BİR KÖY DEĞİL,YAŞAMALI VE YAŞATILMALIDIR!

Van’in Erciş ilçesine bağlı Ulupamir Köyü Afganistan’ın 1978’de Sovyetler Birliği işgali üzerine Pamir bölgeinden Pakistan’a göç etmek zorunda kalan Kırgız Türkleri devletimizce 1982 yılında Van’ın Erciş ilçesi yerleştirildiler. Ulu Pamir köyü de bu ilçemizin içinde ve Kırgiz Türklerinin yaşadıkları Köyün adı… Ulupamir çok önemli ve stratejik değere sahip olan olan olan merkezinde.

Prof.Dr.Kürşad Zorlu

Prof.Dr.Kürşad ZORLU

Van’ın büyükşehir olmasıyla birlikte Erciş’e 37 km mahalle olarak geçse de biz onları Ulupamir Köyü olarak biliyoruz. Sözde çözüm uygulandı ardından PKK terörü uyguladıktan sonra Kırgız Süvari Birliği unutulacak gibi değildir. Hele ki Türkiye’nin iç ve dış terör operasyonlarıyla kazanmak gösterdiği bugünlerde, devletin yanında, cesur ve kahramanca bir sergileyen Ulupamir Kırgızlarının sembolik anlamı çok kıymetli…

Ulupamir köyü sakinleri: Yeşil olmazsa at, olmazsa Kırgız olmaz!

Bir yönüyle Türk Dünyasının da parçası onlar…

Gelin görün ki; bugünlerde oldukça dertliler.

Bu köyü ve insanlarını öteden beri bilen ve önemseyen kimse olarak kamuoyu ile paylaşmam gerekiyor. Devlete, bayrağa, toprağa bağlılıkları o kadar güçlü ki; bu sıkıntıları için köye gelmek isteyen birçok siyasetçi ve milletvekilini geri çevirmişler.

“Kimse ve hiçbir sebep bizi devletle karşı uyarılamaz. Varlığımızı bu devlete borçluyuz ”diyorlar.

Fakat ne yazık ki gelecekte olma olma tehlikesine karşı karşı karşıyalar!

Tehlikenin adı ise köye yapılması planlanan kanal tipi hidro elektrik santrali, yani HES projesi…

Daha önce böyle bir proje gündeme gelmişti ancak muhtemelen konulamamıştı. Şimdi iş ciddi ve bu kez Köy muhtarı, Aksakalı, Dernek Başkanları heyet olarak Ankara’dalar. Dün bana da uğradılar. Gerçekten kelimelerini özenle seçiyorlardı. Bu konunun birilerince siyaset hazinesine izin vermiyorlar. Tekrarladıkları bir ifade var: “Biz devletimize, onun bir projesine karşı değiliz. Boynumuz kıldan incedir. PKK bizi yıkamadı. Ama burada yıllar yaşamak ve hizmet etmek istiyoruz.

on Twitter: "Van Erciş Ulupamir köyünde 23 Nisan.…"

Gerçekten buranın özel bir önemi bulunuyor. Mesele kimin ne yapacağı değil, köyün yaşaması ve ayakta kalması meselesidir. Bu yüzden çok detaya girmeye gerek yok… 650 nüfuslu köyün şuan nüfusu üç binin üzerinde. Bu rakam yazın daha da artıyor. 197 köy korucu var. Şehit ve gazileriyle PKK terörünün o sindiremediği bir stratejik nokta görünümünde…

Şimdiye kadar burada 11 kültür şöleni düzenlenmiş… Sıradan bir mahalle şöleni değil yurt dışı ve yurt çalışan çalışan insan davet ediliyor. Köylüler bu işi öyle benimsemişler ki kendi aralarında oluşturdukları atlı spor takımlarıyla katıldıkları programlara damga vuruyorlar. Konuştukları Türk lehçesine Pamir Lehçesi diyorlar. Endemik bir Türk izlemekü yansıtan Ulupamirliler, Somut Olmayan Kültürel Miras sıralamasına girmek için başvuru hazırlığındalar.

PKK'nın giremediği Ulupamir köyünden 4 genç teğmen rütbesiyle mezun oldu

Öte yandan aktardıklarına göre tarım, hayvancılık vb. hep bu çaydan yapormuş. Eğer HES projesi gerçekleşirse gerçekleşecek gerçekleşecek köyün tek su kaynağı olan Zilan Çayı (Onlar Altındere adını vermişler) köylüler tarafından kullanılamaz hale gelecek ve büyümek bir tarafa göç başlayacak. Dillerini kaybetmekten ve daha önce neyi başardıkları düşünülürse, PKK terör örgütü karşında zayıf duruma düşmekten endişe ediyorlar.

Devlettenleri sadece bir çözüm, yaşamak için bir çözüm…

Ne dersiniz bu hassas konuya eğilmemiz gerekmiyor mu?

İsimsiz

https://www.kalkinmakutuphanesi.gov.tr/assets/upload/dosyalar/ercis.pdf

KAYNAK: https://www.haberturk.com/yazarlar/prof-dr-kursad-zorlu/2716113-siradan-bir-koy-degil-ulupamir-yasamali-ve-yasatilmalidir

Share
181 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ