logo

trugen jacn

TÜRKİYE YAZARLAR BİRLİĞİ(TYB) ” DOĞU TÜRKİSTAN ÇALIŞTAYI ” DÜZENLEYECEK

“Türkiye Yazarlar Birliği; akademisyenler, yazarlar, tarihçiler, gazeteciler ve Doğu Türkistan üzerine çalışmalar yapan sivil toplum kuruluşlarının başkan ve yöneticilerinin katıldığı “DOĞU TÜRKİSTAN ÇALIŞTAYI” düzenleyecek.

TYB “Doğu Türkistan Çalıştayı” düzenleyecek

 UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

“Türkiye Yazarlar Birliği; akademisyenler, yazarlar, tarihçiler, gazeteciler ve Doğu Türkistan üzerine çalışmalar yapan sivil toplum kuruluşlarının başkan ve yöneticilerinin katıldığı “DOĞU TÜRKİSTAN ÇALIŞTAYI” düzenleyecek.

Programda; Doğu Türkistan’da neler oluyor? Uygur Türklerinin yaşadıkları sıkıntılar neler? Çin, Doğu Türkistan’da ne yapıyor? Soy kırım iddiaları doğru mu? Dünya bu çığlığa neden sessiz kalıyor gibi önemli sorulara cevaplar aranacak.”

Çin hükumetinin Uygur Türklerine uyguladığı sistematik baskılar devam ederken son günlerde soykırım iddiaları da ciddi olarak gündeme gelmeye başladı.  Anavatanlarında yalnızlaştırılan; insani tüm hak ve hürriyetleri elinden alınan Uygur Türklerinin durumu her geçen gün daha da kötüleşirken, tüm bu yaşananlar karşısında uluslararası insani yardım kuruluşları, Avrupa Parlamentosu ve Birleşmiş Milletlerin “endişe duyduklarını” ifade etmekten öte hiçbir ciddi ve çözüm odaklı girişimde bulunmadılar.

Çin’in kuzeybatısındaki Sincan Özerk Bölgesi’nde yaşayan yüz binlerce Uygur Türkü’nün kültürel ve dini faaliyetlerinin yasaklanması, eğitim, sağlık ve seyahat haklarının kısıtlamasıyla devam eden süreç bölgeden gelen son haberlerle farklı bir boyuta taşındı. Bazı insani kuruluşların raporlarına da yansıyan haberlere göre; haksız yere tutuklamalar, cinsel istismar, psikolojik işkence, tutuklu kamplarında beyin yıkama gibi eylemlerde bulunulduğu aktarıldı.

DOĞAN: DÜNYA SESSİZ KALSA DA BİZ SESSİZ KALAMAYIZ

Süreci yakından takip eden Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) kurucu ve şeref başkanı D. Mehmet Doğan’ın Uygur Türklerine yapılan bu zulüm ve baskılar konusunda kamuoyunda farkındalık oluşturmak amacıyla pek çok önemli yazıları var. Onlardan ikisine bu linklerden ulaşabilirsiniz.

https://www.tyb.org.tr/d-mehmet-dogan-dogu-turkistan-gulluk-gulistanlik-36803h.htm

https://www.tyb.org.tr/d-mehmet-dogan-uygarlar-ve-uygurlar-36921h.htm,

Arıcan: Türkiye’nin yazarları olarak mazlum kardeşlerimizin yanında olacağız

Filistin başta olmak üzere mağdur ve mazlum Uygur Türkleri konusunda da büyük bir hassasiyet gösteren TYB Genel Başkanı, Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan’da yaptığı açıklamada; “Doğu Türkistan’da kardeşlerimize uygulanan insanlık onuruna yakışmayan zulüm ve baskılar insanlığa karşı işlenen suçlar kategorisindedir ve artık dayanılmaz boyutlara ulaşmıştır. Türkiye’nin yazarları, kültür, sanat ve edebiyat insanları olarak bu zulme sessiz kalamayız. Yapacağımız yayınlar, gerçekleştireceğimiz faaliyetlerle mazlum kardeşlerimizin sesi olmaya devam edeceğiz” dedi.

Diğer yandan, TYB “DOĞU TÜRKİSTAN ÇALIŞTAYI” düzenleyecek. TYB Genel Sekreteri Doç. Dr. Muhammed Enes Kala ve Prof. Dr. Abdurreşid Celil Karluk’un birlikte tertip edeceği programda;

  • Doğu Türkistan’da neler oluyor?
  • Uygur Türklerinin yaşadıkları sıkıntılar neler?
  • Çin, Doğu Türkistan’da Neler  yapıyor?
  • Çin’in Türklere Soykırım  yaptığı iddiaları doğru mu?
  • Dünya bu çığlığa neden sessiz kalıyor gibi önemli sorulara cevaplar aranacak.

20 Haziran 2021Pazar günü saat: 10.30 da başlayacak çalıştay’da akademisyenler,  yazarlar, tarihçiler, gazeteciler ve Doğu Türkistan üzerine çalışmalar yapan sivil toplum kuruluşlarının başkan ve yöneticileri konuşacak. Tebliğler oturumunu TYB Genel Başkanı ve Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan yönetecek.

Programım sonunda, Türkiye Türkçesi-Uygur Türkçesi-Çince-Arapça ve İngilizce dillerinde sonuç bildirgesi hazırlanarak ilgili kurumlarla paylaşılacak.

Kaynak: https://www.anadolugazete.com.tr/egitim/tyb-dogu-turkistan-calistayi-duzenleyecek-96734h.htm?fbclid= 

Share
141 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ