logo

trugen jacn

TÜRKİYE GÜNLÜĞÜ DERGİSİ MÜDÜRÜ SAYIN ÇALIK’TAN DOĞU TÜRKİSTAN’A DEĞERLİ DESTEK !

Resim

Hamit GÖKTÜRK  (UYHAM)

Türkiye’nin  en kapsamlı ve  konusunda uzman  3 aylık Fikir ve Kültür Dergisi ve  Türk dünyası  ve mazlum Doğu Türkistan davası konusunda  çok önemli ve değerli katkı ve destekleri ve  yayınları ile öne çıkan “TÜRKİYE GÜNLÜĞÜ” dergisinin Genel Yayın Müdürü Sayın Mustafa Çalık’tan Doğu Türkistan davasına  önemli ve değerli bir katkı  daha geldi.

Sayın Mustafa  Çalık 04  Haziran Cuma günü Londra’da başlayan ve 07 Haziran 2021 tarihine kadar devam edecek olan  Bağımsız Uygur Mahkemesi’ni  twitter hesabı üzerinden gündeme taşıyarak  yetkililere şöyle seslendi :

“Uygur Türkleri bizim mi soydaş ve dindaşımız, yoksa İngilizlerin mi? Şöyle de sorabiliriz: Filistinliler Müslüman da Uygur Türkleri Müslüman değil mi? Bu kahredici suskunluğun sebebi nedir, Türkler mi kardeşliği unuttu, Türk Devleti mi Türklüğü? Yüksek sesle cevap bekliyoruz.” sözleri ile Doğu Türkistan davasına yönelik çifte standart ve mazlumlar arasında ayırımcılık yapılması ve diğer  olumsuzluklara tepki gösterdi.

Türkiye’de kendilerini İslami Cenah olarak tanımlayan kesimin  Çin’in  Doğu Türkistan’daki   insanlık dışı, acımasız ve vahşi cinayetlerine kayıtsız ve sessiz kalmalarına da tepki gösteren Sayın Ahmet Çalık : ” İslami Cenah Komünist Çin’in Doğu Türkistan’daki  Müslüman Türk Soykırıma  Müslüman vicdanı ile değil, siyasi tercihi(çıkarına göre) ile bakıyor. ” Sözleri ile  islamı kesimin içinde bulunduğu çıkmazları ve mevcut  utanç verici ve islam dinimize hiç yakışmayan yüz kızartıcı durumuna  sert tepki göstererek kınadı.

Manifesto nerede? - Ahmet Taşgetiren

Bugünkü Karar Gazetesinde Köşe Yazarı Sayın Ahmet Taşgetiren’in   ” Kanadalı-Doğu Türkistanlı Çocuklar ” başlıklı yazısında da alıntılanan bu tepki ve eleştiri içerikli  sözler  Doğu Türkistan Türklerinin şu kasvetli ve kara günlerinde onlara bir umut ve teselli kaynağı oldu (http://www.uyghurnet. org/ asimilasyon-ve-soykirimla-yok-edilen-kanadali-ve-dogu-turkistanli-cocuklar/)

Resim

Sayın Ahmet Çalık Genel Yayın Müdürü olarak geçtiğimiz  2020 yılında Türkiye Günlüğü dergisini 143.sayısı ” DOĞU TÜRKİSTAN TÜRKİYE’DİR !” başlığı ile Doğu Türkistan özel sayısı de çıkarmıştı. Sayın Çalık bu özel sayı ile Doğu Türkistan’daki ÇKP Faşist İşgalcılarının  Türklere yönelik  baskı ve  Zulmünü, etnik  soykırım uygulamaları ile  Doğu Türkistan meselesinin uluslararası  platformlara yansımaları ,sonuçları ve bu konuda yapılabilecekler konusunda konunun uzmanı bir çok bilim insanının yazıları ile zengin bir  kaynak sunmuştu.

TEŞEKKÜR : Türkiye Günlüğü Dergisinin Genel Yayın Müdürü vicdanlı ve  çok değerli Türk Sayın Ahmet Çalık Beğimize bu son Doğu Türkistan duyarlılığı ve değerli katkısı için minnet ve şukranlarımızı sunuyoruz.Allah kendisinden razı olsun.

Share
296 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ