logo

trugen jacn

TÜRK PARLAMENTER ENES İBRAHİM : MEKEDONYA,BİZİM ÇABAMIZLA UYGURLARI DESTEKLEDİ

Evladifatihan olarak bilinen ve Osmanlı imparatorluğu zamanında yerleşen yüz binlerce Türk soydaşlarımız Balkan ülkelerinde yaşamaktadırlar. Bunların önemli bir bölümü de Yogoslavya’nın parçalanmasından sonra 1991 yılında bağımsızlığını ilan eden Makedonya Cumhuriyetinde yaşıyorlar. BM.2020 yılı genel Kurulu çalışmaları esnasında 39 BM üye ülkesi tarafından imzalanan toplama kamplarının kapatılması için ortak bir mektup da imzaladı.  Bu ortak mektuba adı Kuzey Makendonya Cumhuriyeti olan bu ülke de imzaladı. Makadonya Parlamentosunda bu ülkede yaşayan Türk Kardeşlerimizi temsilen seçilen Makedonya Milletvekili Ense İbrahim bu ortak mektuba imza atılmasında kendisinin ve başkanlığını yaptığı Türk Hareket Partisi’nin büyük girişim ve çabaları olduğunu bildirdi.Ayrıca,Doğu Türkistan’da yaşayan Soydaşlarımızı hakkını savunmak bizim insanı ve vicdanı görevimizdir açıklamasında bulundu. Makedonya Milletvekili Sayın Enes İbrahim’in bu açıklamaları diasporada yaşayan Doğu Türkistan Türkleri tarafından takdir,minnet ve sevinçle karşılandı.

Makedonya Milletvekili Sayın Anas Ibrahim.  (Konum ve saat net değil)

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

BM.2020 yılı genel Kurulu çalışmaları esnasında 39 BM üye ülkesi tarafından imzalanan toplama kamplarının kapatılması – Milyonlarca Uygur ve diğer Türk tutukluların serbest bırakılması ve BM. ve diğer bağımsız gözlemcilerin Doğu Türkistan’daa araştırma yapmalarına izin verilmesi için ortak bir mektup da imzaladı.  Bu ortak mektubu Kuzey Makendonya Cumhuriyeti olan bu ülke de imzaladı. Makedonya Parlamentosunda bu ülkede yaşayan Türk Kardeşlerimizi temsilen seçilen Makedonya Milletvekili Ense İbrahim bu ortak mektuba imza atılmasında kendisinin ve başkanlığını yaptığı Türk Hareket Partisi’nin büyük girişim ve çabaları olduğunu açıkladı.

ABD’den yayın yapan Özgür Aasya radyosuna açıklamalarda bulunun Makedonya Parlamentosunun Türk Milletvekili Sayın Ense İbrahim, partisinin ve kendisinin girişim ve çabaları sonucunda Makedonya Cumhuriyeti’nin ortak mektubu imzaladığını belirtarak şöyle konuştu ;

“Türk Hareketi Partimiz, Türk Milleti mensupları dünyanın neresinde olursa olsun onların hak ve hukukları ile ilgilenmeye ve yardımcı olmaya çalışan bir siyasi partiyiz. Çin’in işgalı altındaki Doğu Türkisan’da yaayan Uygurlar,Kazaklar ve diğer Türklere yönelik uzun süredir devam eden baskı,zulüm ve etnik ayırımcılık temelli hak ve hukuk ihlallerini üzülerek takip ediyoruz. Doğu Türkistan’daki toplama kamplarından tutukluların derhal serbest bırakılmasını talep eden 39 BM üye devletinin imzaladığı ortak bir mektuba Partimizin ve bizim girişim ve çabalarımızla Makedonya devleti de imzalamış bulunuyor.Bu durumdan de son derece mutluyuz.” dedi.

Milletvekili İbrahim : Doğu Türkistanlı Kardeşlerimiz İle İlgilenmek Bizim insanı ve Milli Bir Görevimiz

Makedonya Parlamentosunun Türk Milletvekili Enes İbrahim, Türk Hareket Partisi’nin Doğu Türkistan meselesini uzun süreden beri takip ettiklerini ve üzüntü ile izlediklerini belirterek sözlerini şöyle sürdürdü; “Doğu Türkistan meselesini uzun süredir takip ediyoruz. Çinli Uygur kardeşlerimizin asimilasyon, işkence ve baskı politikalarını da yakından takip ediyoruz. Milyonlarca Uygur kardeşimizin yıllardır bu insanlık dışı baskı ve zulüm altında tutulması gerçeğini asla kabul etmeyeceğiz. Çin’in bu politikası Makedonya’daki Türkleri derinden üzüyor ve rahatsız ediyor. Hayalimiz, dünyanın dört bir yanındaki kardeş Türk Halklarımızın yaşadıkları ana vatanlarında temel hak ve hukuklarına sahip olarak rahat ve müreffeh bir hayat sürdürmeleri en büyük temenni ve talebimizdir. Bu sebeple biz Makedonya’da yaşayan Türkler olarak   Doğu Türkistanlı kardeşlerimizin temel insan haklarına bir an önce kavuşmaları ve hür bir ortamda yaşamaları için her türlü yasal yolları kullanarak mücadele edeceğiz. Bu bizim insani ve milli bir görevimizdir.”şeklinde konuştu.

Genel Başkan Enes İbrahim Hocalı'ya Adalet Etkinliklerine Katıldı – Türk  Hareket Partisi

Makedonya’da Yaşayan Türkler Uygur Kardeşlerini Çok İyi Biliyorlar

Türk Milletvekili Enes İbrahim, Özgür Asya radyosunun Makedonya halkı Uygurların, özellikle de Uygurların mevcut durumunu biliyor mu?”  yolundaki sorusunu şöyle cevaplandırdı ; “Bence Makedon halkı, özellikle Makedonya’daki Türkler Uygurları çok iyi tanıyor. Çünkü Uygurlar, 15 yıldır ülkemizde Türk dünyasıyla ilgili bir çok etkinliğe katılıyor ve Uygurların güncel durumunu anlatıyorlar. Türk Hareket Partisi olarak her yerde, her platformda Uygur kardeşlerimiz konusunu gündeme getirmeye çalışıyoruz. Doğu Türkistan ile ilgili haber toplantıları ve basın açıklamaları yaparak Uygur kardeşlerimizin karşılaştığı insan hakları ihlallerini sürekli kamu oyumuza duyurmaya çabalıyoruz. Partimiz başta Doğu Türkistan olmak üzere Türk dünyasının özgürlüğünü destekliyor ve biz de Türk Kardeşlerimize onların her zaman yanlarında olduğumuzu ve desteğimizi ifade ediyoruz. “şeklinde konuştu.

Makedonya'da erken genel seçime doğru - Timeturk Haber

Türk Dünyası Daha da Kaynaşmalı ve İşbirliklerini Geliştirmeli

Türk Milletvekili Enes İbrahim Özgür Asya Radyosu muhabirinin ” Dünyada yaklaşık 300 milyon Türk halkı var.  Türk dünyası Uygurlara yönelik bu baskıcı politikayı durdurmak için ne yapması gerekir? ”  yolundaki soruna şu karşılığı verdi : “Türk halklarının nüfusunun 300 milyon olduğunu belirtmeye devam ediyoruz. Türkler olarak  Sevinç ve üzüntüleri paylaştığımızı vurguluyoruz. Ne yazık son 5-6 yıl boyunca Türk halkları arasında bence iletişim sorunları yaşandı. 10 milyon kilometrekarelik Türk Coğrafyası üzerinde yaşayan 300 milyon Türk halklarının arasında yeterli ve istenilen düzeyde maalesef işbirliği yok. Geçmiş yıllarda her yıl Türk dünyası Kurultayları ile Türk kültür ve medeniyeti ve tarihi ile ilgili bir çok bilimsel toplantılar yapılırdı. Bu kongrelerde Türk dünyasının Temsilcileri bir birleri ile tanışır ve sorunlar tartışılır ve çözüm önerileri ortaya konurdu. Günümüzde ne yazık ki bu etkinliklerin hiç birisi yapılmıyor.  Türk dünyasındaki sivil toplum kuruluşları güçlendirilmeli ve profesyonelleştirilmelidir. Şu anda Türk dünyasında yaşayan insanlara yardım eden pek çok kuruluş var, ancak yaşadıkları ülkelerin politikalarına katkı sağlayabilecek ve etkileyebilecek çok az kuruluş var. Türk dünyasındaki tüm sivil toplum kuruluşları Uygur Türklerinin insani kriz meselesini önemserse buna yönelik çalışmalar yaparlarsa elbetteki hükümetler üzerinde çok büyük bir etkisi olacağını düşünüyorum. ” şeklinde konuştu.

TimeBalkan - THP Genel Başkanı Enes İbrahim TİMEBALKAN'a konuştu | Facebook

Türk Milletvekili Enes İbrahim Kimdir?

Makedonya Türk Hareketi Partisi Genel Başkanı ve Milletvekili Ense İbrahim 1984 yılında Makedonya’nın Usküp kentinde bir Türk ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Üniversiteden başlayarak Makedonya’daki Türk azınlıkların sorunlarıyla ilgilenmeye başladı. 2008’de Horizon Society’yi kurdu ve ilk başkanı seçildi. Azınlıkların insan hakları ihlalleri konusunda farkındalık yaratmak için defalarca Makedonya ve dünya çapındaki toplantılara katıldı. 2013 yılında Türk Hareket Partisi Genel Sekreteri, 2018 yılında Parti Genel Başkanı seçildi.

 Makedonya Parlamentosunun Türk Milletvekili Ense İbrahim 20 yıldır Makedonya’da yaşayan Türklerin sorunları ile ilgileniyor ve Türk dünyası ile özellikle Uygur Türkleri meselesini de takip ediyor.

Share
315 Kez Görüntülendi.