logo

trugen jacn
21 Temmuz 2014

TÜRK KAMU-SEN GENEL BAŞKANI KONCUK : DOĞU TÜRKİSTAN’A SESSİZ KALMAYIN, BU KATLİAMA ORTAK OLMAYIN!

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Koncuk'un KPSS Açıklaması

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncukun Doğu Türkistan’da yaşanan Çin zulmüne ilişkin tarihli basın açıklamasıdır.

“Doğu Türkistanda yaşayan soydaşlarımız uzun yıllardan beri işgalci Çin Devletinin soykırımına uğramaktadır. Çin Devleti, Doğu Türkistanda dönemler halinde sistematik bir şekilde gerçekleştirdiği katliamlarına son günlerde bir yenisini daha eklemiştir.

Ne hikmetse bu vahşet, basın yayın organlarının ilgisini çekmemekte, birçok basın kuruluşu için akan Türk kanı haber değeri dahi taşımamaktadır. Ne Batıda ne de Türkiyede işgal altındaki Türkistanın çığlığı bir türlü duyulmamakta, akan kan Türkün olunca kulaklar sağır, gözler kör olmaktadır.

Türkistan kan gölü haline gelmişken Hükümet, yaşanan dramı görmezden gelmekte, sözde insan hakları savunucuları susmakla yetinmektedir. Hükümet nezdinde binlerce Türkün kanı, canı; milyonlarca soydaşımızın ırzı, namusu, Mısırda katledilen bir tek kişiden daha değersizdir.

Birleşmiş Milletler; Temel İnsan Hakları Sözleşmesi, Soykırımın Önlenmesi ve Savaş Suçlularının Cezalandırılması Sözleşmesi ve Siyasi ve Medeni Haklar Sözleşmesi ile tüm insanların can ve mal güvenliğini teminat altına almıştır.

Oysa bugün Birleşmiş Milletlere üye devletlerin gözleri önünde Müslüman kanı akıtılmakta, insanlık suçu işlenmektedir. Doğu Türkistanda akan Müslüman-Türk kanına, evlerinden, yurtlarından edilmiş yüz binlere, Urumçide katledilen canlara kimsenin gözlerini kapatma hakkı yoktur. Doğu Türkistanda akıtılan bu kanı durdurmak, yaşanan insanlık dramına son vermek insanlığın üzerine düşen bir sorumluluktur. Ancak Birleşmiş Milletleri harekete geçirecek olan da Türk Hükümetinin hassasiyeti olacaktır. Ne yazık ki AKP, Doğu Türkistana karşı duyarsız kalmaktadır.

Bir milyona yakın Suriyeliyi yıllardır ülkemizde barındıran, Filistin için her türlü girişimde bulunan, Mısırdaki iç çatışmada ölenler için gözyaşı döken AKP, Doğu Türkistanda yaşananlara, Türk katliamına karşı derin bir sessizliğe bürünmekte, oluk oluk akan Müslüman-Türk kanını görmezden gelmektedir. Bir taraftaki acıya üzülüp, diğer taraftaki insanlık dramını görmezden gelmek Batının kirli oyununa alet olmaktan başka bir şey değildir.

Yıllardır Doğu Türkistan’da Türk varlığını yok etme girişimi, en acımasız yöntemlerle sürmekte ve bu bölgede soydaşlarımıza karşı bir insanlık suçu işlenmektedir. Türkiye, olup biteni seyretmek yerine Çin ile ilişkilerini gözden geçirmeli ve bu zulüm devam ettiği sürece Çinin ürettiği hiç bir malın Türkiyeye giremeyeceğini ilan etmelidir. Mesele Müslüman olmaksa Uygur Türkleri de Müslümandır. Mesele insan olmaksa Türkler de insandır. Uygur Türkleri de en az Mısırlı Müslümanlar kadar önemli görülmelidir. Hür dünyada Türklerin de insanca yaşamaya hakkı vardır ve bu haktan vazgeçilemez.

Türkiye Kamu-Sen olarak insanlık katledilmeden, yaşanan trajedi daha da büyümeden önce Türk Hükümetini ve Birleşmiş Milletler Örgütünü, Doğu Türkistanda yaşanan bu katliamı durdurmak üzere yetkili organlarını harekete geçirmeye ve etkili tedbirler almaya davet ediyoruz.

Aksi halde bu katliama sessiz kalan her kurum, örgüt ve ülke, işlenen bu insanlık suçuna ortak olacaktır.”

İsmail KONCUK

Genel Başkan

Kaynak  : http://www.mebhaberler.com/sendika-haberleri-dogu-turkistana-sessiz-kalmayin-bu-katliama-ortak-olmayin-127637.html

Etiketler: »
Share
1126 Kez Görüntülendi.