logo

trugen jacn
19 August 2020

CESUR UYGUR EYLEMCİ GHENİ : ÇİN BÜYÜKELÇİSİ’NE ” AİLEM NEREDE ? ” DİYE SORDU

3 yıldır,Hollanda Parlamentosu önündeki ünlü Dam meydanında her hafta sonu tek kişi olarak eylem yapan Doğu Türkistan Türklerinin yalnız çığlığı ana baba ve 19 yakını hakkında haber vermeyi reddeden Çin Büyükelçisi’nin makam aracının önünü kesti ve ” AİLEM NEREDE ? ” diye sordu.

Doğu Türkistan'ın yalnız çığlığı, Hollanda'daki Çin Konsolosluğunu rahatsız etti!

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Doğu Türkistanlı Abdurehim Gheni, Hollanda’nın Amsterdam kentindeki Dam Meydanı’nda iki seneyi aşkındır Doğu Türkistan’daki sistematik baskı ve asimilasyon politikalarına ve yaşanan insan hakları ihlallerine karşı protesto gösterisi yapıyor. Uygur aktivist, 14 Ağustos 2020 tarihinde Çin’in Amsterdam Konsolosluğuna ailesi hakkında bilgi talep ettiği mektubu vermek için başvuruda bulunduğu sırada konsolosluk yetkililerinin şikayetiyle gözaltına alındı.

UYGUR AKTİVİSTİN EYLEMİ, ÇİN’İN ÜLKEDEKİ TEMSİLCİLERİNİ RAHATSIZ ETTİ

Tüm çabalarına rağmen binaya alınmayan Uygur aktivistin, bina önünde yaptığı eylem, Çin’in ülkedeki temsilcilerini rahatsız etti. Hollanda polisi tarafından zorla binadan uzaklaştırılan Uygur aktivist, Çin’in Amsterdam Konsolosluğunun şikayeti sonrası bir süre gözaltında kaldı. Uygur Türkü Abdurehim Gheni, Çin’den ailesi hakkında istediği bilgilerin yer aldığı mektubu, Avrupa ve Hollanda makamlarına yaptığı başvuruları ile yalnız başına verdiği mücadeleyi Kırım Haber Ajansına anlattı.

DOĞU TÜRKİSTANLI ABDUREHİM GHENİ’DEN “AİLEM NEREDE” ÇIĞLIĞI

Çin’in şikayeti sonrası Hollanda polisince gözaltına alınan Uygur aktivist, durumun anlaşılmasının ardından serbest bırakıldı. Çin Konsolosluğundan, Doğu Türkistan’daki 19 akrabasının durumu hakkında bilgi isteyen Uygur Türkü, hiçbir cevap alamadı ve resmi bir muhatap da bulamadı. Doğu Türkistan’da Çin yönetiminin gerçekleştirdiği insan hakları ihlalleri dünya çapında yankı bulurken, ailelerinden yıllardır haber alamayan Uygur Türklerinin çığlıklarına karşı Çin sessiz kalmaya devam ediyor.

ÜÇ GÜN BOYUNCA KONSOLOSLUK ÖNÜNDE EYLEM YAPTI

Üç gün boyunca Çin’in konsolosluk binası önünde eylem yaptığını ve dikkat çekmek için Doğu Türkistan bayrağını konsolosluk binasına asmasının, Çinli yetkilileri rahatsız ettiğini aktaran Uygur aktivistin Hollanda polisi tarafından gözaltına alındığı an:

ÇİN KONSOLOSUNUN ARABASININ ÖNÜNE ATLADI

2017 yılından bu yana Hollanda’da yaşayan Uygur aktivist Abdurehim Gheni, Çin’in Amsterdam’daki konsolosluk binası önünde Çin yönetimine sesini duyurmak için eylem yaptığını ifade etti. Gheni, bu süre zarfından Doğu Türkistan’daki 19 akrabasından yıllardır haber alamadığını ve kendisi gibi milyonlarca Doğu Türkistanlının bulunduğunu ve Çin yönetiminden artık bir cevap beklediğini sosyal medya ve internet sitelerinde duyurdu. Bu sebeple, Çin Konsolosluğu, önünde saatlerce eylem yapan Uygur aktivist, Doğu Türkistan’daki baskı ve asimilasyon politikalarını duyurmak için yanında çeşitli pankartlar da getirdi. Ailesi hakkında bilgi talep eden mektubu, hiçbir şekilde Çinli yetkililere iletemeyen Uygur Türkü Gheni, çareyi Çin Konsolosunun arabasının önüne atlamakta buldu.

“EY KIZIL ÇİN, AİLEM NEREDE?”

Çin Konsolosunun kendisini görünce arabasından çıkamadığını ifade eden Gheni, konsolosa şunları söylediğini aktardı:

“Ey tecavüzcü Kızıl Çin, milyonlarca Uygur Türkünü neden öldürdün? Onları suçu neydi? Annem, babam ve akrabalarım nerede? ”

Çinli temsilcilere karşı bu cümleleri sarf ettiği için çok mutlu olduğunu vurgulayan Uygur aktivist, konsolosun kendisine hiçbir cevap veremeden oradan uzaklaştığını kaydetti.

Kaynak : Qırım Haber Ajansı (QHA)

Share
371 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ