logo

trugen jacn
30 Haziran 2016

TBMM.İDARE AMİRİ GÜNDOĞDU : DOĞU TÜRKİSTAN ÇİN,KIRIM İSE RUS ZULMÜ ALTINDA

Türkiye büyük Millet Meclisi(TBMM) AK Partı Ankara Milletvekili ve TBMM. İdare Amiri Ahmet Gündoğdu Doğu Türkistan ve Kırım Tatarları’nın uğradığı zulme dikkat çekerek, islam dünyasında Müslümanların uğradığı zulüm karşısında tüm Müslümanların ve insanlığın kenetlenmesi gerektiğini ifade etti.

Asya ATİLA  – Kırım Haber Ajansı (QHA) / Ankara 
Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) İdare Amiri AK Parti Ankara Milletvekili Ahmet Gündoğdu QHA muhabirine yaptığı açıklamada Kırım’da ve dünyanın çeşitli yerlerinde Müslümanların uğradığı zulüm karşısında insanlığın kenetlenmesi gerektiğini ifade etti.

Gündoğdu Türkiye-Ukrayna İlişkilerinin çok iyi düzeyde olduğuna ve iki ülke arasında imzalanan çeşitli işbirliği anlaşmalarına işaret ederek sivil toplum kuruluşları arasında da benzeri işbirliklerinin olabileceğini kaydetti. Gündoğdu Memur-Sen eski Genel Başkanı olduğunu da hatırlatarak, “Ukrayna ile bu kurumlarımızı tanıştırıp çeşitli iş birliği anlaşmaları imzalatabiliriz” dedi.

Bu yıl içerisinde iki ülke arasında bir takım protokollerin imzalandığını anımsatan Gündoğdu, “Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko geldi Türkiye’de Cumhurbaşkanımız Erdoğan ile görüşmeler yaptı. Bununla ilgili olarak zaman zaman Ukraynalı iş adamlarından oluşan heyet ve oranın milletvekilleri Ankara’ya ve Türkiye’ye ziyaretler gerçekleştiriyorlar. Türkiye Ukrayna Dostluk Grubu Kurucu Başkanı Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin Bey de çalışmalarına başladı. İş adamlarımız da bölgeye gidip geliyorlar.” dedi.

“Kurumlarımızı Tanıştırıp iş birliği anlaşmaları imzalatabiliriz”

Bunun yanı sıra Memur-sen ve Hak-iş gibi memur ve işçi sendikalarımız ile Ukrayna’nın sendikalarını tanıştırır görüştürüp iş birliği anlaşmalarının yaptırılabileceğini dile getiren Gündoğdu, şöyle konuştu: “Kardeşliği, dostluğu böylece pekiştirebiliriz. Ukrayna’nın meclis başkanlık divanı üyeleri geldiğinde burada biz ağırlarız. Başkanlık divanı üyesi, başkan vekili, katip, idari amiri ziyaretlerini yapabiliriz. Onlar gelebilir, biz görebiliriz. Dostluk grubu zaten başlamış durumda. Ben Memur-Sen’in eski genel başkanıyım. Hak-İş gibi Memur-sen gibi kurumlarımızı tanıştırıp iş birliği anlaşmaları imzalatabiliriz.”

“Doğu Türkistan Türkleri Çin,  Kırım Türkleri ise,  Rus zulmü altında”

Kırım Tatarları’nın uğradığı zulme de değinen Gündoğdu, “Bizim mazlum, zulme uğrayanlar dediğimiz zaman İslam dünyasında çok yürek yakan olaylar var. Miammar’dan, Filistin’e, Suriye’den, Afganistan’a, Çeçenistan’a… Ama şu anda soydaşlarımız boyutuyla baktığımızda Doğu Türkistan’da Uygur Türkleri’nin Çin zulmü altında olduğunu, Kırım’da ise Kırım Türklerinin Rus zulmü altında olduğunu görüyoruz.” diye belirtti.

“Türkler  Müslüman   Türk oldukları için zulme uğruyorlar”

Zulme uğrayanların Müslüman Türkler olduğuna dikkat çeken Gündoğdu, şunları kaydetti: “Esasen zülme uğrayanlara baktığımızda sadece Türk oldukları için (zulme) uğramıyorlar. Müslüman Türk oldukları için uğruyorlar. Rusya’nın uyguladığı zulüme bakın, bir Türk Hıristiyansa, ateistse onunla bir sorunları yok. Müslüman Türk ise Kırım’da yaşanan da bu, Çin’de Doğu Türkistan’da aynısı. Şamansa sorun yok, Hıristiyan ise sorun yok, Müslüman ise o Türk tehlikeli görülüyor.”

“Çifte standart var”

Batı’nın müslümanlara çifte standart uyguladığını ifade eden Gündoğdu, “Bu batı uygarlığının İslam’a açtığı savaşta, insan haklarının beşiği olarak kendilerini gördükleri bu yapıda insanlıktan çıktıkları tabloyu da oluşturuyor. Yani kendi ülkelerinde bir balina bile karaya vurduğunda kıyameti kopartırken, yüzlerce Kırımlı kardeşimiz, yüzlerce Doğu Türkistanlı kardeşimiz, yüzlerce Filistinli kardeşimiz, yüzlerce Miyanmar’da yaşayan Arakanlı kardeşimiz katliama maruz kalırken hiç ses çıkarmıyorlar. Sadece Aylan bebek karaya vurunca ‘tüh vah’ diyorlar. Ama Aylan bebeğin anne ve babasını ülkesinden göçe zorlayan ve geride kalanları katleden katil Esedler ile uğraşmıyorlar. Böyle bir çifte standart var; ama bunun için Batı’dan merhamet bekleyecek halimiz yok. Biz Müslümanların kenetlenmesi ki dini ne olursa olsun insanlığın kenetlenmesi gerekiyor.” diye konuştu.

Kaynak :http://qha.com.ua/tr/siyaset/dogu-turkistan-cin-zulmu-kirim-rus-zulmu-altinda/146363/

Etiketler: » » » » » » » »
Share
1353 Kez Görüntülendi.